اتیوپی حق ندارد در مورد مسئله GERB: یک مقام سودانی یک تحقق عملی را تحمیل کند

[ad_1]

طبق گفته محمد الفکی سلیمان ، سخنگوی شورای سودان برای حاکمیت سودان ، سودان اجازه نخواهد داد که اتیوپی در مورد نقاط مورد مناقشه در سد بزرگ رنسانس اتیوپی (GERB) سیاست اعمال کند.

سخنرانی سلیمان جمعه شب هنگام یک کنفرانس مطبوعاتی درباره آخرین به روزرسانی ها در مورد درگیری مرزی اتیوپی و سودان انجام شد.

وی افزود: اتیوپی در حال پیگیری سیاستی است كه در گفتگوهای GERB ، یعنی مصر و سودان ، به سایر كشورها تحقق یك واقعه مهم انجام دهد.

آدیس آبابا اولین مشکوک را بدون مشورت با مصر و سودان که در پایین دست اتیوپی واقع شده اند ، انجام داد.

به گفته این مقام سودانی ، وی اکنون بدون توافق در مورد موارد مورد مناقشه به سمت جذب نیرو دوم می رود.

سلیمان تأکید کرد که سودان در مورد پر کردن مخزن سد و مدیریت مشترک پروژه موضع بسیار سختگیری اتخاذ کرده است. وی به تأثیرات احتمالی سد اتیوپی بر روی سد Rosieres سودان اشاره کرد.

سلیمان افزود: “موضع ما این است كه این موضوع دیگر تكرار نخواهد شد ، زیرا سیاست تحمیل قصور ادامه نخواهد یافت و ما اجازه این كار را نخواهیم داد.”

در یک نشست آنلاین هفته گذشته ، سه کشور درگیر در مذاکرات سد اتیوپی نتوانستند در مورد سازوکار جدید مذاکره به توافق برسند.

سودان بر لزوم تعیین کارشناسانی که از سوی اتحادیه آفریقا (AU) منصوب شده اند ، برای پیشنهاد راه حل برای موضوعات مورد اختلاف و توسعه توافق GERB اصرار ورزیده است. هم مصر و هم اتیوپی پیشنهاد سودان را رد کردند.

در همین حال ، هم اتیوپی و هم سودان درگیر اختلافات مرزی هستند ، زیرا خارطوم آدیس آبابا را به نقض حاکمیت و مرزهای خود متهم می کند.

روز پنجشنبه ، مقامات سودانی پروازها را بر فراز استان القادریف و مناطق بزرگ و پایین الفاشاقا ، مناطق هم مرز با اتیوپی ممنوع کردند. این اقدامات در پاسخ به آخرین ورود یک جنگنده اتیوپیایی به حریم هوایی سودان در روز چهارشنبه انجام شد.

در همین حال یک مقام نظامی اتیوپی با نادیده گرفتن اینکه نیروهایش حریم هوایی سودان را نقض کرده اند ، با اشاره به اینکه کشورش علاقه ای به درگیری با سودان ندارد ، منکر شد و افزود: “اگر جنگ بخواهیم پنهان نمی شویم.”

روز شنبه ، مقامات رسمی در اظهارات خود برای رسانه ها اظهار داشتند که “گروه کوچکی در دولت سودان به نفع شخص ثالث کار می کنند” ، اما وی شخص ثالث را شناسایی نکرد.

یک اختلاف طولانی مدت بین سودان و اتیوپی بر سر مثلث حاصلخیز الفشاقا وجود دارد. در ماه های اخیر ، دولت انتقالی سودان مذاکرات را برای تشویق کشاورزان اتیوپیایی به عقب نشینی از منطقه با اتیوپی آغاز کرده است.

این اختلافات در زمین های کشاورزی الفاشاقا متمرکز بوده که در مرزهای بین المللی سودان قرار دارد اما مدتهاست توسط کشاورزان اتیوپیایی حل و فصل شده است.

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *