انتظار می رود رشد تولید ناخالص داخلی مصر در سال 2021 به 5.4 درصد افزایش یابد: گزارش اقتصادی سازمان ملل

[ad_1]

بر اساس گزارش سازمان ملل در مورد وضعیت اقتصاد جهانی و چشم اندازهای سال 2021 پیش بینی می شود تولید ناخالص داخلی مصر در سال 2021 به 5.4 درصد افزایش یابد.

این امر علی رغم پیامدهای ویرانگر اقتصادی و اجتماعی جهانی از بیماری همه گیر ویروس کرونا (COVID-19) جدید است. این گزارش می افزاید که با وجود چالش های مطرح شده تا سال 2020 ، انتظار می رود تولید ناخالص داخلی مصر در طول سال 0.2 درصد رشد کند.

گزارش وضعیت اقتصادی و چشم انداز جهانی 2021 گزارش سالانه جامعی است که توسط سازمان ملل منتشر شده و چشم اندازهای توسعه اقتصاد کلان در جهان را برای سال بررسی می کند.

وی خاطرنشان کرد که افزایش مورد انتظار در رشد تولید ناخالص داخلی مصر با بازیابی شدید تقاضای داخلی و عدم محدودیت های جدی در تراز پرداخت ها پشتیبانی می شود.

گزارش توسط دپارتمان امور اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل متحد (UN DESA) و با مشارکت کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل (UNCTAD) و پنج کمیسیون منطقه ای این سازمان تهیه شده است.

بر این اساس ، مصر با توجه به رشد پیش بینی شده خود در سال 2021 در صف اول اقتصاد آفریقا قرار گرفته است.

این افزایش رشد تولید ناخالص داخلی اقتصاد مصر را در صف مقدم سریع ترین اقتصادهای آفریقا در سال 2021 قرار می دهد. این گزارش پیش بینی می کند تولید ناخالص داخلی نیجریه در سال 2021 با رشد 1.5 درصدی ، پس از کوچک شدن 3.5 درصدی در سال 2020 روبرو شود. 3.3٪

آفریقای جنوبی در سال 2020 7.7 درصد کاهش می یابد ، اگرچه این گزارش همچنین هشدار می دهد که بهبود قوی و پایدار در جنوبی ترین کشور آفریقا همچنان نامشخص است. در این گزارش آمده است: این به دلیل کسری انرژی ، بدهی بالای دولت و چالش های پیش روی سیاست ها است.

در مورد اتیوپی ، این گزارش انتظار دارد که اقتصاد این کشور در سال 2021 پس از کوچک شدن 0.5 درصدی در سال 2020 ، فقط 2.3٪ رشد کند.

به طور کلی ، این گزارش تأکید می کند که دستیابی به بهبودی پایدار از بیماری همه گیر نه تنها به اندازه مشوق ها و سرعت ارائه واکسن بستگی دارد. این نیز به کیفیت و اثربخشی این اقدامات برای ایجاد انعطاف پذیری در برابر شوک های آینده بستگی دارد.

این گزارش توضیح می دهد که انتظار می رود آفریقا پس از انقباض 3.4 درصدی در سال 2020 ، اولین بار در 27 سال گذشته و بزرگترین مورد ثبت شده ، باشد. تولید ناخالص داخلی منطقه باید 3.4٪ در سال 2021 و 3.6٪ در 2022 افزایش یابد.

بهبود پیش بینی شده براساس بهبود تقاضای داخلی است که با کاهش محدودیت ها در جلوگیری از افزایش و افزایش صادرات و قیمت کالاها ایجاد می شود.

در سطح جهانی ، این گزارش هشدار می دهد که تأثیرات مخرب اجتماعی و اقتصادی بیماری همه گیر COVID-19 در سالهای آینده ملموس باقی خواهد ماند. این مورد مگر اینکه سرمایه گذاری هوشمندانه ای برای ایجاد پایداری اقتصادی ، اجتماعی و اقلیمی برای اطمینان از بهبودی پایدار و پایدار در اقتصاد جهانی انجام شود.

در این گزارش آمده است كه اقتصاد جهانی در سال 2020 4.3٪ كاهش خواهد یافت كه دو برابر و نیم بیشتر از انقباضی است كه در اقتصاد جهانی طی بحران جهانی در سال 2009 اتفاق افتاده است. همچنین هشدار می دهد كه رشد متوسطی كه انتظار می رود برای اقتصاد جهانی در سال 2021 ، که 4.7 درصد تخمین زده می شود ، بعید است که زیان های سال 2020 را پوشش دهد.

در همین حال ، سرمایه گذاری مستقیم خارجی جهانی (FDI) در سال 2020 سقوط کرد و از 1.5 تریلیون دلار با کاهش 42 درصدی به حدود 859 میلیارد دلار رسید. بر اساس کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل (UNCTAD) دلار در سال 2019 FDI پس از بحران مالی جهانی در سال 2009 بیش از 30 درصد کمتر از سطح خنثی به پایان رسید و به آخرین سطح در دهه 1990 بازگشت.

مطابق با گزارش آنکتاد در زمینه نظارت بر روند سرمایه گذاری جهانی تا سال 2020 ، این کاهش در کشورهای پیشرفته متمرکز شده است ، جایی که جریان مستقیم سرمایه گذاری مستقیم خارجی 69٪ کاهش یافته و به حدود 229 میلیارد دلار رسیده است.

جریانات به اروپا به طور کامل خشک شده و در حدود 4 میلیارد دلار بود که شامل جریان منفی زیادی در چندین کشور است. کاهش شدید 49٪ نیز در ایالات متحده ثبت شد و به 134 میلیارد دلار رسید.

این گزارش می گوید مصر با وجود افت قابل توجه ورودی (-39٪) به حدود 5.5 میلیارد دلار ، بزرگترین دریافت کننده سرمایه خارجی مستقیم در آفریقا است. به طور کلی ، ورودی مستقیم سرمایه گذاری مستقیم خارجی به آفریقای شمالی از 14 میلیارد دلار در سال 2019 با 32٪ کاهش به 9.4 میلیارد دلار رسیده است.

وی خاطرنشان کرد که جریانات به مراکش تنها پایدار است و تقریباً بدون تغییر در 1.6 میلیارد دلار باقی مانده است ، زیرا مشخصات سرمایه گذاری مستقیم خارجی این کشور نسبتاً متنوع است. این به دلیل حضور تثبیت شده چندین شرکت بزرگ چند ملیتی (MNP) در صنایع تولیدی ، از جمله صنعت خودرو ، هوا فضا و منسوجات است.

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *