جلسه چهار جانبه در قاهره برای پیشبرد روند صلح خاورمیانهجلسه چهار نفره ، متشکل از وزرای خارجه مصر ، اردن ، آلمان و فرانسه ، روز دوشنبه برای ارتقا peace صلح در خاورمیانه تشکیل شد.

وزیر امور خارجه مصر سامه شکری از همکاران خود ، ایمن صفدی اردنی ، ژان ایو لودریان فرانسوی و هایکو مائاس آلمانی برای گفتگو در کاخ تحریر در قاهره پذیرایی کرد.

این نشست با هدف پیشبرد تلاش های صلح در خاورمیانه و حل بن بست فعلی در آرمان فلسطین انجام می شود. شرکت کنندگان از طرف فلسطینی و اسرائیلی می خواهند مذاکرات را از سر بگیرند تا به توافق سیاسی عادلانه و جامعی مبتنی بر راه حل دو کشور برسند.

هدف از اجلاس قاهره اطمینان از ایجاد یک کشور مستقل و مستقل فلسطین بر اساس مرز 1967 با پایتختی بیت المقدس شرقی است.

طی دوره گذشته ، مصر در چارچوب آماده سازی نشست چهار جانبه با کشورهای مختلفی که با مسئله فلسطین سر و کار دارند ارتباط برقرار کرده است.

از طرف خود ، مااس اعلام کرد که هدف این چهار کشور بحث در مورد راه های از سرگیری مذاکرات صلح اسرائیل و فلسطین است که در حال حاضر به حالت تعلیق در آمده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه آلمان کریستوفر برگر گفت: “تحولات نشان داده است که امکان ایجاد سوerstand تفاهم در روند صلح خاورمیانه وجود دارد.”

برگر تأكید كرد كه در جلسه چهار جانبه “روند صلح خاورمیانه و راههای بهره گیری از شتاب ایجاد شده در توافقات اخیر بین اسرائیل و چهار كشور عربی” مورد توجه قرار خواهد گرفت.

در جلسات قبلی این چهار گروه مسئله طرح الحاق اعلام شده در جریان مبارزات انتخاباتی اسرائیل و تأثیر عادی سازی و پیمان های صلح بین اسرائیل و جهان عرب مورد بررسی قرار گرفت.

این چهار جانبه در فوریه سال 2020 و در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ تاسیس شد تا روند صلح را به پیش ببرد. این برنامه با هماهنگی ایالات متحده و کلیه ذینفعان تاسیس شد.

محمود عباس ، رئیس جمهور فلسطین ، آمادگی طرف فلسطینی را برای مشارکت در یک روند سیاسی جدی تحت نظارت چهار جانبه ، بر اساس مشروعیت و قوانین بین المللی ، تأیید کرد.

عباس بر اهمیت برگزاری کنفرانس بین المللی صلح در نیمه اول سال 2021 برای آغاز روند صلح تأکید کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *