اتحادیه عرب ، استرس AC باید با آرامش با تنش ها مقابله کنداتحادیه عرب روز دوشنبه با مشارکت اتحادیه آفریقا (AU) نهمین نشست مشترک همکاری را برگزار کرد.

این جلسه به ریاست احمد ابول گیت ، دبیرکل اتحادیه عرب و موسی فکیح ، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا برگزار شد. در این جلسه اعضای دو هیئت از هر دو طرف حضور داشتند تا در مورد مسائل همکاری و مشارکت بین آنها بحث و گفتگو کنند.

این نشست بالاترین سازوکار هماهنگی بین دو سازمان است و همکاری و فعالیتهای تکمیلی بیشتری را بین دو سازمان ایجاد می کند. این امر در حمایت از اولویت های مشترک به نفع کشورها و مردمان عرب و آفریقا اتفاق خواهد افتاد.

ابول گیت بر افتخار اتحادیه عرب در روابط تاریخی بین جهان عرب و آفریقا و جنبه های متعدد و مکمل همکاری بین اتحادیه و اتحادیه اروپا تأکید کرد.

وی همچنین به نقش حیاتی سازمانها در تقویت این پیوندها در زمینه های مختلف اشاره کرد. این یک تعهد مشترک و متقابل است که به کشف زمینه های همکاری بیشتر بین اتحادیه عرب و اتحادیه اروپا کمک خواهد کرد.

این امر به ویژه با توجه به چالش های بزرگی که منطقه عربی و آفریقا با آن روبرو هستند و وضعیت آشوبی که به یکی از ویژگی های صحنه بین المللی تبدیل شده است ، رخ می دهد. ابول غیت خاطرنشان کرد که بدون شک مشکلات اضافی ناشی از همه گیری ویروس کرونا (COVID-19) بدون شک بیشتر شد.

ابول گیت در سخنرانی خود از نقشی که اتحادیه اروپا در حمایت از مذاکرات بین مصر ، سودان و اتیوپی در مورد سد بزرگ رنسانس اتیوپی (GERB) ایفا کرد ، ابراز سپاس کرد.

وی ابراز امیدواری کرد که مذاکرات به توافقی قانونی ، الزام آور و منصفانه برسد که منافع طرفین را در نظر بگیرد.

وی افزود که این توافق نامه باید روند پر كردن و بهره برداری از سد را به گونه ای سازمان دهد كه حقوق آب مصر و سودان را كه تحت حمایت اتحادیه عرب است ، حفظ كند.

ابول گیت همچنین تمایل خود را برای مقابله با تنش های موجود یا ظهور در سایر مناطق منطقه در مورد بحران مرزی بین سودان و اتیوپی ابراز داشت.

این بر اساس خواسته اعلام شده هر دو طرف برای عدم درگیری در هیچ رویارویی نظامی و تعهد اعلام شده آنها در حل این مسئله از طریق مسالمت آمیز است. این امر به گونه ای اتفاق می افتد که حاکمیت کامل سودان بر سرزمین هایش و حق قانونی گسترش و اداره اختیارات خود بر آن را حفظ کند.

فقیه به نوبه خود از همکاری ارجمند با اتحادیه عرب قدردانی کرد. وی بر ضرورت تلاش مضاعف برای جبران و ترمیم خسارات ناشی از بحران بهداشت جهانی به اقتصاد آفریقا و بهداشت و امنیت مردم آن در سطح ملی و منطقه ای تأکید کرد.

وی همچنین بر تعهد خود به توسعه این مشارکت از نظر جنبه هایی که در خدمت اهداف مشترک این دو سازمان هستند و به نفع جهان عرب و آفریقا است ، تأکید کرد.

فقيه به اهميت فعال كردن و تكميل برنامه ها و چارچوب هاي مختلف همكاري كه جهان عرب و آفريقا را متحد ساخته است ، اشاره كرد.

این امر به ویژه در مورد توسعه یک برنامه اقدام مشترک با هدف بهبود مشارکت عرب و آفریقا و همچنین زمینه های همکاری ، پروژه ها و فعالیت های مشترک بین دو کشور اتفاق می افتد.

در حال آماده سازی برای ارائه این نکات به وزرای امور خارجه آفریقا است که در اجلاس آتی آفریقا در 6-7 فوریه به رهبران آفریقایی ارائه خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *