صکوک در حال تغییر روش های تأمین مالی مصر است که پیش بینی می شود در سال 2021 از 20 میلیارد EGP فراتر رود.

[ad_1]

سید عبدالفضیل ، رئیس عملیات بازار سرمایه در سازمان تنظیم مقررات مالی (FRA) ، توسعه بازار صکوک مصر را در سال 2020 بررسی کرد که شاهد سه موضوع به ارزش 5.1 میلیارد EGP بود.

امیدها و آرزوهای زیادی وجود دارد که با حمایت همه کشورهایی که در صکوک فعالیت می کنند ، رشد بازار تولید گازهای گلخانه ای ادامه یابد.

این اظهارات طی میزگرد چهارشنبه هفته گذشته برگزار شد که در آن مزایای رقابتی صکوک نسبت به سایر ابزارهای مالی بررسی شد. میزگرد توسط انجمن صادر کنندگان و سرمایه گذاران ابزارهای مالی با همکاری Media Avenue برگزار شد.

عبدالفضیل ، رئیس این میزگرد ، گفت كه مودی پیش بینی جهانی را منتشر كرد مبنی بر اینكه اندازه بازار انتشار صكوك در اواخر سال 2020 حدود 157.8 میلیارد دلار خواهد بود. آژانس رتبه بندی همچنین اعلام کرد که پیش بینی می شود در سال 2021 به 170 میلیارد دلار برسد که توسط سایر آژانس های رتبه بندی اعتباری مانند فیچ و استاندارد و پورز تأیید شد.

ایمن ال ساوی ، رئیس بخش مالی در Sarwa Capital ، دیدگاه خود را در مورد مزیت های رقابتی صکوک در هر دو طرف شرکت های صادر کننده و سرمایه گذار به اشتراک گذاشت. وی خاطرنشان کرد که با توجه به شرکت صادر کننده ، انتخاب ابزار تأمین مالی به ماهیت تأمین مالی و نیازهای آن بستگی دارد.

صکوک مزیت وضوح و جدایی شرکت صادر کننده از اوراق قرضه شرکتی را فراهم می کند. بار تأمین مالی خارج از بودجه شرکت است و مشابه اوراق قرضه با هزینه کمتر در مقایسه با سایر گزینه های تأمین مالی است.

از طرف سرمایه گذار ، الساوی معتقد است که بودجه صکوک برای یک پروژه خاص است که مزیت وضوح سرمایه گذار را برای تعیین میزان ریسک سرمایه گذاری وی فراهم می کند.

وی افزود که صکوک به شرکت سرمایه Sarwa کمک کرده است تا مستقیماً به سمت تأمین مالی بازار پول حرکت کند زیرا انتشار آن باعث کاهش ساختار تأمین مالی می شود. این امر به نوبه خود به کوتاه شدن دوره صدور و صرفه جویی در هزینه ها کمک کرد ، که باعث جذب انواع جدیدی از سرمایه گذاران ، اعم از شرکت های بیمه یا صندوق های سرمایه گذاری شد.

وی گفت: “سرمایه گذار روی درجه ریسک و روش بیمه در ابزار مالی که در آن سرمایه گذاری می کند ، تمرکز دارد.” صکوک به تسریع در سرمایه گذاری کمک می کند.

الساوی خاطرنشان کرد که انجمن سرمایه گذاران و صادر کنندگان با درآمد ثابت صکوک را به عنوان یک ابزار تأمین مالی بسیار مهم می داند و به نرخ رشد آن متکی است. این اتفاق بسیار سریعتر از نرخ رشد اوراق قرضه رخ خواهد داد.

وی گفت: بازار به دلیل رقابت و رشد بیشتر بازار حداقل به 50 منبع ابزار مالی و مشاوران مالی و حقوقی نیاز دارد.

الساوی افزود که بازار صکوک به دلیل گرایش ناشران به صکوک و تمایل بانک ها به سرمایه گذاری در آنها ، رشد چشمگیری خواهد کرد و حداقل 20 EGP- 25 میلیارد EGP در سال 2021 خواهد داشت. اشاره کرد

که سال 2020 آغاز صکوک به عنوان یک ابزار بودجه است ، با 2021 شاهد تعداد بالایی است.

وی همچنین تأکید کرد که قیمت ابزار بدهی بسیار کمتر از قیمت تأمین مالی بانک است. در برخی مواقع ، هزینه های بانکی پایین تر است و از دوره ای به دوره دیگر متفاوت است و بانک ها نیز برای سودآوری خوب در صکوک سرمایه گذاری می کنند.

ال-ساوی فاش کرده است که Sarwa Capital در حال بررسی بیش از یک قالب در بازار مصر برای ارائه انواع مختلف است که به صادر کنندگان کمک می کند تا بیشتر چاپ کنند.

علاوه بر این ، AmrHassanein ، رئیس شرکت اعتبارسنجی مریس ، گفت که تفاوت بین صکوک و اوراق قرضه از نظر رتبه بندی اعتباری از طریق دو نوع صکوک آشکار می شود. این می تواند براساس دارایی باشد یا توسط دارایی پشتیبانی شود.

وی گفت اولین مورد محبوب ترین است ، در حالی که نوع دوم نزدیک به روند اوراق بهادار است ، که منعکس کننده فروش یک نمونه واقعی است که بعداً شکل می گیرد.

حسنین افزود که اوراق قرضه سنتی امکان عرضه قبل از موجودی نمونه کارها و جریانهای آن را ندارد. وی افزود درجه بندی اعتباری عمدتاً با رعایت قوانین شرع تعیین نمی شود بلکه فقط به دلیل توانایی شرکت در پرداخت بدهی ها و شرایط مالی تعیین می شود. این امر با اطمینان حاصل می شود که همزمان با قوانین شرع مطابقت دارد.

وی افزود: نقش صکوک ، به ویژه نقش حاکمیت و قانون آن در جلسه فعلی پارلمان ، شامل هدایت وجوه و پس اندازهای افراد به پروژه های مختلف توسعه است. این به طور خاص بر روی جاده ها و محورهای جدید متمرکز است که ستون فقرات هر اقتصادی است.

مگی آشور ، مشاور علمی مفتی اعظم مصر شاقی العلم ، گفت که فقه اسلامی برای هر زمان و مکان مناسب است. زمان کنونی نیاز به صکوک را نشان داده است ، به ویژه با افزایش علاقه به لیزینگ مالی در مصر.

همچنین بودجه صکوک را در نظر می گیرد ، که به عنوان کمترین بار عمل می کند و بالاترین بازده را دارد ، و این امر برای صادر کننده ارجح است. این واقعیت را در نظر می گیرد که اوراق قرضه یک بدهی یا وام محسوب می شود که مسئولیت بار ناشر است ، در حالی که خریدار صکوک شریک پروژه است.

علاوه بر این ، سرمایه گذاری در صکوک سطح پس انداز ملی را افزایش می دهد و تمایل دولت به صدور صکوک حاکمیت توانایی آن را در کاهش کسری بودجه تقویت می کند. این با درگیر کردن صکوک به عنوان ابزاری برای پروژه های مختلف.

خلیل البواب ، مدیر عامل شرکت Misr Capital ، بخش سرمایه گذاری Banque Misr ، معتقد است که صکوک بر اساس اصل تقسیم ریسک بنا شده است. آنها همچنین پروژه هایی را قادر می سازند که بودجه اولیه را دریافت کنند ، با ایده اضافه شده بودجه به بهره وری.

البواب افزود که صکوک در سراسر جهان گسترده است ، به 145 میلیارد دلار در 2019 و 158 میلیارد دلار در سال 2020 رسیده است. کشوری که بیشترین سهم را دارد مالزی است ، با بیش از 37 درصد از بازار جهانی. ، با 14 درصد برای عربستان سعودی ، و بقیه بین ایران ، امارات ، ترکیه ، بنگلادش و بحرین تقسیم شده است.

وی تأكید كرد كه كشورهای اروپایی این روش را به ویژه پس از توزیع ، به عنوان یك روش جذاب تأمین مالی می دانند و در سطح محلی نیز برای سرمایه گذاران و شركت ها جذاب است.

البواب افزود که Misr Capital تعداد زیادی از شرکت ها را می بیند که از طریق آن نیاز به بودجه دارند

صکوک مدل ، انتظار افزایش تقاضا برای آن.

بهائی علی الدین از دفتر AlieldeanWeshahi & Partners (ALC) گفت که صکوک به تغییرات قانونی احتیاج دارد که پس از س moreالات بیشتر بوجود خواهد آمد.

علی الدین افزود که این ابزار قوی بود و در اولین سال انتشار توسط شرکت ها مورد استقبال قرار گرفت ، به ویژه با توجه به شرایط دشوار همه گیر ویروس کرونا (COVID-19).

وی گفت: انتشار گازهای صکوک احتمالاً در سال جاری رشد چشمگیری خواهد داشت و به 20 میلیارد EGP می رسد و بیشتر فرمول های موجود در این قانون را آزمایش می کند و توضیح می دهد که این نقش مهمی در قانونی دارد که از 2018 تا 2020 آغاز شده است.

وی در رابطه با صکوک حاکم ، برخی نکات و سخنان را در مورد قانون صکوک حاکم در نظر گرفت و پرسید: “چرا قوانین عمومی صکوک حاکم در قانون بازار پول وجود ندارد و مقررات خاصی برای صکوک حکومتی در نظر گرفته شده است؟”

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *