تنش ها میان ایالات متحده و اسرائیل و ایران در سالگرد ترور سردار ارشد ایران افزایش می یابد

[ad_1]

در اولین سالگرد ترور ژنرال ارشد ایرانی کاظم سلیمانی توسط حمله هواپیمای بدون سرنشین در عراق ، تنش بین آمریکا و اسرائیل از یک سو و ایران از سوی دیگر.

به گزارش رسانه های ایران ، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران روز شنبه از دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا خواست که به اسرائیل برای ایجاد جنگ با حمله به نیروهای آمریکایی در عراق “دام” نیفتد.

واشنگتن شبه نظامیان مورد حمایت ایران را مسئول حملات موشکی منظم به تأسیسات آمریكا در عراق از جمله در نزدیكی سفارت آمریكا می داند. با این حال ، هیچ گروه شناخته شده مورد حمایت ایران مسئولیت را بر عهده نگرفته است.

ظریف در توئیتی گفت: “اطلاعات جدید از عراق نشان می دهد كه تحریک كنندگان اسرائیلی در حال برنامه ریزی برای حمله به آمریكایی ها هستند – قرار دادن ترامپ در حال اخراج در ارتباط با جعلی بودن جعلی.”

روز یکشنبه ، رویترز به نقل از یک مقام اسرائیلی ادعای وزیر امور خارجه ایران مبنی بر اینکه اسرائیل سعی در فریب ایالات متحده برای جنگ با ایران دارد ، “احمقانه” را رد کرد.

یووال اشتاینیتز ، وزیر انرژی اسرائیل در گفتگو با تلویزیون دولتی KAN در این کشور گفت كه این كشور است كه باید در معرض خطر حملات احتمالی ایران باشد. وی خاطرنشان کرد که این اتفاقات ممکن است به مناسبت یک سالگی ترور سرلشکر ارشد تهران باشد.

اشتاینیتس گفت که این اظهارات نشان می دهد که ایران پس از اعمال تحریم های ایالات متحده برای محدود کردن برنامه هسته ای خود و شرکت در مناطق درگیری منطقه ای ، “تحت فشار – فشار اقتصادی و فشار از دیدگاه امنیت ملی” قرار دارد.

اشتاینیتس به KAN گفت: “ما این مزخرفات را از ظریف می شنویم كه اسرائیل حملات تروریستی علیه ایالات متحده را آغاز خواهد كرد – این واقعاً بی فایده كاملی است.”

ارتش آمریكا روز چهارشنبه در پیامی برای جلوگیری از ایران دو بمب افكن هسته ای B-52 را به خاورمیانه برد اما از آن زمان بمب افكن ها منطقه را ترك كرده اند.

جمعه گذشته ، اسماعیل گائنی ، جانشین سلیمانی به عنوان رهبر نیروهای نخبه قدس ، گفت ایران هنوز آماده پاسخ است.

یک فرمانده ارشد روز جمعه در حالی که در اوایل اولین سالگرد حمله هواپیمای بدون سرنشین ، شدت گرفت ، ترور ژنرال ارشد قاسم سلیمانی در آمریکا مانع مقاومت ایران نخواهد شد.

ایالات متحده در 3 ژانویه 2020 در عراق به سلیمانی ، رهبر نیروهای قدس سپاه پاسداران متوسل شد. واشنگتن وی را به رهبری حملات شبه نظامیان ایرانی علیه نیروهای آمریکایی در منطقه متهم کرد.

چند روز پس از حمله هواپیمای بدون سرنشین آمریکا ، ایران با حمله موشکی به پایگاه هوایی عراق در آنجا مستقر شد. نیروهای ایرانی که در نتیجه حمله در حالت آماده باش بودند ، به اشتباه هواپیمای مسافربری اوکراینی را که از تهران در حال پرواز بود ، سرنگون کردند.

در این سالگرد ده ها هزار هوادار گروه های شبه نظامی عراقی مورد حمایت ایران روز یکشنبه به مناسبت سالگرد درگذشت سلیمانی شعارهایی ضد آمریکایی در مرکز بغداد سر دادند.

این گردهمایی همزمان با افزایش تنش ها میان ایران و ایالات متحده در روزهای آخر دولت دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا بود و بسیاری از مردم خواستار انتقام گیری شدند.

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *