رئیس جمهور مصر السیسی از نماینده ویژه رئیس جمهور غنا پذیرایی می کندعبدالفتاح السیسی رئیس جمهور مصر روز سه شنبه با سفیر عنان کاتو ، فرستاده ویژه رئیس جمهور جمهوری غنا ، نانا آدو دانکووا آکوفو آددو دیدار کرد.
در این جلسه عباس کامل رئیس سرویس اطلاعات عمومی شرکت کرد.

به گفته سخنگوی رئیس جمهور باسام رادی ، در این جلسه همکاری های تجاری و سرمایه گذاری بین مصر و غنا مورد بحث قرار گرفت.

دو طرف همچنین با به اشتراک گذاشتن تجربه توسعه جامع خود ، در مورد نقش مصر در حمایت از تلاشهای توسعه غنا گفتگو کردند.

کاتو با تأکید بر روابط تاریخی دو کشور و ملت ، نقش اساسی نقش مصر را به عنوان ستون اصلی ثبات ، امنیت و صلح در قاره آفریقا ارزیابی کرد.

رئیس جمهور مصر با تأکید بر تمایل مصر برای تقویت روابط خود با غنا ، از جایگاه ویژه ای که غنا از مردم مصر برخوردار است ، تأکید کرد. وی افزود: روابط مصر و غنا نمونه ای از همکاری بین کشورهای آفریقایی به نفع ملت هایشان است.

السیسی از مشارکت رئیس جمهور غنا ابراز اطمینان کرد ، زیرا کشورش میزبان دبیرخانه توافق نامه تجارت آزاد قاره آفریقا (AfCFTA) است.

دو طرف توافق کردند که برای اطمینان از عملکرد موثر توافق نامه تجارت آزاد و آزاد و تقویت ادغام اقتصادی و تجاری بین کشورهای قاره ، تلاش های مشترک خود را افزایش دهند.

در طول مبارزات غنا برای استقلال ، كوامه نكروما ، اولین رئیس جمهور غنا ، روابط مستحكمی با كشورهای مغرب برقرار كرد ، كه بعداً گروه كازابلانكا را ایجاد كرد و از ایجاد یك كشور آفریقایی حمایت می كرد.

در این زمینه ، این سند تقاطع غنا و مصر ، پیشگامان استقلال آفریقا را فراهم می کند.
ایدئولوژی سیاسی مشترک بین کوام نکرومه و جمال عبدالناصر رهبر مصر زمینه ایجاد روابط سیاسی بین دو کشور را در طول جنگ استقلال آفریقا و در دوره های بعدی در این قاره فراهم کرد.

علاوه بر این ، ازدواج نکروما با فاتیا نکروما ، مصری در اواخر دهه 1950 و سایر ازدواج های معروف بین غنا و مصری ها به تقویت این رابطه کمک کرد. وی به عنوان همسر كوامه به بانوی اول غنا تازه وابسته تبدیل شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *