شرکت های ثبت شده در مصر هنوز نمایندگی ضعیفی از زنان در بالاترین سطوح دارند: شاخص تنوع هیئت مدیره 2020

[ad_1]

بیش از نیمی از شرکت های ثبت شده در مصر از 31 ژوئیه 2020 حداقل یک عضو هیئت مدیره خود را که یک زن است ، در مقایسه با 47 درصد در سال 2019 دارند.

علیرغم این افزایش ، بسیار سبک بودن آن نشان می دهد که هنوز تلاش بیشتری از شرکتهای پذیرفته شده در بورس سهام مصر (EGX) برای افزایش نمایندگی زنان در سطح هیئت مدیره لازم است.

این ارقام در فهرست تنوع هیئت مدیره ، گزارش جدید منتشر شده توسط TheBoardroom Africa (TBRA) ، با مشارکت رصدخانه Boardwalk دانشگاه قاهره (AUC) و EGX ذکر شده است.

این شاخص تعداد تابلوهای شرکت های ثبت شده را به تفکیک کشورها ردیابی می کند و کلیه کرسی های هیئت مدیره ای را که توسط زنان اشغال می شود ، مشخص می کند. در همین زمان ، وی همچنین بر تعداد زنانی که ریاست جمهوری و سایر مناصب مدیریتی را بر عهده دارند ، نظارت می کند. این تحقیق تا به امروز هیئت های ثبت شده عمومی در 11 کشور آفریقایی از جمله مصر را پوشش می دهد.

از ژوئیه سال 2020 ، در میان 242 شرکت ثبت شده در EGX ، زنان فقط 10.8٪ از صندلی های هیئت مدیره را اشغال می کنند. اگرچه این رقم 0.7٪ افزایش در سال 2019 را نشان می دهد ، اما شاخص تنوع داخلی نشان می دهد که زنان بندرت در مدیریت و اداره برخی از برجسته ترین شرکت های مصر نقش دارند.

بخشهای اصلی ارزیابی شده در شاخص تنوع سال 2020 شامل موارد زیر است: انرژی؛ کالاهای صنعتی؛ تحویل؛ منسوجات سفر و تفریح و آب و برق

در میان این بخشها ، بخشهای نساجی و کالاهای بادوام بیشترین درصد زنان مدیر را در اختیار دارند ، از هر 8 شرکت دو شرکت بیش از 30٪ از مدیران خود را زنان اداره می کنند.

با این حال ، از نظر تعداد کل زنان ، بخش خدمات انرژی و کمک از همه بخش ها بهتر عمل می کند ، به طوری که 23٪ از کل مدیران بخش انرژی زنان هستند. در این گزارش آمده است: “زنان 10.8٪ از کرسی های هیئت مدیره شرکت های ذکر شده در EGX را به خود اختصاص داده اند که 0.7٪ افزایش نسبت به سال 2019 است.”

این گزارش می گوید 53 درصد شرکت ها حداقل یک زن در هیئت مدیره خود دارند ، در حالی که 47 درصد در سال 2019 است.

این نشان داد که 10.3٪ از شرکت های ثبت شده در EGX از نظر تنوع جنسیتی “بهترین عملکرد” ​​را دارند ، با 30٪ یا بیشتر از صندلی های خود را زنان در اختیار دارند. سه بهترین پیمانکار ، با 60٪ از سمت های هیئت مدیره خود را توسط زنان ، عبارتند از: شرکت سرمایه گذاری اول و توسعه املاک و مستغلات. خدمات دریایی و نفت (SAE) ؛ و کارگزاری اور اوربا اوراق بهادار.

در همین حال ، این گزارش نشان می دهد که زنان 3.9٪ از مدیران عامل / مدیران عامل ، 8.7٪ از مدیران عامل و 2.1٪ از مدیران مالی در هیئت مدیره مصر را تشکیل می دهند.

محمد فرید ، رئیس بورس اوراق بهادار مصر ، در مورد نقش بورس سهام در ارتقا diversity تنوع جنسیتی ، گفت: “EGX کاملاً متعهد است و از تأثیری که ورود بیشتر می تواند در ایجاد شرکت های رقابتی ، ارزش آفرین و در نتیجه پایدار داشته باشد آگاه است. و اقتصاد های فراگیر. “

“برای این منظور ، ما با رصدخانه زنان در هیئت مدیره AUC همکاری کرده ایم تا مدیریت قوی تری را در شرکت های ذکر شده در بورس ، ایجاد پایگاه داده ای از زنان آماده سوار شدن ، ارائه خدمات شبانه روزی شرکت ، ثبت شده در بورس اوراق بهادار ، برای توسعه سالانه گزارش برای نظارت بر زنان در هیئت مدیره ، مانند ارائه آگاهی و برنامه های آموزشی برای حاکمیت شرکتی ، “فرید افزود.

وی خاطرنشان کرد که این برنامه ها به منظور ترکیب یک ملفه جنسیتی برای برجسته کردن مزایای تنوع روی هواپیما طراحی شده اند. وی افزود که با حرکت به سمت از بین بردن شکاف جنسیتی ، اکنون همه شرکت های ثبت شده ملزم هستند حداقل یک زن را در هیئت مدیره خود قرار دهند.

Marcia Ashong ، بنیانگذار و مدیرعامل TBRA ، در مورد روش تحقیق گفت: “TheBoardroom Africa طی سه سال گذشته تجزیه و تحلیل قوی از برابری جنسیتی را در اتاق هیئت مدیره در مصر و 11 کشور آفریقایی دیگر انجام داده است ، و ترکیب هیئت مدیره را از طریق بیانیه های عمومی تجزیه و تحلیل کرده است. رهبران و افسران. “

وی افزود: امسال ، ما خوشحالیم که زنان در رصدخانه زنان و بورس اوراق بهادار مصر را به عنوان شرکایی که پیوند قوی بین تنوع جنسیتی و حاکمیت شرکتی خوب را درک می کنند ، مشاهده می کنیم.

طی دهه گذشته ، زنان مصری پیشرفت چشمگیری در دستیابی به حقوق ، آموزش و بازار کار داشته اند.

در حالی که در دانشگاه های مصر تعداد زنان فارغ التحصیل بیشتر از مردان است ، اما این موفقیت ها نتوانسته اند به نمایندگی عادلانه در نیروی کار و در بالاترین سطح رهبری ، اتاق هیئت مدیره منجر شوند.

گادا هویدی ، بنیانگذار رصدخانه زنان در هیئت مدیره و معاون رئیس آموزش و روابط خارجی در دانشکده بازرگانی دانشگاه AUC ، به اهمیت شاخص تنوع 2020 هیئت مدیره اشاره کرد.

وی گفت: “حاکمیت شرکتی خوب” به شرکت ها کمک می کند تا بهره وری را بهبود بخشند ، رشد را تحریک کنند و ریسک را مدیریت کنند.

هویدی همچنین گفت که برای موثر واقع شدن ، هیئت مدیره به مهارت ها و دیدگاه های مختلفی نیاز دارد. شاخص تنوع روی صفحه نشان می دهد که بسیاری از شرکت های ثبت شده در EGX واقعی قهرمانان تنوع جنسیتی هستند ، اما هنوز کارهای زیادی برای انجام وجود دارد.

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *