نظر تروریسم ایرانی و برنامه ترکیه

[ad_1]

بین آشتی خلیج فارس و خلیج فارس بدون ویژگی های خاص و نتایج تاکنون نامطلوب ، نکاتی باقی مانده است که نیاز به توضیح و تجزیه و تحلیل کسانی دارند که اسرار زندگی سیاسی را می دانند.

برجسته ترین این موارد پرونده ایرانی است ، پرونده حمایت از گروه های تروریستی و سرانجام نقش ترکیه در خلیج فارس ، که به قانون 9 نظریه مورفی بستگی دارد که می گوید: “اگر موضوع طبق برنامه پیش نرود پس اصلاً برنامه ریزی نکن. “

بنابراین روشن است که آنکارا ، در میان حوادث و عواقب شتابان آن ، پس از ناکامی در شرق مدیترانه و لیبی به دلیل خطوط قرمز تعیین شده ، تصمیم گرفت که در جستجوی پشتیبانی به یک افسر پلیس در منطقه تبدیل شود. [Egypt’s] رئیس جمهور عبدالفتاح السیسی.

آنکارا به دنبال تمدید ماموریت نیروهای دریایی خود در خلیج عدن ، دریای عرب و آبهای سرزمینی سومالی برای یک سال دیگر است. این در چارچوب تمایل وی برای یافتن حمایت در بندرهای دارای اهمیت سیاسی است.

دکتر حاتم صادق
دکتر حاتم سادیک

این با استراتژی اعلام نشده وی برای گسترش و اعمال نفوذ مطابقت دارد و همچنین در چارچوب ارتقا خود به عنوان یک قدرت منطقه ای با نفوذ ، از دیدگاه آن ، برای انجام مأموریت های دریایی از حفاظت از کشتی های تجاری تا مبارزه با دزدی دریایی است. این نقشه ترکیه با تلاش ترکیه برای پایان دادن به بحران موتزارت نشان داد که شنبه گذشته توسط دزدان دریایی ربوده شد.

به گزارش خبرگزاری آناتولی ، ریاست جمهوری ترکیه قبلاً از 10 فوریه تفاهم نامه ای را برای تمدید ماموریت دریایی خود برای یک سال دیگر در مناطق دریایی فوق الذکر ارسال کرده است. به گفته همین منبع ، یادداشتی که به ریاست پارلمان رسیده است حاکی از آن است که نیروهای دریایی ترکیه که در این مناطق فعالیت می کنند در عملیات مشترک جامعه جهانی علیه اقدامات دزدی دریایی ، سرقت مسلحانه و تروریسم در دریا نقش دارند.

به نظر نمی رسد ترکیه ، علیرغم سخنرانی صلح آمیز با عربستان سعودی و تمایل آنکارا برای استفاده از آشتی خلیج فارس ، برنامه نگران کننده خود را در یمن و شاخ آفریقا متوقف کند.

این موضوع با تصمیم رئیس جمهور ترکیه برای گسترش حضور نظامی ترکیه در منطقه آشکار شد. بنابراین روشن است که آنکارا در روابط خود با عربستان سعودی دو رویکرد متناقض را در پیش گرفته است. اولی مبتنی بر نشان دادن نیت خیر و دور زدن اثرات بحران جمال هاشوگی است و مورد دوم به ادامه تحمیل سیاست واقعی بستگی دارد.

ناظران تصمیم برای تمدید مأموریت این نیرو در آن مناطق را یادآوری به عربستان سعودی می دانند كه آشتی های مداوم یا توافق های تنش زدایی به معنای كنار گذاشتن نقش ترکیه در شاخ آفریقا نیست.

این همچنین به عربستان سعودی تأیید می کند که آنچه ترکیه پس از اخراج از پایگاه ساواکین در سودان از دست داد ، در یمن و سومالی جبران می شود.

ترکیه پیش از این حمایت خود را از آشتی در خلیج فارس اعلام کرده بود. وی همچنین گفت که این آشتی دوباره وی را قادر می سازد از منظر گسترده به منطقه بازگردد. با این حال ، هیچ اقدامی برای نشان دادن حسن نیت ، چه از نظر سیاسی ، در رسانه ها و یا حتی از طریق شبکه ، از طریق شبکه روابط خود در یمن یا شاخ آفریقا انجام نداده است.

واضح است که آنکارا با ادامه حمایت از گروه های تروریستی به دنبال تغییر شکل سیاست خود در قبال عربستان سعودی ، مهمترین و قدرتمندترین حزب در خلیج فارس است. وی همچنین متعهد شد موقعیت های اطلاعاتی خود را در یمن تنظیم کند ، که این یک بحران واقعی برای سیاست عربستان است که با کمترین ضرر به دنبال خروج از این بن بست است.

قابل ذکر است که ترکیه تلاش می کند همان پرونده های هرج و مرجی را که قطر با آن روبرو بوده است به دست بگیرد اما تحت فشار مصالحه خلیج فارس مجبور به ترک آنها شده است. این گزارش را رسانه ها نشان می دهند که حمایت ترکیه از هرج و مرج مداوم در یمن را برای دستیابی به موقعیت استراتژیک در منطقه تأیید می کند.

وی همچنین در کنترل اخوان بر استان نفت خیز شبو مشرف به دریای عرب است. همچنین تأیید شده است که ترکیه به راه اندازی پروژه بندر قنا کمک کرده است ، که به آن آزادی بیشتری در اجرای برنامه های خود در یمن یا منطقه می دهد.

براساس این چشم انداز ، ترکیه از همین پرونده ها با هرج و مرج برای حضور در خلیج فارس استفاده خواهد کرد ، یا حداقل در صورت عدم توافق ، آنها را به قطر تحویل می دهد.

دکتر حاتم سادک ، استاد دانشگاه هلوان

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *