ایالات متحده باید علی رغم نگرانی های بشردوستانه ، حسینیه های یمن را به عنوان یک گروه تروریستی شناسایی کند

[ad_1]

وزیر خارجه آمریکا مایک پمپئو اعلام کرد که ایالات متحده جنبش حوثی های مورد حمایت ایران در یمن را به عنوان یک گروه تروریستی خارجی شناسایی خواهد کرد. این اقدام که نگرانی های بشردوستانه را ایجاد می کند ، با استقبال دولت یمن روبرو شد اما توسط حوت ها محکوم شد.

این تصمیم در 19 ژانویه ، درست یک روز قبل از مراسم تحلیف رئیس جمهور منتخب جو بایدن ، اجرا می شود.

“وزارت امور خارجه قصد من برای تعیین انصارالا را که بعضاً حسین نامیده می شود ، به عنوان یک سازمان تروریستی خارجی (FTO) تحت بند 219 قانون مهاجرت و شهروندی و به عنوان یک تروریسم جهانی خاص (SDGT) تحت دستورالعمل اجرایی 13224 به کنگره اطلاع می دهد.” گفت پمپئو.

وی افزود که وی همچنین قصد دارد سه رهبر هوتو را که به نامهای عبدالملک الحوتی ، عبد الخالک بدرالدین الحوتی و عبدالحیی الحکیم به عنوان SDGT معرفی می شوند ، منصوب کند.

“[The move] وی گفت: “این ابزارهای اضافی برای مقابله با فعالیت های تروریستی و تروریسم از انصارالله (حوثی ها) ، شبه نظامی مرگبار مورد حمایت ایران در منطقه خلیج فارس فراهم می کند.”

پمپئو افزود: این علائم به منظور پاسخگویی انصارالله به خاطر اقدامات تروریستی خود از جمله حملات مرزی تهدید غیرنظامیان ، زیرساخت ها و حمل و نقل تجاری در نظر گرفته شده است.

با این حال ، پمپئو گفت کشورش ترس از تأثیر این برچسب ها بر اوضاع بشردوستانه در یمن را تأیید می کند.

وی گفت: ما در نظر داریم تدابیری را برای کاهش تأثیر آنها در برخی فعالیتهای بشردوستانه و واردات در یمن معرفی کنیم.

روز دوشنبه ، وزارت امور خارجه یمن گفت: “هوتوها نه تنها به دلیل حملات تروریستی بلکه به خاطر تلاش های مستمر برای طولانی شدن درگیری ها و ایجاد بدترین فاجعه انسانی در جهان ، شایسته شناسایی به عنوان یک سازمان تروریستی خارجی هستند.

این وزارتخانه افزود: پس از شش سال جنگ و اعمال بسیاری از تحریم ها علیه افراد ، ما معتقدیم كه باید فشارهای سیاسی و حقوقی هوتوها را افزایش داد تا شرایط مناسب برای حل مسالمت آمیز درگیری غم انگیز و طولانی فراهم شود.

با این حال ، حسینیه ها این حرکت را محکوم کردند ، در حالی که محمدعلی الحوتی ، رهبر این گروه ، اقدام ایالات متحده را در توئیتر محکوم کرد.

وی گفت: “سیاست دولت آمریکا[Donald Trump] تروریست است و اقدامات او تروریستی است. “

در میان نگرانی در مورد عواقب تصمیم ایالات متحده ، اسکات پل ، رهبر سیاست بشردوستانه Oxfam America ، این اقدام را “یک سیاست ضد تولید و خطرناک توصیف کرد که زندگی بی گناهان را در معرض خطر قرار می دهد”.

پاول روز دوشنبه در بیانیه ای افزود: “این تعریف به حل منازعه و تأمین عدالت برای تخلفات و سوuses استفاده های انجام شده در طول جنگ كمك نخواهد كرد ، اما فقط بحران را برای میلیون ها یمنی كه برای بقا تلاش می كنند تشدید می كند.”

از سال 2014 ، یمن شاهد درگیری بین حسینیه های مورد حمایت ایران و نیروهای وفادار به دولت عبد ربه منصور هادی رئیس جمهور بوده است. درگیری در مارس 2015 پس از مداخله ائتلافی از کشورهای شورای همکاری خلیج فارس به رهبری عربستان سعودی در حمایت از دولت یمن بالا گرفت.

سازمان ملل هشدار داده است که با خشونت بی وقفه و گسترش ویروس کرونا (COVID-19) ، بحران در یمن وخیم ترین است. در نوامبر سال 2020 ، دبیرکل سازمان ملل متحد ، آنتونیو گوترش در مورد قحطی قریب الوقوع در یمن هشدار داد ، که “بدترین قشر در دهه های گذشته” خواهد بود.

بر اساس اعلام سازمان ملل ، ده ها هزار غیرنظامی کشته شده اند ، در حالی که حدود 80 درصد مردم به کمک های بشردوستانه وابسته شده اند.

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *