بایدن به عنوان چهل و ششمین رئیس جمهور آمریکا سوگند یاد کرد و گفت دموکراسی “غالب است”

[ad_1]

جو بایدن به عنوان چهل و چهارمین رئیس جمهور ایالات متحده سوگند یاد کرد و در مقطعی خطرناک از تاریخ آمریکا زمام قدرت را به دست گرفت.

“این روز آمریکا است. بایدن در سخنان افتتاحیه خود گفت: این روز روز دموکراسی است.

بایدن افزود كه كشور آموخته است كه دموكراسی ارزشمند و شكننده است ، اما هنوز هم حاكم است.

او دقایقی پس از سوگند یاد معاون رئیس جمهور کمالا هریس برای ملت سخنرانی کرد و به عنوان اولین زن و مرد رنگین پوستی که در انتخابات ریاست جمهوری دوم شد به تاریخ پیوست.

بایدن در یک زمان حساس برای ایالات متحده قدرت را بدست گرفت ، زیرا تحولات و اختلافات بزرگی کشور را به لرزه درآورد ، و هم توسط سلف خود و هم از ویروس کرونا ویروس که جان بیش از 400000 آمریکایی را گرفت ، دامن زد.

این برای مصر به چه معناست؟

روابط ویژه ای بین مصر و ایالات متحده پس از جنگ 1973 در نتیجه تصمیم انور السادات رئیس جمهور فقید مصر برای حرکت تدریجی از اردوگاه شوروی و امضای پیمان صلح 1979 با اسرائیل توسط کمپ دیوید برقرار شد و برای برقراری روابط قوی تر با واشنگتن در ازای انواع مختلف پشتیبانی ، اعم از اقتصادی ، نظامی یا سیاسی.

با این حال ، آنچه یک بار اتحاد نمادین بود ، به تدریج در حال خراب شدن است و به یک رابطه ساده معاملاتی منجر می شود که در آن ایالات متحده 1.3 میلیارد دلار کمک نظامی و 250 میلیون دلار کمک اقتصادی در اختیار مصر قرار می دهد.

پس از هشت سال تنش ، اوباما رئیس جمهور آمریكا در راس یك هیئت نمایندگی آمریكایی در سال 2009 از قاهره دیدن كرد و در آنجا از دانشگاه قاهره برای جهان اسلام سخنرانی كرد.
در اقدامی که با مخالفت اسرائیل و کمیته اسرائیل ایالات متحده برای کارهای عمومی (AIPAC). واشنگتن تصمیم گرفت Apache ها را در سال 2014 تحویل دهد و کمک های نظامی را در سال 2015 به طور کامل بازگرداند.

در ژوئن 2014 ، اوباما با رئیس جمهور عبدالفتاح السیسی تماس گرفت و وی را به دلیل سوگند دادن به عنوان رئیس جمهور جدید مصر برای چهار سال آینده به وی تبریک گفت.
دونالد ترامپ ، رئیس جمهور مستعفی ایالات متحده ، 9 سی آوریل در کاخ سفید میزبان همتای مصری خود السیسی برای گفتگو برای تقویت مشارکت استراتژیک خود و اشتراک نظر در مورد اولویت های منطقه خاورمیانه بود.

با به قدرت رسیدن جو بایدن ، فصل جدیدی از روابط مصر و آمریکا آغاز می شود. هماهنگی مصر و آمریكا همیشه در مورد همه مسائل منطقه خصوصاً در مورد مسئله فلسطین و اوضاع سوریه ، سودان ، عراق و ایران و همچنین در مبارزه با تروریسم وجود داشته است.

روابط اقتصادی قوی تر از هر زمان دیگری است

روابط تجاری و سرمایه گذاری مصر با ایالات متحده طی سی سال گذشته عمیق تر شده است. از آن زمان ، دو کشور به دنبال راه هایی برای افزایش روابط اقتصادی و تجاری خود ، به ویژه از طریق مشارکت ها و توافقات مختلف بوده اند. مذاکرات برای توافق تجارت آزاد در اوایل دهه 1990 موضوع بحث بود ، اما هیچ نتیجه گیری جامعی حاصل نشد. مصر و ایالات متحده توافق نامه چارچوب تجارت و سرمایه گذاری (TIFA) را در سال 1999 نهایی کردند.

بیشتر صادرات مصر به ایالات متحده از مناطق صنعتی واجد شرایط (QIZ) انجام می شود که حدود 45٪ از کل صادرات مصر به ایالات متحده و حدود 2٪ از کل صادرات مصر را تشکیل می دهد. صادرات QIZ به ایالات متحده در سال 2015 بالغ بر 895.1 میلیون دلار بوده است. توافق نامه بین مصر ، ایالات متحده و اسرائیل در سال 2005 امضا شد ، که به موجب آن محصولات بدون تولید گمرکی برای محصولات مشترک مصر و اسرائیل به آمریکا وارد می شود. در ابتدا ، محصولات QIZ قرار بود حاوی 11.7٪ از محتوای آنها ، متشکل از مواد اولیه اسرائیلی به شکل کارگر و / یا مواد باشد ، اما تا ژانویه 2008 حداقل محتوای مورد نیاز به 10.5٪ کاهش یافت.

علاوه بر این ، در سال 2015 ، مصر و اسرائیل توافق کردند صادرات منسوجات بدون عوارض به ایالات متحده را در مدت 3 سال به 2 میلیارد دلار افزایش دهند ، علاوه بر این برنامه ریزی برای اضافه کردن سایر بخش های صنعتی به این توافق نامه ، مانند مواد غذایی و پلاستیک ، با به گفته گابی بار ، رئیس دفتر خاورمیانه در وزارت اقتصاد اسرائیل ، هدف او کمک بیشتر به اقتصاد مصر است.

طبق واحد QIZ در وزارت تجارت و صنعت مصر ، در چهار ماه اول سال 2020 ، صادرات مصر به QIZ به ایالات متحده 277.1 میلیون دلار ثبت شده است ، در حالیکه در مدت مشابه سال گذشته 329.4 میلیون دلار بود.

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *