مصر با منافع خود در نیل ، حقوق آب سازش نخواهد کرد: شوکرى

[ad_1]

سامه شکری ، وزیر امور خارجه گفت ، مصر از نظر منافع خود در رود نیل یا حقوق آب خود مصالحه نخواهد کرد یا در برابر خطر تعظیم نخواهد کرد.

شکری روز سه شنبه در گفتگو با مجلس نمایندگان مصر افزود که اتیوپی به طور یک جانبه شروع به پر کردن سد بزرگ رنسانس اتیوپی (GERB) کرده است.

این اتفاق بدون توافق با دو کشور دیگر درگیر در مذاکرات بند ، یعنی مصر و سودان اتفاق افتاد. این نیز بدون در نظر گرفتن منافع این دو کشور پایین دست آغاز شد.

شکری افزود که وزارت وی موفق شد توجه جامعه بین المللی را به موضوع سد اتیوپی جلب کند و به استناد جلسه ویژه شورای امنیت سازمان ملل در ژوئن گذشته برگزار شد.

مصر به شورای امنیت سازمان ملل و جامعه جهانی گفت: “رود نیل یک مسئله وجودی برای آن است [the country] و مردم آن و اینکه مسئله GERB بیش از 250 میلیون شهروند در مصر و سودان را تحت تأثیر قرار داده است “.

وی خاطرنشان کرد که مصر در مذاکرات GERB تحت نظارت اتحادیه آفریقا (AU) نیز شرکت کرده است. هدف از مذاکرات مذاکرات نیست ، بلکه یافتن روشی برای دستیابی به توافقی عادلانه ، الزام آور و متعادل است که از حقوق وی حمایت کند.

شکری گفت که مصر توافق نامه ای را تنظیم کرده است که توسط دولت ایالات متحده تنظیم شده است تا عملکرد سد عظیم الکتریکی برق را تنظیم کند که اتیوپی از امضای آن خودداری کرد.

وی گفت كه مصر در همه جلسات و گفتگوها در مورد این مسئله حیاتی شركت داشته است ، اما او فقط با پافشاری اتیوپی روبرو بوده است.

وزیر تأیید کرد که حمایت از حقوق تاریخی مصر در رودخانه نیل از اولویت های اصلی وزارت امور خارجه مصر است.

شکری گفت ، آدیس آبابا باید حقوق آب مصر و سودان و همچنین قوانین بین المللی مرتبط را به رسمیت بشناسد. وی افزود جامعه جهانی باید آماده باشد تا مسئولیت پرونده را به عهده بگیرد.

شکری تأکید کرد که هدف مصر دستیابی به توافقی عادلانه ، متعادل و الزام آور است که منافع سه کشور را در نظر داشته باشد. این توافق نامه با هدف دستیابی به اهداف توسعه اتیوپی ، از مصر و سودان در برابر هرگونه تهدید محافظت خواهد کرد.

پس از 10 سال مذاکره بین مصر ، اتیوپی و سودان در مورد مسئله GERB ، هنوز توافقی حاصل نشده است. در ژوئیه سال گذشته ، اتیوپی تأیید کرد که هدف سال اول خود برای پر کردن مگا سد رودخانه سین نیل محقق شده است.

عملیات یک جانبه GERB منابع آب مصر را تهدید می کند ، احتمال کمبود غذا و آب و همچنین خطرات بهداشت عمومی را افزایش می دهد.

مصر حدود 90 درصد از آب مورد نیاز خود از جمله آب آشامیدنی ، صنعت و کشاورزی به رود نیل وابسته است. این کشور همچنان نگران است که سد اتیوپی سهم خود را از رود نیل کاهش دهد و به مردم آسیب برساند.

سهم آب آن از آبهای رود نیل حدود 55 میلیارد متر مکعب است. M ، در حالی که نیاز واقعی آب به 59 میلیارد متر مکعب می رسد. M ، طبق گفته وزارت آب و آبیاری مصر.

از طریق پروژه GERD ، اتیوپی به دنبال ایجاد بزرگترین کشور برق آبی در آفریقا است ، انتظار می رود این سد تا سال 2021 بیش از 6 گیگاوات انرژی تولید کند.

شکری همچنین در سخنرانی روز سه شنبه گفت که مصر تلاش های خود را برای حفظ امنیت و ثبات در لیبی افزایش داده است. وی افزود: مصر برای جلوگیری از تبدیل همسایه غربی خود به پناهگاه گروه های تروریستی که امنیت ملی مصر را تهدید می کنند ، مداخله خارجی در این کشور جنگ زده را رد کرده است.

شکری خاطر نشان کرد که تلاش های مصر نقاط عطف مهمی در بحران لیبی است. وی افزود: این مراحل شامل ابتکار بیانیه قاهره در ژوئن 2020 است که خواستار روشنی برای پایبندی به راه حل سیاسی بحران و توقف تشدید نظامی بود.

وزیر گفت: اخطار رئیس جمهور مصر عبدالفتاح السیسی که در ژوئن سال گذشته علیه هرگونه پیشرفت نیروها یا شبه نظامیان از عبور از خط قرمز سرت و جفره صادر شد ، منجر به توقف درگیری ها شد. این همچنین به معنای فعال شدن توافقات بین المللی ارائه شده در کنفرانس برلین است.

شکری همچنین گفت که مصر تلاش های خود را برای پیشبرد روند صلح در راه فلسطین شدت بخشیده است. وی گفت که این کشور همچنین به دنبال تقویت مشارکت خود با کشورهای آفریقایی در پروژه های توسعه است.

از سوی دیگر ، وزیر امور خارجه گفت مصر و ایالات متحده از روابط برقرار شده برخوردار هستند و بر تعهد کشورش در تقویت همکاری های اقتصادی ، نظامی و تجاری و همچنین مبارزه با تروریسم تأکید کردند.

شکری خاطرنشان کرد که حجم تجارت بین مصر و ایالات متحده از سال 2016 تا 2019 76 درصد افزایش یافته است. سرمایه گذاری ایالات متحده در مصر 22 میلیارد دلار بود و ایالات متحده در میان کشورهایی که در کشور دوم سرمایه گذاری می کنند در رتبه سوم قرار دارد.

وی خاطرنشان کرد که مصر همچنین روابط خود را با اروپا از طریق اتحادیه اروپا (اتحادیه اروپا) و بانک سرمایه گذاری اروپا (EIB) بهبود داده است. این اتفاق برای جذب سرمایه گذاری بیشتر ، افزایش جریان گردشگری و باز کردن بازار کالاهای مصری در این کشورها بوده است.

در همین حال شکری گفت که روابط مصر و روسیه شاهد تحولات چشمگیری بوده است که در سفرهای متقابل و همکاری های اقتصادی ، سیاسی و فرهنگی منعکس شده است.

وی همچنین موفقیت وزارت خود را در چند موضوع طی چند سال گذشته ، از جمله مسئله مصری های خارج از کشور در هنگام شیوع ویروس کرونا (COVID-19) در سال 2020 برجسته کرد. حدود 30،000 شهروند از مناطق مختلف کشور به کشور خود بازگردانده شدند. گفت جهان.

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *