مصر ، سودان ، اتیوپی برای دیدار در مورد مراحل آینده در مذاکرات GERB روز یکشنبه دیدار می کنند

[ad_1]

وزرای امور خارجه و آب مصر ، سودان و اتیوپی روز یکشنبه از طریق ویدئو کنفرانس با یکدیگر دیدار می کنند تا در مورد مراحل آینده مذاکرات درباره سد بزرگ رنسانس اتیوپی (GERB) گفتگو کنند.

این کنفرانس زیر نظر اتحادیه آفریقا (AU) برگزار می شود که هم اکنون ریاست آن را آفریقای جنوبی بر عهده دارد.

در جلسه ای بین وزرای خارجه و آب سه کشور در تاریخ 3 ژانویه خواستار یک دور مذاکره یک هفته ای شد تا هم در مورد نقاط توافق و هم در مورد نقاط بحث برانگیز توافق GERB بحث شود.

با این حال ، سودان در اولین جلسه برای مخالفت با ادامه مطلوب سازوکار مذاکره مستقیم سه جانبه غایب بود.

در بیانیه ای از وزارت منابع آب و آبیاری ، مصر گفت طرفین توافق کردند که این موضوع را با وزیر روابط بین الملل و همکاری آفریقای جنوبی نالدی پاندور مطرح کنند. این اطمینان می دهد که مراحل آینده در جلسه وزیران شش جانبه ، که در 10 ژانویه برگزار می شود ، مورد بحث و بررسی قرار می گیرد.

مصر اضافه کرد که برای دستیابی به توافق لازم الاجرا در مورد قوانین پر کردن و بهره برداری از سد ، مذاکرات به مشارکت سه کشور درگیر در مذاکرات سد اتیوپی ، مصر ، سودان و اتیوپی نیاز دارد.

سودان روز جمعه با سخنرانی در اتحادیه آفریقا ، بر تعهد خود برای ادامه مذاکرات در هر زمان و در صورت تغییر روش برای ایجاد نقش بیشتر به متخصصان ، تأکید کرد. در عین حال ، این کشور همچنین تأکید کرد که “نمی تواند و نمی تواند مذاکرات بی پایان را که به نتایج و تصمیمات ارزشمند ختم نمی شوند تحمل کند.”

وی خاطرنشان كرد: طرفین توافق كرده اند كه جلسات دوجانبه بین كارشناسان و هر یك از سه كشور را به طور جداگانه برای گفتگو و شناسایی اختلافات در آماده سازی پیش نویس توافق دوم انجام دهند.

سودان از اعلام اتیوپی مبنی بر ادامه کار با مرحله دوم پر کردن سد تا ژوئیه آینده ابراز نگرانی عمیق کرده است. اتیوپی تهدید کرد که این مرحله را که ظرفیت 13.5 میلیارد متر مکعب دارد آغاز می کند. M ، بدون اطلاع قبلی و بدون امضای توافق نامه یا تبادل اطلاعات با تانک Rosary.

سودان این مسئله را “تهدید مستقیم سد روزی و زندگی ساکنان سواحل نیل” می داند. این ماده اضافه می کند ، “تأثیر منفی اولین بارگیری در جولای سال 2020 (حدود 5 میلیارد متر مکعب) باعث ایجاد مشکل در ایستگاه های آب آشامیدنی در خارطوم پایتخت شد.”

پرونده سد اتیوپی یکی از مهمترین نکات سفر هفته گذشته استفان مانوچین وزیر خزانه داری آمریکا به قاهره و خارطوم بود. دیدارهای منوچین شامل دیدارهایی با عبدالفتاح السیسی ، رئیس جمهور مصر و محمد عبدالعاتی ، وزیر آب و آبیاری به همراه مقامات ارشد سودان بود.

عبدالعاطی ضمن تمسک به اصول خود در زمینه حفظ حقوق آب و دستیابی به سود همه در هر توافق در مورد سد رنسانس ، از تمایل آشکار مصر به پایان دادن به مذاکرات به مقامات برجسته آمریکایی اطمینان داد. وزیر همچنین بر تلاش های مصر برای دستیابی به توافق حقوقی عادلانه و لازم الاجرا تأکید کرد که آرزوهای همه کشورهای در حال توسعه را برآورده کند.

منوچین در اواخر سال 2019 و اوایل سال 2020 مذاکرات واشنگتن درباره سد اتیوپی را رهبری می کند ، طی آن اتیوپی از آخرین جلسه خود ، زمانی که قرار بود امضای توافق نامه باشد ، غایب است.

ساعاتی قبل از جلسه 3 ژانویه ، وزیر آب ، آبیاری و انرژی اتیوپی سلیشی بکله اعلام کرد که 78 درصد کار ساخت سد اتیوپی به پایان رسیده است.

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *