سودان دور جدید مذاکرات سد اتیوپی را تحریم کرده و خواستار نقش بیشتر متخصصان اتحادیه اروپا می شودسودان جلسه سه جانبه وزیران دوشنبه را برای بحث در مورد موضوعات بحث برانگیز در مورد سد اتیوپی تحریم می کند. این جلسه با حضور وزرای آب مصر و اتیوپی برگزار شد.

پس از این جلسه ، وزارت منابع آبیاری و آبیاری مصر در بیانیه ای اعلام كرد كه شركت كنندگان توافق كردند كه موضوع را با وزیر خارجه آفریقای جنوبی ، رئیس كنونی اتحادیه آفریقا (AU) مطرح كنند.

وزارت آب سودان روز دوشنبه در بیانیه جداگانه ای اعلام کرد که پس از عدم پاسخ به درخواست دیدار دو جانبه با کارشناسان و ناظران اتحادیه اروپا در روز یکشنبه ، نشست بر روی سد بزرگ رنسانس اتیوپی (GERB) را تحریم کرده است.

در بیانیه آمده است: “خارطوم بر موضع قاطع خود اصرار دارد تا نقش بیشتری به متخصصان اتحادیه اروپا بدهد تا مذاكرات را برای GERB تسهیل كند و عقاید آنها را مطابق با اصل” راه حل های آفریقایی برای حل مسائل آفریقا “متحد سازد.

مراحل آینده در جریان مذاکرات باید در جلسه آینده در 10 ژانویه ، همانطور که در جلسه روز یکشنبه با سه طرف درگیر توافق شده است ، مورد بررسی قرار گیرد. مصر ، اتیوپی و سودان.

روز یکشنبه ، کارشناسان آفریقایی یادداشت تفاهم برای سه کشور ارائه دادند. ما امیدواریم که مذاکرات در مورد سد اتیوپی تا پایان ماه جاری و قبل از پایان ریاست جمهوری آفریقای جنوبی در اتحادیه اروپا به پایان برسد.
برای تقریباً یک دهه ، مصر ، اتیوپی و سودان در حال گفتگو درباره سد نیل بودند. هدف اصلی مذاکرات یک دهه ای انعقاد قرارداد تنظیم پر کردن مخزن GERB و بهره برداری از سد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *