بانک مرکزی مصر روز پنجشنبه برای اولین بار در سال 2021 نرخ بهره را بررسی می کند

[ad_1]

کمیته سیاست های پولی (MPC) بانک مرکزی مصر (CBE) روز پنجشنبه اولین جلسه از هشت نشست دوره ای خود را در سال 2021 برای بحث در مورد نرخ بهره در این کشور برگزار می کند.

این نرخ های بهره به عنوان مهمترین شاخص جهت گیری نرخ بهره در بازار محلی در کوتاه مدت عمل می کنند.

سال 2020 شاهد بیشترین کاهش نرخ بهره 4 درصدی بود ، زیرا CBE در تلاش بود تا اثرات اپیدمی ویروس کرونا (COVID-19) را در مارس 3 درصد کاهش دهد. نرخ بهره در سپتامبر و نوامبر هر بار 0.5 درصد بیشتر کاهش یافت.

در آخرین جلسه خود در سال 2020 ، MPC تصمیم گرفت نرخ بهره سپرده ها و وام ها را به ترتیب در 25/8 و 25/9 درصد حفظ کند.

اگرچه هنوز شاخص های تورم برای ژانویه 2021 را اعلام نکرده است ، CBE نشان داد که شاخص اصلی قیمت مصرف کننده در ماه دسامبر 2020 با نرخ صفر ماهانه ثبت شده است.

این از نوامبر 2020 بدون تغییر باقی مانده است و در مقایسه با 0.2٪ در دسامبر 2019 است. نرخ تورم سالانه 3.8٪ در دسامبر 2020 در مقایسه با 4٪ در نوامبر 2020 است.

شاخص قیمت مصرف کننده شهری که توسط آژانس مرکزی بسیج عمومی و آمار (CAPMAS) اعلام شد ، ماهانه 0.4٪ در دسامبر 2020 ثبت کرد. این در مقایسه با نرخ منفی ماهانه 0.2٪ در دسامبر 2019 و ماهانه 0.8٪ در ماه نوامبر است 2020

نرخ تورم سالانه 4.4٪ در دسامبر 2020 بود ، در حالی که در نوامبر 2020 5.7٪ بود. CBE تورم را تا پایان سه ماهه چهارم (Q4) 2022 7٪ (2 ±)) هدف قرار داده است

محمد عبدالعال ، کارشناس امور بانکی گفت: تغییر نرخ بهره بدون تغییر در حالی که درب برای کاهش آینده باز است ، اقدام CBE در روز پنجشنبه است.

وی افزود: اگرچه می توان انتظار داشت که نرخ بهره در سطح فعلی خود باقی بماند ، اما سیاست پولی مصر در مورد نرخ بازده همچنان محرک سیاست پولی بلند مدت خواهد بود. این با استراتژی کشور برای تسریع و تحریک رشد و بازیابی تدریجی اقتصاد و در عین حال تمرکز بر تقویت مالی و سرمایه گذاری مطابقت دارد.

وی توضیح داد که نرخ تورم مورد انتظار در ماه های آینده یکی از عوامل اصلی در تعیین روند نرخ بهره خواهد بود که انتظار می رود ثابت بماند. این به عنوان بخشی از هدف جدید CBE 7٪ (± 2٪) تا پایان سال 2022 است ، که نشان می دهد ممکن است تغییرات جزئی در تورم وجود داشته باشد. با این حال ، MPC همچنان تورم را در یک رقم حفظ خواهد کرد.

وی گفت: “عامل مهم دیگری که می تواند روند نرخ بهره را تحت تأثیر قرار دهد ، میزان نیاز اقتصاد به تزریق نقدینگی جدید و میزان استفاده شرکت ها و افراد از محدودیت های وام مصوب برای آنها است ، چه با نرخ بهره رسمی و چه با بهره پیش فرض”. عبدالعل

وی افزود که در نظر گرفتن ضرورت تعادل نرخ بهره برای بخش خانوار و اطمینان از درآمد واقعی معقول نیز بسیار مهم بود. این به تحریک تقاضای مشتقات برای کالاها و خدمات کمک می کند تا از خطرات تولید یا افشای برخی از جنبه های رکود اقتصادی جلوگیری شود.

عبدالعال با افزایش تقاضا برای کالاها و خدمات گفت: “به نظر من ، رشد اقتصاد مصر ممکن است نیازی به کاهش جدید نرخ بهره نداشته باشد ، به شرطی که به تحریک بیشتر هزینه های عمومی نیاز داشته باشد.” “

وی افزود که از نظر آنچه در زمین اتفاق می افتد ، می بینیم که بازده واقعی به دلیل تورم پایین همچنان رو به افزایش است.

از یک طرف ، این به MPC اجازه می دهد تا نرخ بهره را بیشتر کاهش دهد ، اما از طرف دیگر ، CBE ممکن است به اهمیت حفظ جریان ارز از همه منابع توجه بیشتری داشته باشد.

این می تواند اطمینان حاصل کند که MPC ترجیح می دهد ، در بیشتر موارد ، نرخ بهره را تعیین کند ، مخصوصاً از آنجا که توجه همزمان است ، برای تحریک مصرف ، که نیاز به ارائه نرخ بهره مناسب برای بخش خانواده است.

عبدالعال افزود كه تصميم براي تعيين نرخ بهره نيز ممكن است از لزوم حفظ جذابيت واحد پول داخلي براي كارگران مصري و سرمايه گذاران خارجي در اوراق بهادار بدهي دولت نشات گرفته باشد.

در عین حال ، این فرصتی را برای کشف استفاده بالقوه از سایر ابزارهای تسویه نقدی به عنوان یک گزینه موقت فراهم می کند. این درصورت تحقق خواهد یافت که نقدینگی بیشتری بدون نیاز به کاهش نرخ بهره به رگهای اقتصاد وارد شود.

سرمایه گذاری اوراق بهادار و سرمایه گذاری HC انتظارات خود را در مورد نتیجه احتمالی جلسه MPC به اشتراک گذاشت. این شرکت خاطرنشان کرد که براساس وضعیت فعلی مصر ، آنها انتظار دارند CBE نرخ بهره را بدون تغییر حفظ کند.

مونت دوس ، رئیس کل امور مالی و امور مالی HC ، گفت: “ما انتظار داریم تورم در ژانویه به 5.2٪ نزدیک به پایان پایین تر از محدوده هدف جدید CBE 7٪ (+/- 2٪) برای Q4 FY 2019/20 برسد. “

وی افزود: “ما فشار صعودی بر نرخ بهره را درک می کنیم که این امر در افزایش بازده و پوشش نسبتاً ضعیف در حراج های دولت و اوراق قرضه اخیر منعکس می شود”. ، خزانه 15 میلیونی خود را از 15.66 درصد تخمین زده شده قبل به 15.97 درصد رساند. “

وی افزود با توجه به اینکه بلومبرگ پیش بینی می کند تورم در ترکیه در سال 2021 12.2 درصد باشد ، اکنون خزانه داری دولت 3.8 درصد بازده واقعی ارائه می دهد ، مشابه بازده واقعی مصر 3.8 درصد. این رقم با بازده 12 میلیون مصری با 12.99٪ ، نرخ مالیات 15٪ برای سرمایه گذاران آمریکایی و اروپایی و پیش بینی تورم HC Securities برای سال 2021e 7.2٪ است.

از طرف دیگر ، نقدینگی بخش بانکی ، همانطور که در مناقصه های سپرده CBE نشان داده شده است ، از 13 درصد در ماه اکتبر به 11 درصد از کل سپرده های ارز محلی در نوامبر 2020 کاهش یافته است.

داس گفت که شرکت وی معتقد است فضای کسب و کار با ریسک بالا در حال حاضر برای افزایش نرخ بهره تحت فشار است. اگرچه اقتصاد مصر انعطاف پذیری زیادی در جذب اثرات همه گیر نشان داده است ، اما عدم اطمینان جهانی بر بخشهای مختلف مصر ، به ویژه گردشگری و بخشهای مرتبط با صادرات تأثیر گذاشته است.

داس گفت: “این ، به نوبه خود ، خطر آنها را افزایش می دهد در حالی که نرخ بهره را تحت فشار قرار می دهد.” “با این حال ، ما انتظار داریم MPC در جلسه آینده خود در 4 فوریه نرخ بهره را بدون تغییر نگه دارد.”

Glad El-Swaifi ، رئیس تحقیق در Pharos Holding ، احتمال کاهش 50bps در جلسات فوریه و اکتبر را می بیند.

ال Swaifi گفت: “فوریه زمان خوبی است ، زیرا موج قریب الوقوع تورم پیش از آن خواهد بود.” همچنین از بودجه مالی ، رشد تجارت و رشد اقتصادی در ابتدای سال پشتیبانی می کند.

وی افزود که Pharos Holding فرصتی برای 50-75 واحد پایه دیگر در جلسه MPC در ماه اکتبر می بیند ، با کاهش کلی به 100-125 واحد پایه در طول سال ، و نرخ بهره واقعی در حدود 1 leaving.

ال Swaify گفت: “ما انتظار داریم تورم شهری در ژانویه 2021 به 0.8٪ ماهانه و 5.5٪ به صورت سالانه برسد که پایین ترین سطح برای سال خواهد بود.”

وی خاطرنشان کرد که تورم در فوریه 2021 روند صعودی را آغاز خواهد کرد تا متوسط ​​6.9٪ در سال 2021 را گزارش کند ، که با هدف دو ساله CBE 7٪ (± 2٪) مطابقت دارد. هالدینگ Pharos انتظار می رود گزارش تورم متوسط ​​در شهرهای 6.4٪ ، 6.8٪ ، 7.5٪ و 7.0٪ برای Q1 ، Q2 ، Q3 و Q4 به ترتیب برای سال مالی 2020/21 باشد.

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *