درسهایی از بحران آب در مصر

[ad_1]

مصر سالهاست که دچار بحران آب شده است. مردم در برخی از مناطق کشور همچنان کمبود آب را تجربه می کنند که روزها ادامه دارد. علل این بحران آب متفاوت است ، اما شامل عواملی مانند رشد جمعیت و روش های آبیاری است. در حالی که دولت برای مقابله با آلودگی رود نیل گام برمی دارد ، عوامل دیگری نیز حل نشده باقی مانده و کارشناسان را وادار به افزایش بحران آب در مصر در سالهای آینده می کنند.

بحران آب در مصر

مصر در حال حاضر برای مقابله با کمبود آب در سراسر کشور تلاش می کند و این امر دسترسی عمومی به آب شیرین ، تولید غذا و توانایی مشاغل برای دسترسی به تعرفه های آب را تحت تأثیر قرار می دهد. کلیه تعرفه های آب توسط وزارت تأمین آب و فاضلاب دیکته می شود و مشاغل خصوصی نمی توانند وارد بازار شوند. پیش بینی می شود سالانه سرانه تأمین آب مصر از 600 متر مکعب به 500 متر مکعب کاهش یابد ، به این معنی که تأمین خواهد شد ملل متحد آستانه کمبود مطلق آب. مصر به ازای هر نفر از منابع آب شیرین تجدیدپذیر داخلی فقط 20 متر مکعب مکعب دارد ، به این معنی که بسیاری از مردم باید به نیل به عنوان تنها منبع آب خود اعتماد کنند.

درس: وقتی خدمات عمومی نتواند لوازم کافی را تأمین کند ، راه حل معمول در سراسر جهان معرفی تدریجی اصول بازار آزاد است. در قاهره ، در حال حاضر معرفی کندی شرکتهای خصوصی ، بیشتر به منظور پشتیبانی از تصفیه فاضلاب ، وجود دارد ، اما اگر این امر بتواند به پیشنهاد قیمت آب گسترش یابد ، ممکن است بازار برخی از مشکلات توزیع را حل کند. تعرفه های آب برای مشاغل در کشورهای مقرره نشده ، آنها متغیر هستند تا اینکه توسط دولت تعریف شوند و دانشمندانی مانند فون هایک برای ارائه کارآمدتر خدمات استدلال می کنند.

افزایش جمعیت

جمعیت مصر با افزایش 41 درصدی از اوایل دهه 1990 تاکنون ، بسیار بالا رفته است. گزارش های دولت حاکی از آن است که هر هفته حدود 4700 نوزاد تازه متولد شده وجود دارد. تحقیقات نشان می دهد که انتظار نمی رود این نرخ رشد جمعیت به زودی کند شود. بلکه انتظار می رود که جمعیت از جمعیت خود رشد کند جاری 103 تا 110 میلیون نفر تا سال 2025. میزان بالای رشد جمعیت مصر همچنان نیازهای آب خانگی و همچنین تقاضای کشاورزی را تحت فشار قرار می دهد ، زیرا برای تأمین بیشتر باید از آب آبیاری بیشتر استفاده شود نیازهای غذایی بالا

درس: این مشکلی است که سالهاست در بسیاری از کشورها پیش بینی می شود ، حتی برخی از اندیشمندان حتی در مورد جنگ های آب در آینده هشدار می دهند. مصر ممکن است بخواهد تدابیری برای محدود کردن جمعیت اتخاذ کند (به عنوان مثال مشوق های داشتن فرزند کمتر) ، اما تغییر مسیر رشد جمعیت به مناطقی با پشتیبانی زیرساختی راه حل دیگری است.

روشهای آبیاری

آبیاری به دلیل دو عامل سرعت بارندگی و زمین های زراعی یک روش لازم برای حفظ تولید مواد غذایی در کشور است. میزان بارندگی در مصر به میزان متوسط ​​80 میلی متر در سال است. اکثریت سرزمین استانی مصر کویر است و فقط 3.6٪ از زمین قابل کشت است. ترکیب کم بارشی و در دسترس بودن زمین های کشاورزی منجر به آبیاری بیش از حد و تکنیک های آبیاری بی رویه مانند آبیاری می شود. کاهش مداوم تأمین آب تأثیر مستقیمی بر میزان زمینهای قابل کشت در شهرستان خواهد داشت. این امر احتمالاً منجر به بیکاری می شود ، زیرا کشاورزی بزرگترین جوانان است کارفرما در کشور مصر.

درس: اهمیت آبیاری را نمی توان دست کم گرفت و فناوری های هوشمندی که باعث صرفه جویی در مصرف آب می شوند باید آینده کشاورزی مصر باشند. با این حال ، این یک راه حل میان مدت است و در دراز مدت ممکن است مفید باشد که به روش دیگری برگردیم و روشهای آبیاری سنتی را که در جوامع بیابانی در خاورمیانه مورد استفاده قرار می گیرد ، با حمایت دولت در صورت لزوم ، دوباره وارد کنیم.

آینده بحران آب در مصر

سازمان ملل پیش بینی کرده است که ممکن است تا سال 2025 آب در مصر کم باشد. این پیش بینی بر اساس میزان ادامه رشد جمعیت و فقدان پروژه های احیا است. در این گزارش همچنین تبخیر آبهای سطحی در دریاچه ناصر به عنوان یک عامل کمک کننده ذکر شده است. میزان متوسط ​​تبخیر در حال حاضر 7 میلی متر است و تخمین زده می شود که تا سال 2050 به 7.3 میلی متر افزایش یابد. همچنین گزارش تغییرات آب و هوایی ضربه کل حوضه رود نیل به دلیل حساسیت زیاد نیل به تغییرات دما و بارش به دلیل نسبت پایین جریان به بارندگی.

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *