سدهای اتیوپی یکشنبه هفته آینده مذاکرات را آغاز می کنند

[ad_1]

اتحادیه آفریقا (AU) از مصر ، سودان و اتیوپی دعوت کرده است تا یکشنبه هفته آینده برای ادامه گفتگوها درباره سد بزرگ رنسانس اتیوپی (GERB) با یکدیگر دیدار کنند.

پس از یک سال ناامید کننده از مذاکرات سد ، این اولین نشست در سال 2021 خواهد بود.

سخنگوی وزارت امور خارجه اتیوپی ، دینا مفتی روز سه شنبه در یک کنفرانس مطبوعاتی هفتگی این وزارتخانه گفت که این اولین جلسه از زمان توقف مذاکرات برای یک ماه است. پس از درخواست سودان برای تغییر سازوکار مذاکرات ، مذاکرات متوقف شد.

وی گفت که جلسه آینده به عنوان “رقابت در برابر زمان” در ارتباط با انتقال ریاست اتحادیه اروپا در سال 2021 به جمهوری دموکراتیک کنگو (DRC) تلقی می شود.

2020 با مشارکت بانک جهانی و تحت نظارت دونالد ترامپ ، رئیس جمهور آمریکا ، با مذاکرات درباره این سد آغاز شد. مذاکرات برای توافق در مورد قوانینی برای پر کردن مخزن سد انجام شد که اختلاف بزرگی بین سه کشور بود.

با این حال ، وقتی ظاهراً هر سه کشور به توافق رسیدند ، اتیوپی از شرکت در آخرین جلسه ، که در ایالات متحده برگزار شد ، خودداری کرد. این جلسه ظاهراً برای امضای پیش نویس توافق نامه آمریكا برای پر كردن و بهره برداری از سد برگزار شد.

سه کشور درگیر در مذاکرات با وجود ادامه مذاکرات در سال 2020 در حل اختلاف بحران سد ناکام مانده اند. این بدان معناست که آنها با مفهوم مذاکرات بیشتر و به تعویق انداختن طرف اتیوپی برای آینده نگری وارد سال جدید می شوند. به.

در سال 2020 ، یک سیاست اجتناب و تعویق زیادی در طرف اتیوپی وجود دارد ، به عنوان یک تاکتیک برای به تعویق انداختن مذاکرات با مصر در مورد سد. این اقدام اتیوپی در حالی صورت می گیرد که مصر پیشنهادهای زیادی برای محدود کردن بحران و دستیابی به راه حل هایی فراهم کرده است که رضایت همه کشورها را بدون آسیب رساندن به هیچ یک از آنها فراهم کند.

فرانسه از شورای امنیت سازمان ملل خواسته است در پاسخ به درخواست مصر جلسه ای علنی برای بحث در مورد بحران با GERB برگزار کند و شورای امنیت در تاریخ 30 ژوئن تشکیل جلسه داد.

سامه شکری وزیر امور خارجه مصر در جریان جلسه تأیید کرد که این مسئله در حال حاضر به “مسئله عظمت” برای مردم مصر مرتبط است. شکری گفت ، این سد “تهدیدی وجودی برای تنها منبع تأمین معاش بیش از 100 میلیون مصری بود.”

وی افزود: پروژه عظیمی که اتیوپی بر روی رود نیل ساخته است می تواند با تهدید تنها منبع آب این کشور ، امنیت و بقای یک ملت را تهدید کند.

در 16 ژوئن ، مصر درخواستی را به شورای امنیت سازمان ملل ارائه داد و از شورا خواست تا برای تأیید مجدد اهمیت ادامه مذاکرات صادقانه ، مداخله کند. این همچنین انجام تعهدات مصر مطابق با هنجارهای حقوق بین الملل برای دستیابی به یک راه حل عادلانه و متعادل برای این مسئله است.

بحران پر شدن سد اطمینان می دهد که مذاکرات به میز برگردانده شود ، اما مصر و سودان به دلیل عدم پایبندی اتیوپی به دستور کار توافق شده ، تصمیم به عقب نشینی می گیرند.

عبدالفتاح السیسی ، رئیس جمهور مصر در سپتامبر گذشته در مجمع عمومی سازمان ملل متحد ، تشدید نگرانی های جدی مصر در مورد پروژه سد رنسانس را برجسته کرد.

در میان توقف مذاکرات و پیروی از روش معمول شفافیت اتیوپی در مذاکرات ، خارطوم در نوامبر سال گذشته گفت که از ادامه مذاکرات با رویکرد قدیمی خودداری می کند. وی افزود که دیگر تحت همان مکانیزم مذاکرات قبلی در گفتگو شرکت نخواهد کرد.

در 13 دسامبر ، دولت سودان توافق نامه ای را برای از سرگیری مذاکرات در مورد سد رنسانس در هفته آینده با اتیوپی اعلام کرد.

با این حال ، بحران های متعددی مربوط به جنگ داخلی اتیوپی بین ارتش این کشور و نیروی آزادی بخش مردم تیگری (TPLF) تهدید می شود.

ابی احمد ، نخست وزیر اتیوپی بارها گفته است که مقامات فدرال این کشور منطقه آشفته شمالی Tigray را که TPLF نماینده آن است ، کنترل خواهند کرد. اختلاف جدیدی بین اتیوپی و سودان بر سر تنش های نظامی در مرز مشترک اضافه شده است.

روز شنبه گذشته رئیس جمهور مصر در بیانیه ای بر اهمیت دستیابی به توافقنامه قانونی لازم در زمینه قوانین پر کردن و فعالیت GERB تأکید کرد. این در حالی است که مذاکرات بیهوده بین مصر ، سودان و اتیوپی در مورد این پروژه ، که دو کشور پایین دست می ترسند بر سهمیه آب تأثیر بگذارد و به سدهای آنها آسیب برساند ، ترسناک است.

در این بیانیه آمده است که رئیس جمهور السیسی از همتای آفریقای جنوبی خود ، سیریل رامافوسا ، که کشورش ریاست جلسه فعلی بلوک آفریقا را بر عهده دارد و مراحل آخر گفتگوها را رهبری می کند ، تلفنی دریافت کرده است.

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *