مصر برای پایان دادن به اختلافات 3 ساله توافقنامه آشتی با قطر را امضا کرد

[ad_1]

سامه شکری وزیر امور خارجه مصر روز سه شنبه کشور خود را در امضای توافق نامه الولا در عربستان سعودی ارائه داد.

این توافق به اختلاف سه ساله قطر از یک سو و مصر ، عربستان سعودی ، بحرین و امارات از سوی دیگر پایان می دهد.

این امضا در طی چهل و یکمین اجلاس شورای همکاری خلیج فارس (شورای همکاری خلیج فارس) در شهر العلا Saudi عربستان سعودی برگزار شد.

شکری در بیانیه ای پس از اجلاس گفت مصر این توافق نامه را به عنوان بخشی از تمایل خود برای حفظ همبستگی در چهار گروه عرب به امضا رسانده است. وی افزود: این توافقنامه کشورهای عربی را متحد و کار مشترک عربی را در برابر چالش های پیش روی منطقه تقویت خواهد کرد.

قاهره بر لزوم تكيه بر اين مرحله در تقويت اقدامات عربي و حمايت از روابط ميان كشورهاي عربي بر اساس حسن نيت و عدم مداخله در امور داخلي ساير كشورها تاكيد كرد.

در بیانیه آمده است: “مصر از تلاش های صادقانه انجام شده برای دستیابی به مصالحه بین قطر و چهار جانبه ، به ویژه تلاش های کویت در سال های اخیر ، قدردانی می کند.”

در همین حال ، رهبران شش کشور شورای همکاری خلیج فارس با توافق “همبستگی و ثبات” برای پایان دادن به تشدید دیپلماتیک با قطر موافقت کردند.

امیر قطر ، شیخ تمیم بن حمد آل ثانی ، برای اولین بار در حدود سه سال در اجلاس سعودی شرکت می کند. محمد بن سلمان ، ولیعهد عربستان سعودی در بدو ورود به عربستان سعودی مورد استقبال شیخ تمیم قرار گرفت.

بن سلمان در یک سخنرانی در این نشست ایران را مقصر بسیاری از مشکلات منطقه عربی دانست. وارث تاج و تخت سعودی از جامعه جهانی خواسته است تا علیه تهران اقدام کند ، برنامه هسته ای خود را متوقف کرده و حمایت از شبه نظامیان در سایر کشورها را متوقف کند.

روز دوشنبه ، عربستان سعودی و قطر مرزهای زمینی ، هوایی و دریایی را به عنوان گام بزرگی در جهت حل بحران خلیج فارس بازگشایی کردند.

امیر کویت ، شیخ نواف آل احمد الجابر الصباح ، نماینده کشورش در این اجلاس بود ، در حالی که امارات با شیخ محمد بن راشد آل مکتوم معاون رئیس جمهور آن نمایندگی می کرد.

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *