قدرت پرداخت و نقدینگی بالا باعث می شود که بخش بانکی در مصر با موفقیت در مقابل COVID-19 عمل کند: بانک مرکزی

[ad_1]

بر اساس آخرین گزارش ثبات مالی بانک مرکزی مصر (CBE) ، ثبات سیستم مالی مصر و بهبود عملکرد اقتصادی این کشور به ایمن سازی اقتصاد داخلی در برابر اختلالات داخلی و خارجی کمک کرده است.

این امر به ویژه در برخورد با اثرات ویروس کرونا ویروس جدید (COVID-19) بسیار مهم است. همچنین احتمال خطرات سیستمی مثر بر ثبات سیستم مالی کشور را کاهش داد.

گزارش CBE می افزاید که سیستم مالی مصر در سالهای اخیر شاهد ثبات بالایی بوده و عملکرد اقتصادی آن نیز در نتیجه برنامه موفقیت آمیز اصلاحات اقتصادی 2016-2019 دولت بهبود یافته است.

توضیح داده شده است که اقتصاد و بخش بانکی کشور توانایی جذب اثرات همه گیر COVID-19 بر منابع ارزی را دارد. این ثبات در کاهش فشار نرخ ارز ضمن کاهش خطرات بازار برای بخش بانکی نقش داشته است.

این امر بیشتر منجر به عدم وجود خطرات سیستمی مرتبط با نوسانات سرمایه خارجی شد که ثبات مالی را بدون توسل به سیاست هشدار کلان تقویت کرد.

CBE به عنوان بخشی از برنامه دولت برای مقابله با بیماری همه گیر ، بسته اقدامات گسترده ای را برای کاهش تأثیر همه گیر بر شرکت ها و افراد ارائه کرده است. این شرکت به عنوان بخشی از فعالیت های خود ، به صدور دستورالعمل هایی با هدف بررسی کیفیت دارایی ها و حفظ وضعیت مالی بانک های فعال در مصر ادامه می دهد.

CBE خاطرنشان كرد كه بخش بانكي مصر با تعداد زيادي از توانايي مالي و سطح بالاي نقدينگي رو به رو شده است ، كه به وي اجازه داده تا موفقيت خود را در واسطه گيري مالي ادامه دهد.

این امکان وجود دارد بدون اینکه CBE مجبور شود به آزادسازی یکی از ارکان مالی متوسل شود یا محدودیت های نظارتی اعمال شده بر بخش بانکی را کاهش دهد.

طبق گزارش CBE ، بعد از مشخص شدن ویروس کرونا ، رادار ، بخش بانکی داخلی بودجه لازم را برای واردات مواد اولیه اساسی و استراتژیک برای تأمین نیازهای بازار تأمین کرده است.

همچنین ضمن حذف و نظارت بر بخشهایی که بیشتر تحت تأثیر همه گیری قرار دارند ، مدت حذف برخی از محصولات غذایی از نیازهای نقدی به مدت یک سال افزایش یافت.

همچنين برنامه هايي براي حمايت از شركت هاي فعال در اين بخش ها ، علاوه بر تأمين محدوديت هاي اعتباري لازم براي تأمين سرمايه در گردش ، به ويژه براي پرداخت حقوق شركت ها به كارمندان ، تهيه كرده است.

CBE تأکید کرد که شاخص ثبات مالی در سال 2019 شاهد یک پیشرفت چشمگیر است ، اما در اوایل سال 2020 به دلیل شیوع ویروس کرونا در اقتصادهای جهانی و سیستم های مالی شاهد کاهش است.

این به طور قابل توجهی در شاخص آب و هوای اقتصاد جهانی و شاخص بازارهای مالی منعکس شد. علاوه بر این ، بخش بانکی عملکرد مالی خوبی را برای سلامتی حفظ می کند ، که به او امکان می دهد بسیاری از شوک ها را کنار بیاورد و عواقب آنها را محدود کند.

براساس CBE ، بخش بانکی در سال های اخیر شاهد سطح بالایی از ثبات مالی بوده است که به وی امکان می دهد با بسیاری از بحران ها کنار بیاید و تأثیرات آنها را محدود کند. این به دلیل: توسعه استراتژی برای مدیریت انواع مختلف خطرات در بخش است. اقدامات احتیاطی مناسب و استفاده از دستورالعمل های نظارتی به شیوه ای محافظه کارانه تر.

بخش بانکی همچنین ضمن تقویت شمولیت مالی و حمایت از رشد اقتصادی ، همچنان نقش موفقی در واسطه گری مالی ایفا می کند.

سیستم مالی توانایی جذب ضررهایی را که ممکن است در اثر موج دوم COVID-19 به عنوان بخشی از کاربرد آزمایش های استرس ایجاد شود ، نشان داده است.

نتایج آزمون های استرس نشان دهنده توانایی پایه سرمایه بانکی در جذب خسارات ناشی از سناریوها و ریسک های مالی است که ممکن است از موج دوم ناشی شود.

مطابق با دستورالعمل های بازل 10.5٪ و حداقل 12.5٪ تعیین شده توسط CBE ، سطح کفایت سرمایه در سطحی بالاتر از حداقل باقی مانده است.

نسبت نقدینگی بخش بانکی در سطحی بالاتر از محدودیت های نظارتی مقرر ادامه دارد ، زیرا بانک ها از دارایی های نقدینگی کافی برخوردار هستند.

نتایج آزمایش های استرس همچنین وضعیت مالی قوی شرکت ها و م institutionsسسات در بخش مالی غیر بانکی و توانایی آنها در مواجهه با خطرات احتمالی را نشان داد ، چه از عواقب همه گیر کنونی و چه در صورت بروز بحران های غیر منتظره.

CBE گفت که استفاده از این آزمایشات برای ارزیابی تلفات احتمالی با توجه به خطرات ناشی از همه گیری است. آنها ارزیابی می کنند که میزان توانایی پرداخت بدهی و سرمایه شرکت ها و مسسات در معرض خطرات ناشی از اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از شیوع ویروس است.

وی تأکید کرد که بهبود مستمر عملکرد مالی دولت احتمال مواجهه بخش بانکی با خطرات آشفتگی مالی عمومی را کاهش می دهد. این همچنین به بهبود شاخص های فضای مالی کمک می کند ، که به دولت اجازه داده است انگیزه هایی برای محدود کردن اثرات COVID-19 فراهم کند.

CBE اظهار داشت: این بهبود باعث شده دولت به بازارها دسترسی پیدا کند ، منابع مالی را متنوع کند و متوسط ​​مدت بدهی را تمدید کند. علاوه بر این ، به کاهش خطرات تأمین مجدد بدهی های موجود و جلوگیری از خطرات سیستمی مرتبط با قرار دادن بخش بانکی در معرض خطرهای آشفتگی مالی عمومی کمک کرده است.

این گزارش می گوید که بخش بانکی حدود 89.6٪ از کل دارایی های سیستم مالی مصر در پایان سال مالی (FY) 2018/19 را نشان می دهد. با وجود اثرات COVID-19 ، با عملکرد مالی خوبی در ژوئن 2020 ، در برخی از مهمترین موقعیت های مالی خود بهبود یافته است.

کل دارایی های بخش بانکی در سال مالی 2018/19 با نرخ رشد 5.8٪ به 5.3 ترانزیت EGP بالغ شد و در ژوئن 2020 رشد خود را به 6.4 ترن به EGP ادامه داد.

CBE افزود که سپرده ها در بخش بانکی ثابت مانده است ، زیرا سپرده های بخش خانواده 68٪ از کل سپرده ها را تشکیل می دهد. این نشان دهنده اعتماد به نفس افراد و بخشهای مختلف در بخش بانکی در طی بیماری همه گیر COVID-19 است.

نسبت وام های غیر عملکردی در ژوئن 2020 به 3.9 درصد از کل وام ها کاهش یافت ، پس از اینکه تقریباً در سال مالی 2018/19 ثابت ماند و در سال مالی قبل تقریبا به 4.1 درصد رسید بانک ها همچنان نرخ بالایی را برای پوشش تخصیص وام های غیرفعال ، که در سال مالی 2018/19 به 97.6٪ و در ژوئن 2020 به 97.2٪ رسیده است ، حفظ می کنند.

نسبت کفایت سرمایه در ژوئن 2020 به 20.1 درصد در مقایسه با 17.7 درصد در سال مالی 2018/19 و 15.7 درصد در سال مالی 2017/18 افزایش یافت.

طبق CBE ، دارایی های خالص خارجی در بانک ها در دسامبر 2019 به 77.2 میلیارد EGP افزایش یافت در حالی که منفی 114.5 میلیارد EGP در دسامبر 2018 در نتیجه افزایش ورودی ارز در سال 2019 است.

این امر منجر به افزایش ذخایر خالص بین المللی به 45.5 میلیارد دلار در دسامبر 2019 و عدم فشار بر پول محلی شد. با این حال ، به دلیل اثرات COVID-19 ، دارایی های خالص خارجی مجدداً به EGP منفی 61.2 میلیارد میلیارد دلار در مارس و EGP منفی 27.1 میلیارد میلیارد دلار در ژوئن 2020 سقوط کردند.

این امر همراه با کاهش ذخایر خالص بین المللی به رکورد 40.1 میلیارد دلار در مارس و 38.2 میلیارد دلار در ماه ژوئن بود. این به عنوان بخشی از اقدامات برای محدود کردن اثرات همه گیر و کمک به ثبات نرخ ارز و کاهش خطرات بازار در بخش بانکی بود.

CBE تأیید کرد که بانک های فعال در بخش بانکی مصر با حفظ برنامه های تداوم تجارت ظرفیت ریسک های عملیاتی و کاهش آنها را افزایش داده اند.

این شامل برنامه های جایگزین برای کار با مشتری و ارائه مکان های جایگزین برای تجارت ، با در دسترس بودن کانال های الکترونیکی جایگزین مانند اینترنت و بانکداری تلفن همراه است. رویه های تجاری نیز از راه دور و با اقدامات حفاظت داده و اطلاعات و اقدامات امنیتی معرفی می شوند.

CBE اشاره کرد که بخش بانکی حدود 68.8 میلیارد EGP به عنوان بخشی از ابتکار بخش خصوصی برای صنعت ، کشاورزی و پیمانکاری در پایان ژوئن 2020 فراهم کرده است.

علاوه بر این ، ابتکار تأمین مالی شرکتهای خرد ، کوچک و متوسط ​​(SME) نیز با افزایش EEA 201.8 میلیارد میلیارد دلار بین پایان دسامبر 2015 و ژوئن 2020 به افزایش سبد وامها و تسهیلات کمک کرد. با 13.6 میلیارد EGP بدهی که در پایان ژوئن 2020 تسویه شده است ، به نفع مشتریان است.

مانده بدهی ها به عنوان بخشی از ابتکار عمل ، شامل پرداخت اشخاص حقوقی غیرقابل پرداخت حقوقی در بخش گردشگری با مانده بدهی 10 میلیون EGP یا بیشتر ، در پایان ژوئن 2020 به حدود 2.1 میلیارد یورو رسید.

در همین زمینه ، CBE توجه به اهمیت صدور قانون جدید بانکی را که هدف آن بهبود توانایی پرداخت بدهی و استقلال CBE ، حمایت از حقوق مشتریان و حمایت از ثبات مالی است ، جلب کرد.

وی خاطرنشان کرد که قانون جدید 194 № 19420 شامل سازماندهی مجدد CBE و بخش بانکی است ، زیرا سیستم ها و خدمات پرداخت و همچنین شرکت های تضمین اعتبار را به دستگاه های تحت کنترل و نظارت توسط CBE اضافه می کند.

همچنین موجب تقویت استقلال فنی ، مالی و اداری CBE مطابق با آخرین استانداردهای بین المللی شده است. این قانون پیش بینی کرده است که تخصص های جدید توسط CBE انجام می شود ، مهمترین: حمایت از حقوق مشتری ؛ حمایت از رقابت و جلوگیری از اقدامات مضر انحصاری. وی همچنین بر تخصص CBE در تعریف و اجرای سیاست کلی مدیریت ریسک در سیستم بانکی تأکید کرد.

بعلاوه ، این قانون ایجاد یک کمیته ثبات مالی را به ریاست نخست وزیر و وزیر دارایی ، فرماندار CBE و رئیس سازمان تنظیم مقررات مالی (FRA) پیش بینی کرده است. این کمیته قصد دارد ثبات سیستم مالی مصر را حفظ کند.

این کار با هماهنگی تلاش ها برای جلوگیری از هرگونه بحران مالی و مدیریت آن در صورت وقوع ، بدون آسیب رساندن به صلاحیت های CBE و FRA انجام می شود.

این قانون همچنین شامل افزایش حداقل سرمایه برای بانک های مصر به 5 میلیارد EGP ، در قالب یک شرکت سهامی مصری ، و 150 میلیون دلار برای شعب بانک های خارجی ، به منظور تقویت پایه سرمایه بانک ها است.

هر بانک موظف است برنامه های تجدید ساختار را تهیه کند. CBE همچنین به یک طرح تسویه حساب برای هر بانک احتیاج داشت و دو فصل جدید برای تنظیم مداخلات زودهنگام و حل و فصل وضعیت بانکهای مشکل دار معرفی کرد.

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *