سازمان ملل متحد به ناظران حامی آتش بس شکننده در لیبی نگاه کرده است

[ad_1]

سازمان ملل متحد (سازمان ملل) در تلاش است تا مانیتورهایی را برای نظارت بر آتش بس شکننده در لیبی ، که در ماه اکتبر بین طرف های رقیب توافق شده است و در هفته های اخیر به طور گسترده نادیده گرفته شده است ، بیاورد.

آنتونیو گوترش ، دبیرکل سازمان ملل متحد در نامه ای به اعضای شورای امنیت خواستار “ایجاد یک گروه نظارتی شامل سربازان غیرنظامی و بازنشسته گروه های منطقه ای مانند اتحادیه آفریقا ، اتحادیه اروپا و اتحادیه عرب” شد.

در این نامه آمده است: گوترش “همه ذینفعان ملی ، منطقه ای و بین المللی را به رعایت مفاد توافق آتش بس و اطمینان از اجرای فوری آن فراخوانده است.” در همین حال دبیرکل سازمان ملل متحد خواستار احترام به تحریم تسلیحاتی لیبی شد.

روزنامه اصحق الاوسط مستقر در لندن روز جمعه به نقل از یک مقام نظامی نیروهای مسلح عرب لیبی (LAAF) نوشت که LAAF پیشنهاد گوترش را رد کرد ، و آن را “دخالت در لیبی” دانست.

مطابق پیشنهاد گوترش ، ناظران در یک قسمت مثلثی لیبی ، حوالی سرت متمرکز می شوند و از آنجا به سایر مناطق کشور گسترش می یابد.

استفانی ویلیامز ، نماینده ویژه سازمان ملل متحد در ماه دسامبر گفت که در حال حاضر 20،000 جنگجوی خارجی در لیبی زندگی می کنند و افزود که این جنگجویان “یک بحران جدی” و “نقض شوک آور حاکمیت لیبی” هستند.

ویلیامز افزود: “توافقنامه آتش بس دائمی و کامل که احزاب رقیب لیبی در ماه اکتبر سال گذشته امضا کرده اند ، بازگشت کلیه واحدهای نظامی و گروه های مسلح در جبهه ها به اردوگاه های خود است.”

در این توافق نامه همچنین پیش بینی شده است كه این امر با عزیمت همه مزدوران و جنگجویان خارجی از تمام سرزمینهای لیبی ، چه از طریق زمینی ، هوایی یا دریایی ، حداكثر ظرف مدت سه ماه همراه باشد.

با این حال ، هیچ یک از کشورهای رقیب نیروهای خود را از خط مقدم خارج نکرده اند ، زیرا نگرانی ها در مورد تشدید شرایطی که می تواند تلاش برای حل بحران را تغییر دهد ، ابراز شده است.

در ماه های اخیر ، سازمان ملل تلاش های خود را برای پایان دادن به بحران طولانی مدت در لیبی ، که منجر به پراکندگی قدرت و وخیم شدن اوضاع اقتصادی و سطح زندگی مردم لیبی در این کشور شده است ، افزایش داده است.

آتش بس در ماه اکتبر بین طرف های متخاصم در لیبی زمینه ساز همایش گفتگوی سیاسی لیبی (LPDF) بود که در ماه نوامبر توسط تونس راه اندازی شد.

مذاکرات در ماه های اخیر در کشورهایی از جمله تونس ، مصر و مراکش انجام شده و منجر به ایجاد نقشه راهی برای انتخابات برای 24 دسامبر 2021 شده است.

انجام انتخابات مستلزم ایجاد شورای جدید و اصلاح شده ریاست جمهوری و یک دولت م effectiveثر و یکپارچه از وحدت ملی است. این الزامات در نتیجه گیری کنفرانس برلین ذکر شده و طبق قطعنامه 2510 (2020) شورای امنیت سازمان ملل تصویب شده است.

ترکیه که از دولت موافقت ملی مستقر در طرابلس (GNA) با کمک های نظامی و مزدوران خارجی حمایت می کند ، در ماه دسامبر به مدت 18 ماه تمدید شد ، قانونی که اجازه استقرار نیروهای ترکیه در لیبی را می دهد.

در حالی که GNA توسط آنکارا پشتیبانی می شود ، LAAF توسط امارات ، مصر و روسیه پشتیبانی می شود.

از زمان سقوط معمر قذافی در سال 2011 ، لیبی سالها درگیری داشته است. این کشور نفت خیز از سال 2014 بین دو حزب GNA در طرابلس و LAAF در بنغازی تقسیم شده است.

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *