شرکای بین المللی از رهبران سومالی می خواهند نظرسنجی های معتبری ارائه دهندشرکای بین المللی از رهبران سومالی خواسته اند که مصالحه های عادلانه مورد نیاز برای تأمین انتخابات معتبر پارلمانی و ریاست جمهوری را که انتظار می رود در فوریه آغاز شود ، انجام دهند.

در مفصل بیانیه مطبوعاتی در روز جمعه ، شرکا همچنین خواستار یک روند انتخاباتی توافق شده انتخابی – بدون گزینه های موازی یا جزئی – بودند که با صلح و حفاظت از فضای سیاسی و آزادی رسانه ها انجام شود.

این شرکا در بیانیه مشترکی که در موگادیشو صادر شد گفت: “برگزاری انتخابات به موقع و معتبر یکی از عناصر حیاتی مشارکت بین سومالی و جامعه جهانی است.”

آنها گفتند که روند انتخاب واحد توافق شده باید سهمیه 30٪ برای زنان را تضمین کند و به نتیجه ای معتبر و فراگیر منجر شود که منافع ملی را تأمین کند.

تیم انتخاباتی سومالی هنوز در مورد تاریخ جدیدی برای انتخابات غیرمستقیم توافق نکرده است ، زیرا مخالفان و دو استان فدرال ترکیب کمیسیون انتخابات و ظرفیت رای گیری آزادانه ، منصفانه و معتبر را رد کرده و برای یک اصلاح اساسی تحت فشار هستند.

با این حال ، جوبالند و پونتلند ، دو کشور عضو فدرال ، نمایندگانی را برای تیم های انتخاباتی معرفی کرده اند که برای حل بحران سیاسی فعلی بسیار مهم است.

شرکای بین المللی اظهار داشتند که تعیین نمایندگان Jubbaland و Puntland گام مثبتی است که می تواند به ایجاد شرایطی برای اجرای سریع مدل انتخاباتی در 17 سپتامبر 2020 به روشی فراگیر و توافقی کمک کند.

آنها پیشنهاد تشکیل جلسه فوری بین دولت و رهبران کشورهای عضو فدرال را برای حل سایر مسائل برای برگزاری انتخابات تأیید کردند تا انتخابات معتبر و فراگیر ادامه یابد.

این بیانیه به این دلیل بیان شد که در تاریخ 1 دسامبر 2020 ، ملت آفریقا مهلت برگزاری انتخابات پارلمانی خود را که قرار بود آغاز شود ، از دست داد ، همانطور که دولت و شش کشور منطقه در سپتامبر 2020 توافق کردند.

دوره فعلی پارلمان سومالی به پایان رسیده است. انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری قرار بود بین دسامبر سال 2020 و فوریه برگزار شود.

شرکای بین المللی سومالی ماموریت اتحادیه آفریقا در سومالی (AMISOM) ، بلژیک ، دانمارک ، مصر ، اتیوپی ، اتحادیه اروپا ، فنلاند ، فرانسه ، آلمان ، مرجع بین دولتی توسعه (IGAD) ، ایرلند ، ایتالیا ، هلند ، نروژ ، همکاری اسلامی (OIC) ، سودان ، سوئد ، سوئیس ، ترکیه ، اوگاندا ، انگلستان ، ایالات متحده و سازمان ملل.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *