سودان پس از حملات هوایی به “اتیوپی” درباره “عواقب جدی” هشدار داد

[ad_1]

وزارت خارجه سودان روز چهارشنبه گفت که یک هواپیمای نظامی اتیوپی به فضای هوایی آن حمله کرده و به همسایه جنوبی خود در مورد “عواقب جدی” پس از این حادثه هشدار داده است.

وزارت خارجه سودان این حادثه را تشدید خطرناک و غیر موجه توصیف کرد که می تواند عواقب جدی داشته باشد و باعث ایجاد تنش بیشتر در مناطق مرزی شود.

وی همچنین این تشدید طرف اتیوپی را محکوم کرد و خواستار تکرار چنین خصومت هایی در آینده نبود. وی بر پیامدهای خطرناک آنها برای آینده روابط دو جانبه دو کشور و امنیت و ثبات در شاخ آفریقا تأکید کرد.

روز چهارشنبه ، طی یک کنفرانس مطبوعاتی ، کمیته مرزی سودان گفت که اتیوپی می خواهد خارطوم را مجبور به پذیرفتن وضع موجود کند و به توافق نامه مرزی 1972 پایبند نبوده است.

کمیسیون تأیید کرد که جاه طلبی های اتیوپی منجر به ایجاد پروژه های زیربنایی در منطقه فاشاکا شده است. وی همچنین شهرک هایی را در خاک سودان ایجاد کرد و افزود که تجاوزهای اتیوپی به اراضی سودان از سال 1957 آغاز شد.

وی همچنین اشاره کرد که تعیین مرز مرز با اتیوپی قدیمی است و به روزهای حکم انگلیس برمی گردد.

همچنین روز چهارشنبه ، فائز السلیک ، مشاور رسانه ای عبدالله هامدوك ، نخست وزیر سودان ، گفت كه مرزهای با اتیوپی به خوبی شناخته شده است و جز علائم چیزی ندارد.

وی افزود: ارتش سودان در داخل این کشور است و قصد ندارد هیچ جنگی را آغاز کند. وی افزود تصمیم سودان برای حفظ حاکمیت و حل مشکلات از طریق گفتگو روشن است.

نیروهای اتیوپی و شبه نظامیان به حمله خود به مناطق مرزی سودان ادامه دادند ، جایی که دو زن و یک کودک در حمله دوشنبه گذشته توسط شبه نظامیان اتیوپی علیه دولت القداریف در شرق سودان کشته شدند.

القضریف پس از یک عملیات نظامی ارتش اتیوپی علیه ارتش آزادیبخش خلق Tigray (TPLF) ، ده ها هزار پناهنده اتیوپیایی را که از درگیری در شمال Tigray فرار کرده اند ، میزبانی می کند. در این عملیات صدها نفر از هر دو طرف کشته شدند و یک بحران بزرگ در منطقه ، نزدیک به القضریف ایجاد شد.

روز سه شنبه ، وزارت خارجه سودان در بیانیه ای گفت: “ما تجاوزات شبه نظامیان اتیوپی علیه منطقه قریش در منطقه شرقی را به شدت محكوم می كنیم و از جامعه جهانی می خواهیم تا تجاوزات شبه نظامیان اتیوپی را محكوم كنند. “

دینا مفتی ، سخنگوی وزارت امور خارجه اتیوپی روز سه شنبه در یک کنفرانس خبری گفت: “ما در حال مشاهده حرکتهای ارتش سودان در اعماق اتیوپی هستیم.”

وی افزود: “به گفته تلویزیون اتیوپی ،” سودان به دلیل جنگی که ارتش اتیوپی در منطقه Tigrei به راه انداخته و از مرزهای کشور فراتر رفته است ، از خلا در امنیت مرز استفاده کرده است. “

مفتی افزود: اتیوپی در تلاش است در مسئله مرزهای سودان اغراق نکند و آن را به یک مشکل منطقه ای تبدیل کند ، زیرا بحران با گفتگو حل می شود. ما به خوبی می دانستیم که شخص ثالثی در پشت این حوادث وجود دارد (او به آن اشاره نکرد) و نباید سکوت ما را ترس از طرف اتیوپی دانست. “

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *