السیسی می گوید مصر می خواهد روابط خود را با DRC تقویت کند

[ad_1]

عبدالفتاح السیسی رئیس جمهور مصر گفت کشورش خواهان تقویت روابط و تقویت همکاری استراتژیک با جمهوری دموکراتیک کنگو (DRC) است.

سخنرانی رئیس جمهور زمانی بود که وی روز سه شنبه در کاخ الاتحادیه قاهره ، همتای DRC خود ، فلیکس چیسکدی را پذیرفت. این اولین سفر رسمی رئیس DRC به مصر از زمان انتخاب وی به عنوان رئیس دولت است.

به گفته بازم رادی سخنگوی ریاست جمهوری مصر ، روسای جمهور دو کشور جلسه گسترده ای از مذاکرات دوجانبه را با حضور هیئت های دو طرف برگزار کردند. بحث و گفتگوها بر تقویت روابط و همکاری ها برای امنیت و ثبات در آفریقا بود.

رئیس جمهور السیسی از روابط رو به رشد بین مصر و شورای همکاری خلیج فارس در زمینه های سیاسی ، اقتصادی ، امنیتی و فرهنگی و همچنین هماهنگی بین دو کشور در توسعه ظرفیت های انسانی تمجید کرد.

وی همچنین بر اهمیت توسعه پروژه های همکاری دوجانبه برای ارتقا trade تجارت و سرمایه گذاری در زمینه های مختلف تأکید کرد.

تیشكدی از روابط تاریخی عالی با مصر و حمایت سیاسی این كشور از كشورش تشكر كرد. وی بار دیگر تمایل DRC برای توسعه روابط دوجانبه با مصر ، به ویژه در همکاری های تجاری و اقتصادی را تأیید کرد.

رئیس DRC همچنین از مشارکت شرکت های مصری در کنگو در حمایت از پروژه های ساخت و ساز ، انرژی و زیرساخت تمجید کرد. در همان زمان ، وی تمایل خود را برای افزایش سرمایه گذاری مصر در کشورش و همچنین به حداکثر رساندن پشتیبانی فنی ارائه شده از سوی مصر ابراز داشت.

تیسکدی بر لزوم بهره گیری از تجربه و چشم انداز مصر برای پیشبرد اقدامات مشترک آفریقایی برای پاسخگویی به چالش های پیش روی این قاره تأکید کرد.

وی خاطر نشان كرد كه این امر مستلزم افزایش همکاری بین كشورهای آفریقایی به عنوان ابزاری برای حفظ صلح و امنیت منطقه ای است و موقعیت مصر در آفریقا دستیابی به ثبات است.

رادی گفت که در این نشست همچنین به رویدادهای منطقه ای اخیر مورد علاقه دو طرف ، به ویژه مسئله سد بزرگ رنسانس اتیوپی (GERB) پرداخته شده است. دو رئیس جمهور توافق کردند که هماهنگی و رایزنی های مشترک را با هدف دستیابی به توافق لازم الاجرا بین طرفین افزایش دهند.

رئیس DRC Chisekedi رئیس این کشور خواهد بود اتحادیه آفریقا (AU) در سال 2021 ، جانشین رئیس جمهور آفریقای جنوبی سیریل رامافوسا.

رئیس السیسی در جریان یک کنفرانس مطبوعاتی مشترک در مورد سفر چیشکدی به قاهره گفت که هدف از این گفتگوها همکاری های بیشتر بین دو کشور است. در اینجا به ویژه بر منابع آب و آبیاری تأکید می شود تا مزایای منابع نیل را به حداکثر برسانیم.

رئیس جمهور مصر همچنین تأکید کرد که رود نیل منبع همکاری و توسعه و خط زندگی مشترک مردم در حوزه های رود نیل است.

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *