سودان دور جدید مذاکرات سد اتیوپی را تحریم کرده و خواستار نقش بیشتر متخصصان اتحادیه اروپا می شود

[ad_1]

سودان جلسه سه جانبه وزیران دوشنبه را برای بحث در مورد موضوعات بحث برانگیز در مورد سد اتیوپی تحریم می کند. این جلسه با حضور وزرای آب مصر و اتیوپی برگزار شد.

پس از این جلسه ، وزارت منابع آبیاری و آبیاری مصر در بیانیه ای اعلام كرد كه شركت كنندگان توافق كردند كه موضوع را با وزیر خارجه آفریقای جنوبی ، رئیس كنونی اتحادیه آفریقا (AU) مطرح كنند.

وزارت آب سودان روز دوشنبه در بیانیه جداگانه ای اعلام کرد که پس از عدم پاسخ به درخواست دیدار دو جانبه با کارشناسان و ناظران اتحادیه اروپا در روز یکشنبه ، نشست بر روی سد بزرگ رنسانس اتیوپی (GERB) را تحریم کرده است.

در بیانیه آمده است: “خارطوم بر موضع قاطع خود اصرار دارد تا نقش بیشتری به متخصصان اتحادیه اروپا بدهد تا مذاكرات را برای GERB تسهیل كند و عقاید آنها را مطابق با اصل” راه حل های آفریقایی برای حل مسائل آفریقا “متحد سازد.

مراحل آینده در جریان مذاکرات باید در جلسه آینده در 10 ژانویه ، همانطور که در جلسه روز یکشنبه با سه طرف درگیر توافق شده است ، مورد بررسی قرار گیرد. مصر ، اتیوپی و سودان.

روز یکشنبه ، کارشناسان آفریقایی یادداشت تفاهم برای سه کشور ارائه دادند. ما امیدواریم که مذاکرات در مورد سد اتیوپی تا پایان ماه جاری و قبل از پایان ریاست جمهوری آفریقای جنوبی در اتحادیه اروپا به پایان برسد.
برای تقریباً یک دهه ، مصر ، اتیوپی و سودان در حال گفتگو درباره سد نیل بودند. هدف اصلی مذاکرات یک دهه ای انعقاد قرارداد تنظیم پر کردن مخزن GERB و بهره برداری از سد بود.

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *