اقتصاد جهانی در سال 2021 با رشد 4 درصدی روبرو خواهد شد: بانک جهانی

[ad_1]

بانک جهانی در چشم انداز اقتصادی جهانی خود در ژانویه 2021 اعلام کرد ، انتظار می رود اقتصاد جهانی در سال 2021 رشد 4 درصدی داشته باشد.
این گسترش نشان می دهد که توزیع اولیه واکسن برای ویروس کرونا (COVID-19) در طول سال در حال گسترش است.

با این حال ، گزارش یادآوری می کند که بهبودی ممکن است به تأخیر بیفتد مگر اینکه سیاستمداران اقدام قاطعی برای مقابله با بیماری همه گیر و اجرای اصلاحات برای تقویت سرمایه گذاری کنند.

در این گزارش آمده است: “اگرچه اقتصاد جهانی پس از كاهش از 4.3٪ در سال 2020 مجدداً در حال رشد است ، اما این بیماری همه گیر باعث مرگ و میر و بیماری های زیادی شده است ، میلیون ها نفر را در فقر فرو برد و می تواند فعالیت اقتصادی و درآمد را در بلند مدت كاهش دهد.” “اولویت های اصلی سیاست کوتاه مدت کنترل کنترل شیوع COVID-19 و اطمینان از توزیع سریع و گسترده واکسن ها است.”

این گزارش افزود ، برای کمک به بهبود اقتصادی ، مقامات همچنین باید یک چرخه سرمایه گذاری مجدد را با هدف رشد پایدار تسهیل کنند ، که وابستگی کمتری به بدهی دولت دارد.

دیوید مالپاس ، رئیس گروه بانک جهانی گفت: “اگرچه اقتصاد جهانی در حال بهبود است ، سیاستمداران با چالش های زیادی در زمینه بهداشت عمومی ، مدیریت بدهی ، سیاست های بودجه ، بانکداری مرکزی و اصلاحات ساختاری روبرو هستند. سعی کنید اطمینان حاصل کنید که این بهبود شکننده جهانی در حال شتاب گرفتن است و زمینه را برای رشد قوی فراهم می کند. “

مالپاس افزود: برای غلبه بر تأثیرات همه گیر و مقابله با باد ، باید انگیزه ای قوی برای بهبود فضای کسب و کار ، افزایش انعطاف پذیری بازار کار و محصول و تقویت شفافیت و حاکمیت وجود داشته باشد.

سقوط فعالیت اقتصادی جهانی در سال 2020 کمی کمتر از آنچه پیش بینی شده بود ، تخمین زده می شود ، بیشتر به دلیل انقباضات کوچک در اقتصادهای پیشرفته و بهبود پایدارتر در چین.

در مقابل ، اختلالات در بیشتر بازارهای نوظهور و اقتصادهای نوظهور شدیدتر از حد انتظار بود.
کارمن رینهارت ، معاون رئیس جمهور و اقتصاددان اصلی گروه بانک جهانی گفت: “بی ثباتی مالی در بسیاری از این کشورها ، زیرا شوک رشد بر ترازنامه آسیب پذیر خانوارها و مشاغل تأثیر می گذارد ، همچنین باید رسیدگی شود.”

چشم انداز کوتاه مدت بسیار نامشخص است و نتایج مختلف رشد همچنان محتمل است ، به عنوان بخشی از جزئیات گزارش. یک سناریوی ناکافی که در آن عفونت ها همچنان در حال افزایش هستند و انتشار واکسن به تأخیر می افتد ، می تواند گسترش جهانی را به 1.6٪ در سال 2021 محدود کند.
در عین حال ، با کنترل همه گیری رو به بالا و روند واکسیناسیون سریعتر ، رشد جهانی می تواند تا حدود 5 درصد شتاب بگیرد.

در اقتصادهای پیشرفته ، در سه ماهه سوم (Q3) ، در پی تجدید حیات عفونت ها ، بهبودی نوظهور متوقف شد و این به بهبودی آهسته و چالش برانگیز اشاره داشت. پیش بینی می شود تولید ناخالص داخلی آمریکا در سال 2021 ، به دنبال انقباض تقریبی 3.6 درصدی در سال 2020 ، 3.5 درصد افزایش یابد.

پیش بینی می شود تولید در منطقه یورو در سال 2021 3.6٪ رشد کند ، پس از کاهش 7.4٪ در سال 2020. فعالیت در ژاپن که در سال تازه به پایان رسیده 5.3٪ کاهش یافته است ، انتظار می رود رشد کند 2.5٪ در سال 2021

پیش بینی می شود تولید ناخالص داخلی کل در بازارهای نوظهور و اقتصادهای نوظهور ، از جمله چین ، در سال 2021 ، پس از انقباض 2.6 درصدی در سال 2020 ، 5 درصد رشد کند. انتظار می رود اقتصاد چین امسال 7.9 درصد رشد کند. سال بعد از رشد 2 درصدی در سال گذشته.

به استثنای چین ، انتظار می رود بازارهای نوظهور و اقتصادهای نوظهور 3.4٪ در سال 2021 پس از کوچک شدن 5٪ در سال 2020 افزایش یابد. در میان اقتصادهای کم درآمد ، فعالیت در سال 2021 3.3٪ افزایش می یابد پس از انقباض 0.9٪ در سال 2020

گزارش بانک جهانی همچنین تأکید می کند که سیاست گذاران باید به حمایت از بهبودی ادامه دهند و به تدریج از حمایت درآمد به سیاست های تقویت رشد بروند. در دراز مدت ، در بازارهای نوظهور و اقتصادهای نوظهور ، سیاست های بهبود خدمات بهداشتی و آموزشی ، زیرساخت های دیجیتال ، انعطاف پذیری آب و هوا و اقدامات تجاری و حکمرانی به کاهش آسیب های اقتصادی ناشی از همه گیری ، کاهش فقر و بهبود کمک می کند. رفاه مشترک

بانک های مرکزی در برخی از بازارهای نوظهور و اقتصادهای در حال ظهور در پاسخ به فشارهای بازار مالی همه گیر ، در بسیاری از موارد برای اولین بار از برنامه های خرید دارایی استفاده کرده اند.

به نظر می رسد که این برنامه ها با هدف شکست بازار ، به ایجاد ثبات در بازارهای مالی در مراحل اولیه بحران کمک کرده اند. با این حال ، در اقتصادهایی که خرید دارایی ها به رشد خود ادامه می دهند و تصور می شود که کسری مالی را تأمین می کنند ، این برنامه ها ممکن است استقلال عملیاتی بانک مرکزی را تضعیف کنند.

در این گزارش آمده است: آنها همچنین خطر ضعف در ارز را دارند که انتظارات تورمی را جمع می کند و نگرانی هایی درباره پایداری بدهی ایجاد می کند.

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *