سودان به اتیوپی هشدار داد که مرحله دوم پر کردن GERB را بدون توافق آغاز کند

[ad_1]

یاسر عباس ، وزیر آبیاری و منابع آب سودان ، به اتیوپی هشدار داده است كه بدون توافق با ذینفعان ، مرحله دوم پر كردن مخزن سد مورد مناقشه نیل آبی را آغاز نكند.

عباس گفت: پر كردن بدون موافقت سایر كشورهای درگیر در مذاكرات در مورد موارد مورد منازعه ، ایمنی شهروندان سودانی ساكن ساحل رودخانه سین نیل را به خطر می اندازد.

اظهارات وزیر روز دوشنبه در دیدار با رابرت ون دن دوول ، رئیس مأموریت اتحادیه اروپا (سودا) و سودان ، معاون وی ، دانیل ویس ، ابراز شد.

براساس آژانس خبری دولتی سونا در سودان ، عباس توضیحی در مورد پیشرفت مذاکرات میان سودان ، مصر و اتیوپی در مورد موضوعات بحث برانگیز مربوط به پر کردن و بهره برداری از سد ارائه داده است.

وی همچنین دیپلمات های اروپایی را در مورد پیشنهادات سودان که به متخصصان اتحادیه آفریقا (AU) امکان می دهد نقش بیشتری در مذاکرات در حال انجام داشته باشند ، معرفی کرد.

سه طرف دعوا در مورد بحث در مورد سد دعوا جلسات متعددی را به امید دستیابی به توافق در مورد موضوعات مورد بحث فنی و حقوقی برگزار کرده اند اما تاکنون موفق به انجام این کار نشده اند. در ژانویه ، این سه کشور آخرین دور از جلسات آنلاین خود را برگزار کردند ، اما نتوانستند در مورد سازوکار جدید مذاکره به توافق برسند.

سودان بر لزوم انتصاب کارشناسانی که توسط اتحادیه اروپا برای تعیین راه حل برای موضوعات مورد اختلاف و تهیه توافق برای GERB منصوب شده است ، تأکید کرد. هم مصر و هم اتیوپی پیشنهاد سودان را رد کردند.

اولین آبگیری سد با ارتفاع 145 متر در ماه جولای آغاز شد. در آن زمان ، آدیس آبابا ادعا کرد که پرشدن به دلیل بارندگی های شدید که هر ساله معمولاً در این زمان اتفاق می افتد ، تصادفی بوده است.

مصر و سودان از عواقب پر کردن و بهره برداری از مگا سد 4.6 میلیارد دلاری ترس دارند ، زیرا می تواند منابع حیاتی آب آنها را محدود کند.

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *