بسکتبال در مصر روی سرمایه گذاری متمرکز است

[ad_1]

مصر به طور جدی به دنبال جذب سرمایه گذاری در ورزش ، به ویژه بسکتبال است ، در راستای برنامه دولت برای تبدیل این ورزش به یک بخش اقتصادی سودآور ، به جای اینکه صرفاً از طریق حمایت های دولتی زنده بماند.

بر این اساس ، فدراسیون بسکتبال مصر (EBF) قصد دارد با توجه به برنامه وزارت جوانان و ورزش برای کمک به ارگان ها و باشگاه ها به منابع خود ، یک شرکت سرمایه گذاری ورزشی سهامدار ایجاد کند.

محمد فاطی ، یکی از اعضای هیئت مدیره EBF ، گفت که او برنامه ای برای ایجاد یک شرکت سهامی برای رسیدگی به جنبه های بازاریابی در مسابقات بسکتبال و ایجاد آکادمی های آموزشی دارد. این کمک خواهد کرد که بازدهی در مسابقات بسکتبال دو برابر شود و ارزش معاملات اسپانسری برای رویدادهای مختلف افزایش یابد. شرکت پیشنهادی همچنین ممکن است با باشگاه ها مشارکت کند تا سرمایه آنها را تأمین کند و آنها را تا حدی در بورس اوراق بهادار یا در مکانهای خصوصی ارائه دهد.

فاتی به دیلی نیوز مصر گفت که بودجه فدراسیون برای سال مالی (FY) 2019/20 برای اولین بار 11.5 میلیون EGP مازاد بی سابقه داشته است.

وی افزود که کل بودجه EBF بالغ بر 30 میلیون EGP است. فدراسیون 5٪ از قرارداد حرفه ای هر بازیکن ثبت شده را دریافت می کند و نزدیک به 4 میلیون EGP از درآمد مسابقه ایجاد می کند.

در دوره فعلی هیئت مدیره ، EBF تصمیم گرفت تا برای انتقال ارز بازیکنان به باشگاه های خارجی ، درهای نقل و انتقالات را باز کند.

فاتی خاطرنشان کرد: کل اشتراک سالانه باشگاه ها برای EBF به حدود 2 میلیون EGP رسیده است که بیشتر آنها برای سازماندهی مسابقات محلی است.

محمد فاطی ، عضو هیئت مدیره EBF
محمد فاطی ، عضو هیئت مدیره EBF

فدراسیون با Banque du Caire و Telecom Egypt (TE) به ترتیب 5 میلیون EGP و 3 میلیون EGP موافقت نامه حمایت مالی تجدیدپذیر سالانه را امضا کرده است. مذاکرات برای افزایش ارزش این قراردادها در حال انجام است.

شرکت های دیگر پیشنهاد حمایت از EBF را داده اند. فاطی گفت که حامیان مالی جدید را هنگام امضای قراردادها معرفی خواهد کرد. معاملات اسپانسری محدودی نیز وجود دارد که فقط در مراحل گروهی مسابقات قهرمانی اعمال می شود. چنین قراردادهای حمایت مالی معمولاً در هر فصل به حدود 250،000 EGP می رسد.

وی خاطرنشان کرد که چندین پخش کننده تلویزیونی تحت عنوان قرارداد آزاد هوایی (FTA) لیگ محلی را پوشش می دهند. فدراسیون می داند که پخش مسابقات از مسابقات بدون اشتراک برای جذب اسپانسرها ، گسترش بازی و گسترش طرفداران خود بود که بعداً با مذاکره با بانک دو کایر و مخابرات مصر حاصل شد.

برگزاری مسابقات محلی یا بین المللی نیز یکی از منابع اصلی درآمد فدراسیون است. هرچه تعداد تیم های شرکت کننده در مسابقات بیشتر باشد ، درآمد بیشتری نیز دریافت خواهد شد. منابع دیگر درآمد از دوره های مربیگری و آموزش قضات ، هزینه های حل اختلاف و مجوزهای آکادمی های خصوصی تأمین می شود.

فتي افزود كه بودجه سالانه EBF از وزارت جوانان و ورزش به 1 ميليون EGP مي رسد كه هيچ ارتباطي با مازاد بودجه ندارد. علاوه بر این ، EBF سالانه 50000 EGP از فدراسیون بین المللی بسکتبال (FIBA) کمک مالی دریافت می کند.

ویلسون ، سازنده تجهیزات بسکتبال ، سالانه 300 توپ رسمی به EBF عرضه می کند ، در حالی که لباس ورزشی Atum تمام لباس های تیم ملی را تأمین می کند.

فاتی نشان داد که دو پیشنهاد از سوی شرکت های بین المللی برای فیلمبرداری و پخش جریانی مسابقات محلی اینترنت وجود دارد که هم اکنون در حال بررسی هستند.

وی گفت بیش از 30،000 بازیکن بسکتبال در بیش از 200 باشگاه و سازمان در مصر ثبت شده اند ، اما مجمع عمومی فدراسیون از 39 باشگاه تشکیل شده است.

افزایش ارزش قراردادهای بازیکنان بسکتبال ، علاقه عمومی به این بازی را افزایش داده است. اخیراً بالاترین دستمزد یک بازیکن بسکتبال خارجی در مصر ماهیانه 30 هزار دلار بوده است. در مورد بازیکنان مصر ، قرارداد انتقال عمرو الجندی و عمر تارک ، انتقال از Gezira SC به الاهلی SC ، به 11 میلیون EGP برای باشگاه و 3 میلیون EGP حقوق سالانه برای بازیکنان می رسد ، که بزرگترین معامله در طول تاریخ است. بسکتبال مصر.

بسیاری از باشگاه ها بودجه های کلانی را برای رقابت در لیگ محلی اختصاص می دهند ، که قهرمان آنها به مسابقات قهرمانی بسکتبال آفریقا AfroBasket راه می یابد ، که از زمان حمایت مالی از مسابقات توسط انجمن ملی بسکتبال آمریکای شمالی (NBA) ، بازدهی آنها بسیار افزایش یافته است. جایزه نقدی برای برنده AfroBasket می تواند به 1 میلیون دلار برسد.

فاتی گفت EBF به حفظ یکپارچگی لیگ محلی و رقابت عادلانه بین باشگاه ها متعهد است ، بنابراین او پیشنهاد کرد که برنامه “دفاع لیگ” را آغاز کند. پیشنهاد می شود تعداد معاملات مجاز در هر سال برای باشگاه ها با توجه به رتبه بندی آنها در هر فصل تعیین شود. افرادی که در رده های اول تا هشتم قرار دارند فقط با حداکثر پنج بازیکن مجاز به عقد قرارداد خواهند بود ، در حالی که باشگاه های نهم تا شانزدهم حق عقد قرارداد با شش بازیکن را دارند.

نبود اسپانسر

تارک هاشیش ، معاون رئیس Gezira SC ، گفت که بودجه فعلی تیم های برتر بسکتبال بین 22 میلیون EGP و 35 میلیون EGP است.

وی افزود بودجه تیم های بسکتبال در گزیرا و زامالک تقریباً 22 میلیون EGP است. الاهلی SC تصمیم گرفته بودجه تیم بسکتبال خود را به شدت به 35 میلیون EGP برساند. بودجه Al Ittihad Alexandria SC که سال گذشته همه عناوین محلی را به دست آورد ، بودجه 25 میلیون EGP و 27 میلیون EGP بود.

هاشیش گفت که Gezira SC به دلیل کمبود درآمد کافی تصمیم گرفت بودجه خود را گسترش ندهد ، زیرا بیشتر تبلیغات تبلیغاتی فقط به فوتبال اختصاص دارد که محبوب ترین در کشور است.

تارک هاشیش ، معاون رئیس Gezira SC
تارک هاشیش ، معاون رئیس Gezira SC

علاوه بر این ، بیماری همه گیر ویروس کرونا باعث از بین رفتن بیش از 30 میلیون EGP در این باشگاه شد که همین امر باعث شد مدیریت بودجه بسکتبال را 30 درصد کاهش دهد. وی افزود: باشگاه به جای امضای قرارداد با بازیکنان مشهور سطح بالا ، به بازیکنان جوان اعتماد خواهد کرد و همانند عمر تارک و عمرو الجندی در آنها سرمایه گذاری خواهد کرد.

همه ورزش ها غیر از فوتبال از عدم حمایت مالی رنج می برند. کوکاکولا و TE حامیان مالی Gezira SC در مقر هستند ، اما علاقه ای به حمایت از تیم بسکتبال ندارند.

یک استراحت کوتاه

الحسینی سمیر ، رئیس شرکت خدمات ورزشی Fast Break ، صاحب آکادمی بسکتبال Fast Break ، گفت که تجربه شرکت وی در راه اندازی یک آکادمی ورزشی رضایت بخش است ، اگرچه سود زیاد نبود.

سمیر به دیلی نیوز مصر گفت که آکادمی فست بریک دارای سه شعبه است: در مدارس آینده و در باغهای الاهرام. سن مراجعه به آکادمی در بخش اول بین 20-20 سال متغیر است ، در حالی که فرزندان کوچکتر را می توان در بخش دوم ثبت نام کرد. هزینه تحصیل در آکادمی 500 EGP-EGP 600 در هر ماه برای تمام سنین است.

وی خاطرنشان كرد كه تقاضا برای شركت در آكادمی بیش از انتظارات او بود و متوسط ​​تعداد دانشجویان به 20 بازیکن در هر جلسه می رسید.

الحسینی سمیر ، رئیس شرکت خدمات ورزشی Fast Break
الحسینی سمیر ، رئیس شرکت خدمات ورزشی Fast Break

سمیر اضافه کرد که او می خواهد در نزدیکی باشگاههایی که می توانند با هزینه 250 EGP در ساعت اجاره داده شوند زمینه های آموزشی فراهم کند تا بازیکنان پس از آموزش با آکادمی به تیم های خود بروند. آکادمی Rapid Break به عنوان بخشی از ابتکارات وزارت جوانان و ورزش در این زمینه قصد دارد دادگاه هایی را تحت سیستم حق انتفاع دریافت کند. این آکادمی نه تنها آموزش بازیکنان را فراهم می کند ، بلکه به باشگاه ها نیز برندگان ارائه می دهد.

سمیر تأکید کرد که اگر علاقه کافی به بسکتبال داشته باشد می تواند یک تجارت سودآور باشد ، زیرا این بازی تا حدودی در مصر محبوب است.

وی در مورد مسابقات قهرمانی بین المللی بسکتبال در مصر در سال 2019 ، وی گفت که تجربه شرکتش در برگزاری مسابقات بسیار مفید است ، اگرچه درآمد آن برابر با هزینه است.

وی افزود که در طول مسابقات ، چندین کانال تلویزیونی پیشنهاد پخش بازی ها را داده اند ، در حالی که دیگران از قبل می خواهند مسابقات را از لیگ پخش کنند. این مسابقات همچنین اسپانسرهای جدیدی را در بخش بسکتبال مانند کوکاکولا ، مخابرات مصر ، ردبول و نستله جذب کرد.

در این مسابقات قهرمانی شاهد حضور باشگاههایی از مراکش ، تونس و لبنان به همراه گزیرا و الاتحاد از مصر بود.

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *