اتیوپی در مذاکرات درباره سد سین نیل سازش ناپذیر است: وزیر آبیاری مصر

[ad_1]

محمد عبدالعاتی ، وزیر منابع آب و آبیاری مصر ، گفت اتیوپی در مورد سد بزرگ رنسانس اتیوپی (GERB) قاطع است و از اکثر اعضای توافق شده در مذاکرات واشنگتن خارج می شود.

عبدالعطی روز یکشنبه در مجلس نمایندگان گفت که میانجیگری ایالات متحده به تهیه توافق کمک کرده است. وی افزود مصر موافقت نامه را توافق کرد ، اما اتیوپی این پروژه را رد کرد.

“مصر همچنین به نخست وزیر سودان پاسخ داد [Abdullah Hamdouk] وزیر مصر گفت ، ابتکار عمل و سپس جلسات چند جانبه برگزار شد ، “اتیوپی در طی این جلسات از بسیاری از مقررات فنی واشنگتن ، به ویژه نکات فنی ، منحرف شد. “

عبدالعاتی گفت چهار نشست تحت نظارت اتحادیه آفریقا (AU) برگزار شد ، علاوه بر این پنج نشست چند جانبه با حضور وزیران امور آبیاری و امور خارجه سه کشور شرکت کننده ، یعنی مصر ، اتیوپی و سودان برگزار شد. وی خاطرنشان کرد که “متأسفانه عدم تحمل اتیوپی در این مورد وجود دارد.”

مصر حدود 70٪ جریان آب خود را از رودخانه های سین نیل و آتبارا دریافت می کند که هر دو از فلات اتیوپی سرچشمه می گیرند و در شمال سودان ادغام می شوند. این کشور در حال حاضر کمبود آب دارد و با عدم مقاومت اتیوپی ، قاهره نگران است که مگا سد می تواند بر سهم آب آن تأثیر بگذارد.

مذاکرات بین طرفین مربوطه در مورد GERB نتوانسته است در مورد نقاط مورد اختلاف در مورد پر کردن و بهره برداری از سد اتیوپی به اجماع برسد.

عبدالعاتی برنامه فوری برای مقابله با خطرات سیل اعلام کرده است ، زیرا پروژه هایی به ارزش 10 میلیارد EGP از سال 2016 در حال اجرا است.

وی افزود: پروژه های حفاظت از ساحل در دلتا نیل از تاسیساتی به ارزش 100 میلیارد EGP محافظت شده است که می تواند در معرض اثرات افزایش سطح آب دریا قرار گیرد.

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *