نظر اقتصاد پس از COVID-19 – اخبار روز مصر

[ad_1]

جهان قبل از شیوع ویروس کرونا (COVID-19) یک چیز است ، و جهان بعد از آن چیز دیگری است.

اقتصاد پس از COVID-19 با هدف جذب سرمایه و سرمایه گذاری از خارج از کشور ، از طریق صادرات محصولات محلی یا گسترش و توسعه برخی از خدمات مانند گردشگری و حمل و نقل استراتژیک مانند کانال سوئز انجام خواهد شد.

بنابراین موفقیت در اقتصاد پس از COVID-19 برای دستیابی به بالاترین ارزش رقابتی در بین کشورها به عملکرد بالا بستگی دارد. این چالشی است که اکنون با آن روبرو هستیم ، زیرا تفاوت در بهره وری بین آنچه وارد می کنیم و آنچه صادر می کنیم همچنان زیاد است.

در واقع در برخی از کالاها ، به ویژه محصولات زراعی و غیر نفتی ، رونق و جهش وجود داشته است ، اما ما باید در اولویت های خود تجدید نظر کنیم.

بسیاری از کشورها شروع به تغییر اولویت های خود برای مقابله با اثرات فاجعه کرده اند ، بحران جهانی بهداشت که همه اقتصادهای جهانی را تحت تأثیر قرار داد.

اگرچه مصر از معدود کشورهایی است که به دلیل برنامه اصلاحات اقتصادی خود که از سال 2016 آغاز شده ، توانسته است از پس بحران برآید ، این کشور همچنین تنظیم مجدد اولویت های خود را آغاز کرده است.

به همین منظور ، صندوق ثروتمندی مصر (TSFE) چهار زیر صندوق تأسیس کرده است که یکی از آنها در زمینه سرمایه گذاری زیرساخت تخصص دارد. این صندوق با سرمایه گذاری 30 میلیارد EGP در یک برنامه استراتژیک جدید که توسط وزارت مسکن ، تاسیسات و جوامع شهری اجرا شده ، علاقه زیادی نشان داده است.

این طرح با هدف راه اندازی 134 میلیارد نیروگاه آب شیرین کن EGP در سراسر کشور انجام شده است. همچنین به نظر می رسد در چندین بخش دیگر مانند بهداشت ، غذا ، امنیت غذایی و تدارکات نیز سرمایه گذاری شده است.

بر اساس داده های منتشر شده توسط موسسات مالی بزرگ مانند بلومبرگ ، افزایش شاخص بخش خصوصی غیر صنعتی در مصر همچنین نشان دهنده بهبود فضای تجاری قوی در این کشور ، رشد تقاضای داخلی و بهبود صادرات است. این به سرمایه گذاران خوش بینی و اطمینان بیشتری نسبت به عملکرد اقتصاد مصر می دهد.

بسیاری از گزارش های بین المللی با بهبود اقتصاد داخلی از اثرات منفی جهانی شیوع ویروس کرونا ، اعتماد بیشتری به فضای تجاری مصر دارند.

به عنوان مثال ، رسانه های عربی و خارجی هفته گذشته گزارشی از صندوق بین المللی پول (صندوق بین المللی پول) منتشر کردند که اقدامات سریع مصر برای مقابله با تأثیر بهداشت و اقتصادی همه گیری را ستایش می کند.

در این گزارش گفته شده است كه مصر در ماه ژوئن گذشته به عنوان بخشی از اقدامات سریع كشورهای خاورمیانه و آسیای میانه در پاسخ به تأثیرات همه گیر ، 6.13 میلیارد دلار اختصاص داده است.

در این گزارش همچنین به ارائه سه ماهه کمک هزینه ماهیانه 500 EGP در ماه برای کارگران روزانه و بی قاعده اشاره شده است. این علاوه بر افزایش 14 درصدی حقوق بازنشستگی و اختصاص منابع اضافی برای افزایش مزایای نقدی برای خانواده های بی بضاعت بود.

تردیدی نیست که علی رغم ادامه چالش های اقتصادی ناشی از بیماری همه گیر ویروس کرونا ، فضای کسب و کار مصر در چند وقت اخیر شاهد پیشرفت چشمگیری بوده است.

این به دلیل تلاش های دولت برای حمایت از شرکت ها و کاهش بار اقدامات مقابله با شیوع عفونت ویروسی است. همچنین لازم به ذکر است که در حالی که مصر شاهد بهبود شرایط تجاری خود است ، سایر اقتصادهای خاورمیانه با بهبودی شکننده روبرو هستند ، همراه با چالش های بیشتر ناشی از افزایش عفونت های جدید ویروس کرونا.

برخی از بخشها سود خواهند برد و تحت تأثیر بحران ویروس کرونا قرار نخواهند گرفت ، که مهمترین آنها بازاریابی دیجیتال و تجارت دیجیتال است. حتی آموزش از راه دور نیز به یکی از منابع سرمایه گذاری تبدیل خواهد شد.

شرکت های دارویی ، به ویژه شرکت هایی که داروهای “مفیدی” تولید می کنند ، نیز از این بحران سود خواهند برد. بخشهای فناوری اطلاعات که هنوز هم به طور روزمره در خانه ها مورد استفاده قرار می گیرند ، همراه با شرکت های تلفن همراه ، ارتباطات از راه دور و اطلاعات ویدئویی که برای جلسات مجازی مورد استفاده قرار می گیرند ، بیشترین سود را خواهند داشت.

اینها همه مناطقی است که می تواند برای هر سرمایه گذار که به دنبال سود بیشتر است به بیشترین ترجیح تبدیل شود. من معتقدم مصر پس از COVID-19 به خوبی از اهمیت این بخشها در اقتصاد آگاه است.

توسط دکتر حاتم صدیق ، استاد دانشگاه هلوان

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *