اخبار از افغانستان: مهلت بایدن برای خروج آمریکا در حالی متوقف شده است که لهستان تخلیه هواپیماها از فرودگاه کابل را متوقف کرده است.

[ad_1]

واشنگتن – یک مقام رسمی روز چهارشنبه گفت که لهستان تخلیه خود از افغانستان را تکمیل کرده است ، یکی از اولین کشورهای غربی که عملیات کمک به مردم برای فرار از تسلط طالبان را متوقف کرده است زیرا خروج کامل از ایالات متحده در حال ظهور است.

رئیس جمهور جو بایدن یک روز قبل اعلام کرد که به مهلت 31 اوت برای تکمیل خروج آمریکا پایبند است و فشارها را بر حمل و نقل هوایی پرخطر از کابل افزایش داد تا در روزهای آینده تا آنجا که ممکن است تعداد بیشتری از افراد خارج شوند. متحدان اروپایی بر زمان بیشتری اصرار کردند ، اما اختلاف را باختند و از دیدگاه عملی می توان آنها را مجبور کرد چند روز قبل از خروج آخرین سربازان آمریکایی تخلیه خود را متوقف کنند.

طالبان تقریباً 20 سال پس از سرنگونی آنها در حمله آمریکا به دنبال حملات 11 سپتامبر ، کنترل افغانستان را کنار گذاشتند. بازگشت آنها به قدرت ، بسیاری از افغان ها را مجبور به فرار کرده است ، زیرا از حملات سرکوبگرانه شبه نظامیان و یا بازگشت به حکومت وحشیانه ای که آنها آخرین بار بر کشور حاکم کرده بودند ، ترسیده بودند.

طالبان تلاش می کنند تا حمل و نقل هوایی در 31 اوت به پایان برسد. هرگونه تصمیم بایدن برای ماندن بیشتر می تواند باعث جنگ بین گروه تندرو اسلامی و نیروهای آمریکایی و دیگر نیروهای ائتلاف شود که حمل و نقل هوایی در فرودگاه کابل را کنترل می کنند.

مارسین پریزداخ ، معاون وزیر امور خارجه لهستان ، گفت که گروهی از افرادی که از کابل گرفته شده اند و اکنون در ازبکستان هستند ، آخرین افرادی بودند که از لهستان خارج شدند. وی گفت که کشورش پس از مشورت با مقامات آمریکایی و انگلیسی تصمیم گرفته است به عملیات خود ادامه ندهد.

پسیداک گفت: “پس از تجزیه و تحلیل طولانی گزارشات وضعیت امنیتی ، دیگر نمی توانیم جان دیپلمات ها و سربازان خود را به خطر بیندازیم.”

پسیداک گفت ، چندین سرباز برای تکمیل عملیات به طور مختصر باقی خواهند ماند. لهستان از بیش از دوازده هواپیما برای آوردن صدها نفر از افراد نجات یافته به ورشو استفاده می کند. برخی بعداً به کشورهای دیگر سفر می کنند.

جمهوری چک ماموریت تخلیه خود را هفته گذشته تکمیل کرد.

هرج و مرج در فرودگاه کابل پس از کنترل طالبان در افغانستان بر کشوری که صدها میلیارد دلار کمک بازسازی و پشتیبانی امنیتی پس از حمله 2001 آمریکا به رهبری آمریکا دریافت کرده بود ، جهان را فرا گرفت.

افغان ها هفته گذشته با آسفالت برخورد کردند و برخی دیگر به هواپیمای ترابری ارتش آمریکا چسبیدند که بعداً کشته شد. دست کم هفت نفر در آن روز جان خود را از دست دادند و هفت نفر دیگر روز یکشنبه در حمله وحشت جان باختند. یکی از نیروهای امنیتی افغانستان روز دوشنبه در تیراندازی در شرایط نامشخص کشته شد.

هزاران نفر در روزهای بعد در فرودگاه انباشته شده اند و ایالات متحده با اتکا به متحدان عرب خود در خلیج فارس برای اسکان موقت افغانها و دیگر فراریان با عجله به تخلیه هرچه بیشتر افراد پرداخته است. روز چهارشنبه ، گروهی متشکل از 51 نفر در اوگاندا فرود آمدند ، که اولین کشور آفریقایی بود که از افراد تخلیه شده پذیرایی کرد.

کشورهای اروپایی ، از جمله متحدان آمریکا آلمان و انگلستان ، خواستار مدت زمان بیشتری برای ادامه تخلیه ها فراتر از مهلت هفته آینده هستند. ویلیام برنز رئیس سیا حتی روز دوشنبه به کابل سفر کرد تا با رهبر سیاسی ارشد طالبان دیدار کند. با این حال ، بایدن به تاریخ اوت پایبند است ، حتی پس از اجلاس آنلاین اضطراری گروه هفت.

دیده بان: بایدن می گوید در آخر هفته 11000 مسافر از افغانستان رفتند

آنگلا مرکل ، صدراعظم آلمان در پارلمان گفت: “برای ما همیشه روشن بوده است که استقرار کلی به معنای واقعی کلمه با موقعیت قوی ترین عضو اتحاد ، ایالات متحده ، در حال ایستادن و سقوط است.”

وی افزود: “ما عملیات تخلیه را تا آنجا که ممکن است ادامه می دهیم تا افغانهایی که برای امنیت ، آزادی ، حاکمیت قانون و توسعه با ما همکاری کرده اند بتوانند کشور را ترک کنند.”

او نگفت که آخرین پرواز تخلیه آلمان کی می رود ، اما گفت که حتی پس از پایان تلاش ها ، کشور تلاش خواهد کرد تا ببیند “چگونه می توان راه هایی را ایجاد کرد که بتوانیم از آنها حمایت کنیم ، از جمله از طریق استفاده غیرنظامی از فرودگاه کابل. “

ویدئو: تفنگداران دریایی در میان تخلیه آشفته نوزاد را از طریق دیوار سیم خاردار در فرودگاه کابل می کشند

در حال حاضر ، ارتش ایالات متحده تمام ترددهای هوایی را در داخل و خارج از فرودگاه کابل هماهنگ می کند. سهیل شاهین ، سخنگوی طالبان در توییتر خود نوشت که قصد دارند به مردم اجازه دهند پس از مهلت آگوست از فرودگاه کابل با پروازهای تجاری بلند شوند.

با این حال ، هنوز مشخص نیست که کدام شرکتهای تجاری پروازهای خود را به فرودگاه کاملاً تحت کنترل طالبان از سر خواهند گرفت.

در حالی که مهلت کمی بیش از یک هفته است ، پاتریشیا لوئیس تحلیلگر گفت مهلت عملی برای توقف تخلیه “چند روز آینده” است.

لوئیس ، مدیر برنامه بین المللی امنیت در اندیشکده روابط بین الملل چاتهم هاوس ، می گوید: “شما نمی توانید فقط بگویید خوب ، نیمه شب ، ما اکنون متوقف می شویم ، فقط وسایل را با دقت جمع می کنیم.” “کارهای زیادی باید انجام شود ، از جمله حذف تمام افرادی که کار را انجام می دهند و تمام تجهیزات.”

لوئیس گفت: “همه متحدان برای پوشش نظامی به ویژه به پوشش هوایی به شدت به ایالات متحده وابسته هستند.” آنها نمی توانند مردم خود را در معرض خطر قرار دهند ، بنابراین بستگی به زمان شروع به هم آمیختن ایالات متحده دارد. “

___

جان گامبرل ، نویسندگان آسوشیتدپرس در دبی ، امارات متحده عربی ، جیل لاولس در لندن ، کارل جانیچک در پراگ و ژیر مولسون در برلین در تهیه این گزارش سهیم بودند.

حق چاپ © 2021 توسط Associated Press. همه حقوق محفوظ است.[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *