سودان هرگز سیاستی را برای اجرای حقایق مربوط به سد اتیوپی اتخاذ نمی کند: به طور رسمی

[ad_1]

فیصل محمد صالح ، وزیر فرهنگ و اطلاعات سودان با تکرار موضع کشورش در مورد مانورهای اخیر اتیوپی ، افزود که خارطوم هرگز سیاستی را در مورد سد اتیوپی اتخاذ نخواهد کرد.

اظهارات صالح روز شنبه در بیانیه های مطبوعاتی بیان شد ، جایی که وی همچنین به نقل از وی اظهار داشت که سودان گزینه های زیادی از نظر پاسخ به سیاست واقعی اتیوپی دارد.

نماینده سودان میانجیگری آفریقا در مورد پر کردن و بهره برداری از سد بزرگ رنسانس اتیوپی (GERB) را “بی فایده” توصیف کرد. وی همچنین گفت کشورش به دنبال تشدید نیست و در عوض مذاکرات تنها راه حل مسئله با GERB است.

صالح گفت: سودان تحت تأثیر سد اتیوپی قرار دارد و باید توافقی برای حفاظت از آن انجام شود.

اظهارات وی تنها یک هفته پس از اظهارات سخنگوی شورای حاکمیت سودان ، محمد الفکی سلیمان صورت گرفت. سلیمان در اظهارات خود خاطرنشان كرد كه سودان به اتیوپی اجازه نمی دهد تا در مورد موارد بحث برانگیز GERB خط مشی تحقق بخشد.

سخنگو همچنین گفت که آدیس آبابا اولین استخدام را بدون مشورت با کشورهای پایین دست اتیوپی ، یعنی مصر و سودان انجام داد. وی افزود که اتیوپی نیز بدون دستیابی به توافق بین سه کشور ، که در مذاکرات GERB نیز شرکت دارند ، به سمت تکمیل مجدد دوم در حال حرکت است.

به گفته مقامات سودانی ، سد اتیوپی سد روزیرس سودان را تهدید می کند.

سلیمان افزود: “موضع ما این است كه این موضوع دیگر تكرار نخواهد شد ، زیرا سیاست تحمیل قصور ادامه نخواهد داشت و ما اجازه این كار را نخواهیم داد.”

در اوایل ماه ژانویه ، کشورهای درگیر در موضوع سد اتیوپی در نشست آنلاین خود نتوانستند در مورد نکات بحث برانگیز به توافق برسند.

سودان بر لزوم انتصاب کارشناسانی که از طرف اتحادیه آفریقا (AU) منصوب شده اند برای پیشنهاد راه حل برای مسائل مورد اختلاف و توسعه توافق GERB اصرار ورزید. هم مصر و هم اتیوپی پیشنهاد سودان را رد کردند.

در همین حال ، هم اتیوپی و هم سودان درگیر اختلافات مرزی هستند ، خارطوم آدیس آبابا را به نقض حاکمیت و مرزهای سودان متهم کرد.

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *