مجلس نمایندگان جدید مصر – همه آنچه باید بدانید

[ad_1]

ششمین جلسه قانونگذاری مجلس نمایندگان در حال خروج ، که در سال 2015 رأی داده شد ، روز شنبه به پایان رسید و چراغ سبز مجلس دوم را پس از انقلاب 30 ژوئن برای آغاز سفر روشن کرد.

پارلمان جدید که در سال 2020 انتخاب شد اما از سال 2021 لازم الاجرا خواهد شد ، جلسه تحلیف خود را در روز سه شنبه برگزار می کند که پس از صدور حکم رئیس جمهور عبدالفتاح السیسی از تلویزیون دولتی به طور مستقیم پخش می شود روز پنجشنبه ، خواستار دیدار مجلس نمایندگان جدید در 12 ژانویه شد.

این پارلمان همچنین پارلمانی با تنوع چشمگیر است که طیف گسترده ای از صلاحیت ها و تجربه را نشان می دهد ، زیرا پارلمان جدید شامل 13 حزب سیاسی ، 472 عضو حزب و 93 عضو مستقل است. این علاوه بر نمایندگی قابل توجه از طریق زنان نماینده مجلس (نمایندگان مجلس) است که از ویژگی های قابل توجه این دوره قانونگذاری است.

در آغاز هر دوره قانونگذاری ، مجلس جلسه صبحگاهی را به ریاست مسن ترین عضو حاضر و با کمک دو عضو جوان برگزار می کند. این بار جلسه افتتاحیه توسط فریدا الشوباشی ، نویسنده مشهور ، به عنوان مسن ترین عضو مجلس و نمایندگان پارلمان ، فاطما سلیم و آبانوب عزت ، که به عنوان جوانترین کودک به او کمک خواهند کرد ، برگزار می شود.

در جلسه افتتاحیه ، نمایندگان رئیس مجلس و معاونان آنها را انتخاب می کنند ، در حالی که همه اعضا باید در دو مرحله سوگندنامه قانون اساسی را بخوانند. انتظار می رود علی عبدالعال ، رئیس مجلس در حال خروج ، تا پنج سال دیگر دوباره انتخاب شود.

سوگند قانون اساسی

محمود فوزی ، دبیرکل پارلمان مصر ، گفت که همه نمایندگان منتخب نمی توانند برای ادای سوگند قانون اساسی در یک مکان جمع شوند.

این به دلیل اقدامات احتیاطی است که در برابر ویروس کرونا (COVID-19) جدید اعمال شده است. در عوض ، روند کار به مراحل و گروهها تقسیم می شود.

فوزی گفت: “در مرحله اول ، از گروه 284 نفری نمایندگان مجلس كه از طریق سیستم نامزدی انتخاب می شوند ، خواسته می شود تا در اتاق برای ادای سوگند دیدار كنند”. وقتی هر نماینده نام و شماره عضویت خود را بشنود ، از او خواست سوگند یاد کند و در صندوق رأی دادن به رئیس و دو نماینده رأی دهد. “

فوزي افزود كه هرگاه همه معاونين اين كار را به پايان برسانند ، اتاق جلسات بسته و بازسازي خواهد شد.

فوزی گفت ، در مرحله دوم ، 284 قانونگذار دیگر که از طریق سیستم لیست حزب انتخاب شده اند ، می توانند برای ادای سوگند و رأی به سالن وارد شوند.

وی افزود 28 نامزد پیشنهادی آخرین کسانی هستند که سوگندنامه قانون اساسی را انتخاب کرده و رئیس مجلس را انتخاب می کنند و انتظار می رود جلسه روز سه شنبه بسیار طولانی باشد. وی همچنین خاطر نشان کرد که این امر ضروری است زیرا هر سه مرحله باید انجام شود.

احزاب سیاسی متنوعی

تعدادی از نمایندگان مجلس نمایندگان جدید توافق کرده اند که پارلمان بعدی به دلیل تنوع احزاب سیاسی که از پارلمان های قبلی برخوردار است متفاوت خواهد بود. همه متذکر می شوند که این امر زندگی سیاسی را در مصر غنی می کند و به آن جنب و جوش زیادی می بخشد.

محمد الاماری ، نماینده پارلمان اروپا گفت که پارلمان جدید اولین کسی است که شاهد چنین تنوعی است ، زیرا 13 حزب بی سابقه و تعداد زیادی از افراد مستقل را شامل می شود. وی افزود که این امر امید و تنوع زیادی را در عملکرد احزاب تحت عنوان غنی سازی عمل چریکی انتظار می رود.

به نوبه خود ، عبدالوهاب خلیل ، نماینده مجلس گفت که پارلمان جدید با پارلمان گذشته نه تنها به دلیل تنوع بیشتر ، بلکه همچنین به دلیل کثرت گرایی احزاب که زندگی سیاسی مصر را غنی می کند ، متفاوت است.

خلیل همچنین گفت که این وضعیت عمومی خیابان مصر را تحت تأثیر قرار خواهد داد ، زیرا کار در آن زمان منافع عمومی و شهروندان را در بر خواهد گرفت.

وی افزود که تلاش دارد در دوره آینده ، مانند بهداشت و آموزش ، بر ارائه و بهبود خدمات عمومی تمرکز کند. با این حال ، این بدان معنی نیست که جنبه قانونگذاری نادیده گرفته خواهد شد ، زیرا این امر به عنوان نظارت بر خدمات عمومی برای هر پارلمان یک حوزه کاری مهم است.

خلیل از شکوفایی بزرگی که کشور به ویژه در توسعه شهرک های غیررسمی شاهد بوده ستایش کرد. وی خاطرنشان کرد: دستاوردهای ملی مصر خود گویای این امر است که می توان آن را در تلاشهایش برای توسعه مناطق خطرناک مشاهده کرد.

شرایط زندگی فقیرترین شهروندان مصر اغلب مسئله ای مناقشه برانگیز بر رهبری سیاسی بوده است. با این حال ، در سال های اخیر ، مورد توجه دولت قرار گرفته است و “دیگر هیچ شهرک غیررسمی یا حداقل مناطق خطر محدود وجود ندارد”.

پارلمان جدید ، که ایده تنوع ایدئولوژیکی را که پارلمان در سال 2015 پایه ریزی آن بود ، ادامه می دهد ، موفق به شکستن قانونی شده است که برای دهه ها در مصر حاکم بوده و آن مربوط به حاکمیت یک حزب است.

پارلمان جدید از 13 حزب متنوع برخوردار است که بحث های پارلمانی را غنی می کند و اطمینان حاصل می کند که خواسته های شهروندان به خوبی رسیدگی می شود.

این تعداد بیش از دو برابر تعداد احزاب پارلمان در سال 2010 است که تنها شش حزب در آن شرکت می کنند و حزب دموکرات ملی (NDP) در آن زمان 73 درصد کرسی ها را کنترل می کند. لهستان نیز یک اکثریت مطلق بود ، که فقط یک بار واقعاً مردم را بیان می کرد ، اما صدای خود را منعکس می کرد.

پارلمان 2012 ، که پس از انقلاب 25 ژانویه انتخاب شد ، نشان دهنده امیدهای زیادی است که همه در آن زمان به دموکراسی و نمایندگی عادلانه همه احزاب داشتند ، بدون آنکه رای کسی را منتفی کند. با این حال ، با روشن شدن روز افزون کنترل پارلمان توسط اخوان المسلمین و جریان سیاسی سیاسی ، امیدها خیلی زود از بین رفت.

اگرچه پارلمان در آن زمان با 26 حزب نمایندگی می شد ، اما در واقع با توجه به توزیع اخوان المسلمین و گرایش های مذهبی در این كشور ، این حزب به 18 حزب محدود شد. همچنین این نشان دهنده حفظ قدرت زیر گروه سیاسی بر تعدادی از احزاب است.

به نظر می رسد که حزب آزادی و عدالت و حزب النور حدود 66٪ کرسی ها را در اختیار دارند ، علاوه بر این 8٪ برای احزاب دیگر ، مانند: حزب العسالا. حزب ساخت و توسعه حزب الحضر؛ حزب الوسط؛ حزب الاتحاد؛ و حزب الاصلاح.

این اطمینان می دهد که نتیجه نهایی پارلمان در سال 2012 18 حزب است ، اما 74٪ از کرسی ها به احزاب با تمرکز سیاسی بر اسلام اختصاص می یابد.

زنان در مجلس

در پارلمان ، به دنبال تصمیم عبدالفتاح السیسی ، رئیس جمهور در تعیین 28 عضو که نیمی از آنها زن هستند ، زنان در سال 2020 162 کرسی به دست آوردند.

با این انتصابات زنان مصری سهمیه بالایی را در پارلمان 568 کرسی دریافت کردند که بالاترین میزان در تاریخ حیات پارلمانی مصر بود. تجاوزهای چشمگیر زنان پارلمان در پارلمان جدید اطمینان حاصل کرد که این دوره “دوران طلایی زنان مصر” بوده است.

بر اساس مجله رسمی ، جمعه گذشته 14 زن جذب شدند که 50٪ از 28 استخدام شده را نشان می دهد. این در حالی است که زنان همچنین موفق شده اند 148 کرسی را از طریق لیست سیستم و انتخابات انفرادی بدست آورند که 142 کرسی از طریق سیستم لیست حزب و شش کرسی از طریق سیستم فردی به دست آمده است.

صبورا السید ، نماینده مجلس ، از اقدام رهبری مصر ، برای اولین بار در تاریخ کشور مصر ، در تصویب سهمیه زنان پارلمان قدردانی کرد. وی خاطرنشان کرد که این بدان معناست که 25٪ از کرسی های جدید پارلمان مصر به زنان تعلق می گیرد.

وی خاطرنشان کرد که این سهمیه پارلمانی به زنان این امکان را می دهد تا از کلیه پرونده های مربوط به حقوق زنان مانند قانون احوال شخصیه مراقبت کنند. همچنین به نمایندگان زن اجازه خواهد داد تا با مشکلات پیش روی زنان مصری مانند خشونت علیه زنان و همچنین چالش های پیش روی زنان که تنها نان آور خانواده هایشان هستند ، مقابله کنند.

همچنین قابل ذکر است که تعداد کرسی های جوانان در پارلمان جدید در حال حاضر 90 کرسی است ، در حالی که 28 کرسی در انتخابات گذشته به دست آمده است.

کار قانونگذاری مجلس جدید

علیرغم 891 قانون و سایر کارهای قانونگذاری که توسط مجلس نمایندگان قبلی طی جلسه 5 ساله خود به اتمام رسیده است ، نکات دیگری روی میز است که به دلیل ازدحام در برنامه قانونگذاری ، نتوانسته است آنها را حل کند.

از جمله این قوانین ، قوانینی مربوط به امور مذهبی و کمک های مالی ، از جمله لوایحی است که در اولین دوره قانونگذاری توسط کمیته مذهبی مجلس مورد بحث و بررسی قرار گرفت. آنها با سایر پروژه های ارائه شده توسط دولت و سایر پروژه ها توسط نمایندگان مجلس حل نشده باقی مانده اند.

مشهورترین قوانینی که در راس دستور کار مجلس جدید قرار خواهد گرفت عبارتند از: اصلاح سیستم قانونگذاری و نهادی. تنظیم روابط بین مالک و مستاجر. صدور قانون وضعیت شخصی برای کنترل سیستم خانواده ؛ صدور قانون شهرک سازی و اصلاحیه قانون سرمایه گذاری.

همچنین از جمله قوانین در دست بررسی در لیست مجلس جدید ، لایحه تنظیم حضور در رسانه ها برای روحانیون ، لایحه ایجاد اتحادیه دفاتر اسناد رسمی مجاز ، لایحه ایجاد اتحادیه آواز مذهبی و لایحه ایجاد صندوق خیرات خیرین است.

ایمن مهسب نماینده مجلس گفت تعدادی قانون وجود دارد که اولویت های پارلمان جدید خواهد بود ، عبارتند از: قانون اداره محلی؛ قانون وضعیت شخصی ؛ قانون یکپارچه مالیه عمومی قانون حساب های نهایی ؛ اصلاحات در قانون مالیات بر املاک و مستغلات ؛ قانون مالیات بر درآمد؛ و قانون برنامه ریزی واحد.

محاسب افزود که به محض انتخاب رئیس مجلس و تشکیل کمیته های تخصصی ، کار قانونگذاری شاهد هماهنگی و همکاری مثمر ثمر بین دو مجلس قانون ، مجلس نمایندگان و سنا خواهد بود.

وی خاطرنشان کرد که همکاری میان آنها کار پارلمان را در همه سطوح غنی خواهد کرد ، خواه مربوط به برنامه قانونگذاری باشد یا همایش های بین المللی. این به دلیل تجربه گسترده در هر دو اتاق است که در زمینه های مختلف کمک خواهد کرد.

وظایف پارلمان جدید

اکرام بدرالدین ، ​​استاد علوم سیاسی دانشگاه قاهره ، گفت که پارلمان در سال 2020 وظایف بزرگی را بر عهده دارد و باید به خواسته ها و آرزوهای هر شهروند مصری پاسخ دهد.

این کار باید از طریق تصویب سیاست ها ، قوانین و قوانین پارلمان در رابطه با جنبه های اقتصادی و اجتماعی انجام شود که منعکس کننده سطح زندگی شهروندان است. آنها همچنین باید در هنگام حرکت به سمت رشد بیشتر ، وزن خود را کاهش دهند.

بدرالدین همچنین گفت که پارلمان باید برای دستیابی به همکاری بیشتر با پارلمان های بین المللی در فعال سازی دیپلماسی پارلمانی نقش داشته باشد. کمیته های پارلمانی نیاز به بازدیدهای بیشتر از پارلمان های مختلف در سراسر جهان برای تبادلات سیاسی ، اقتصادی و فرهنگی دارند.

وی افزود که مجلس جدید در حل مشکلات اصلی شهروندان در زمینه بهداشت و بیکاری نقش خواهد داشت و به جوانان در بهبود سطح زندگی خود کمک خواهد کرد. این کار از طریق توجه و تمرکز بیشتر بر روی پروژه های کوچک و خرد انجام خواهد شد.

وی گفت: پارلمان نقش اساسی را در دوره آینده بازی خواهد کرد ، به خصوص که از کثرت گرایی و نمایندگی گروه های جوانان و زنان برخوردار است.

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *