ارتش با دستگیری رهبر غیرنظامی آنگ سان سوچی ، قدرت را در میانمار به دست گرفت

[ad_1]

روز دوشنبه ، ارتش میانمار یک سال وضعیت اضطراری اعلام کرد و رهبر غیرنظامی آنگ سان سوچی و همچنین رئیس جمهور وینگ مینت و دیگر مقامات ارشد را دستگیر کرد.

این تصاحب به دنبال چند روز تنش در مورد نتایج انتخابات پارلمانی نوامبر 2020 این کشور صورت گرفت.

ارتش میانمار گفته است كه قدرت را به حزبی كه در انتخابات آزاد و عادلانه پیروز شد واگذار خواهد كرد ، در حالی كه حزب حاكم این كشور به رهبری مشاور ایالتی آنگ سان سوچی خواستار مقاومت در برابر كودتا و هرگونه بازگشت به “دیكتاتوری نظامی” شده است. .

در بیانیه ای ، ارتش این کشور گفت فرمانده ارشد ارتش مسلح ، مین آونگ هلینگ ، به تمرین یک سیستم دموکراتیک واقعاً متکثر متعهد است.

در این بیانیه تاریخ انتخابات مشخص نشده است ، اما طبق بیانیه نظامی قبلی ، وضعیت اضطراری که وضع کرده است یک سال طول خواهد کشید.

در بیانیه نظامی آمده است: “لیست رأی دهندگان مورد استفاده در جریان انتخابات عمومی چند حزبی که در 8 نوامبر برگزار شد اختلافات زیادی را نشان داد و کمیسیون مستقل انتخابات موفق به حل این مسئله نشد”

وی افزود که “در انتخابات عمومی دموکراتیک تقلب وحشتناکی در لیست انتخابات صورت گرفت” و ارتش “وضعیت فوق العاده … مطابق با ماده 417 قانون اساسی 2008” را اعلام کرده است.

اعلام کودتای نظامی در اولین روز تشکیل مجلس میانمار پس از انتخابات نوامبر انجام شد.

در همین حال ، سوچی خواستار مقاومت در برابر کودتا شد. اتحادیه ملی برای دموکراسی (NLD) ، که وی رهبری آن را بر عهده دارد ، از مردم خواسته است تا با تصرف ارتش مخالفت کنند و اجازه ندهند که دیکتاتوری نظامی برگردد.

در بیانیه ای ، این حزب گفت كه اقدامات ارتش غیرقانونی است و خواست مردم و قانون اساسی را به حاشیه می برد.

آنتونیو گوترش ، دبیرکل سازمان ملل متحد ، کودتای نظامی و بازداشت رهبران غیرنظامی را به شدت محکوم کرد. گوترش در بیانیه ای با ابراز نگرانی جدی از وضعیت میانمار گفت: “این وقایع نمایانگر ضربه جدی به اصلاحات دموکراتیک میانمار است.”

چین ، هند ، مالزی ، انگلستان و اتحادیه اروپا (اتحادیه اروپا) نیز از وضعیت میانمار ابراز نگرانی کرده اند.

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *