اتحادیه عرب ، استرس AC باید با آرامش با تنش ها مقابله کند

[ad_1]

اتحادیه عرب روز دوشنبه با مشارکت اتحادیه آفریقا (AU) نهمین نشست مشترک همکاری را برگزار کرد.

این جلسه به ریاست احمد ابول گیت ، دبیرکل اتحادیه عرب و موسی فکیح ، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا برگزار شد. در این جلسه اعضای دو هیئت از هر دو طرف حضور داشتند تا در مورد مسائل همکاری و مشارکت بین آنها بحث و گفتگو کنند.

این نشست بالاترین سازوکار هماهنگی بین دو سازمان است و همکاری و فعالیتهای تکمیلی بیشتری را بین دو سازمان ایجاد می کند. این امر در حمایت از اولویت های مشترک به نفع کشورها و مردمان عرب و آفریقا اتفاق خواهد افتاد.

ابول گیت بر افتخار اتحادیه عرب در روابط تاریخی بین جهان عرب و آفریقا و جنبه های متعدد و مکمل همکاری بین اتحادیه و اتحادیه اروپا تأکید کرد.

وی همچنین به نقش حیاتی سازمانها در تقویت این پیوندها در زمینه های مختلف اشاره کرد. این یک تعهد مشترک و متقابل است که به کشف زمینه های همکاری بیشتر بین اتحادیه عرب و اتحادیه اروپا کمک خواهد کرد.

این امر به ویژه با توجه به چالش های بزرگی که منطقه عربی و آفریقا با آن روبرو هستند و وضعیت آشوبی که به یکی از ویژگی های صحنه بین المللی تبدیل شده است ، رخ می دهد. ابول غیت خاطرنشان کرد که بدون شک مشکلات اضافی ناشی از همه گیری ویروس کرونا (COVID-19) بدون شک بیشتر شد.

ابول گیت در سخنرانی خود از نقشی که اتحادیه اروپا در حمایت از مذاکرات بین مصر ، سودان و اتیوپی در مورد سد بزرگ رنسانس اتیوپی (GERB) ایفا کرد ، ابراز سپاس کرد.

وی ابراز امیدواری کرد که مذاکرات به توافقی قانونی ، الزام آور و منصفانه برسد که منافع طرفین را در نظر بگیرد.

وی افزود که این توافق نامه باید روند پر كردن و بهره برداری از سد را به گونه ای سازمان دهد كه حقوق آب مصر و سودان را كه تحت حمایت اتحادیه عرب است ، حفظ كند.

ابول گیت همچنین تمایل خود را برای مقابله با تنش های موجود یا ظهور در سایر مناطق منطقه در مورد بحران مرزی بین سودان و اتیوپی ابراز داشت.

این بر اساس خواسته اعلام شده هر دو طرف برای عدم درگیری در هیچ رویارویی نظامی و تعهد اعلام شده آنها در حل این مسئله از طریق مسالمت آمیز است. این امر به گونه ای اتفاق می افتد که حاکمیت کامل سودان بر سرزمین هایش و حق قانونی گسترش و اداره اختیارات خود بر آن را حفظ کند.

فقیه به نوبه خود از همکاری ارجمند با اتحادیه عرب قدردانی کرد. وی بر ضرورت تلاش مضاعف برای جبران و ترمیم خسارات ناشی از بحران بهداشت جهانی به اقتصاد آفریقا و بهداشت و امنیت مردم آن در سطح ملی و منطقه ای تأکید کرد.

وی همچنین بر تعهد خود به توسعه این مشارکت از نظر جنبه هایی که در خدمت اهداف مشترک این دو سازمان هستند و به نفع جهان عرب و آفریقا است ، تأکید کرد.

فقيه به اهميت فعال كردن و تكميل برنامه ها و چارچوب هاي مختلف همكاري كه جهان عرب و آفريقا را متحد ساخته است ، اشاره كرد.

این امر به ویژه در مورد توسعه یک برنامه اقدام مشترک با هدف بهبود مشارکت عرب و آفریقا و همچنین زمینه های همکاری ، پروژه ها و فعالیت های مشترک بین دو کشور اتفاق می افتد.

در حال آماده سازی برای ارائه این نکات به وزرای امور خارجه آفریقا است که در اجلاس آتی آفریقا در 6-7 فوریه به رهبران آفریقایی ارائه خواهد شد.

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *