نظر سقوط دموکراسی آمریکا

[ad_1]

حمله اخیر حامیان دونالد ترامپ ، رئیس جمهور معزول به کنگره آمریکا ، در نوع خود اولین حمله در تاریخ آمریکا نیست.

کنگره آمریکا پیش از این به دلایل مختلف سیاسی چهار بار مورد حمله قرار گرفته است. با این حال ، مورد دوم فقط یک حمله به دلایل سیاسی نیست ، بلکه یک نقض صریح دموکراسی است که موقعیت سیاسی ایالات متحده را در جهان تضعیف می کند.

این بدان دلیل است که ایالات متحده در گذشته بهترین حافظ و حامی دموکراسی در جهان بود و اقلیتی بود که این کشور در مبارزه با رژیم های استبدادی و حاکمان مستبد در سراسر جهان به آن متوسل شد.

اما این حمله که نقطه تاریکی در تاریخ سیاسی ایالات متحده محسوب می شود ، باعث شده است که بسیاری از مفسران و تحلیلگران سیاسی دموکراسی آمریکا را یک سیستم شکننده و یک شمشیر دو لبه توصیف کنند که نمی توان انتظار نتایج آن را داشت.

در حقیقت ، آنچه امروز در آمریکا اتفاق می افتد مجوزهای جدیدی را به مردم و رژیم ها می دهد تا دموکراسی را کنار بگذارند و به دنبال روش ها و سیستم های جدید حکومتی و حکمرانی باشند. همچنین به آنها این آزادی را می دهد که دموکراسی را به روش خودشان اعمال کنند نه به روش آمریکایی.

مروه الشیناوی
مروه الشیناوی

دموکراسی در ایالات متحده کاملاً به توانایی نامزدها در ترغیب رای دهندگان بستگی دارد و این معضل است. زیرا انتخابات آزاد می تواند به پیروزی مردم نژادپرست ، فاشیست و تجزیه طلب منجر شود.

بدیهی است که روند انتخابات به تبلیغات ، تبلیغات ، شعارها و وعده های بلاغی بستگی دارد که جو ایجاد می کند ، اکثر آنها دروغ است. آنها قصد دارند رای دهندگانی را که معمولاً طعمه این وعده های دروغین می شوند ، ترغیب کنند کسانی را انتخاب کنند که از نمایندگی منافع واقعی خود دور باشند.

بعلاوه ، وی پس از پیروزی این نامزد که از اهداف واقعی او اطلاعی نداریم ، وی فرمانده کل نیروهای مسلح ایالات متحده شد. در نتیجه ، رئیس جمهور اختیار شروع ، هدایت و کنترل عملیات نظامی و همچنین دستور آزادسازی سلاح های هسته ای را دارد.

این نگرانی اعضای کنگره ایالات متحده در حال حاضر است ، زیرا آنها می ترسند ترامپ از سلاح های هسته ای برای حفظ قدرت استفاده کند.

این دموکراسی آورد [Adolf] هیتلر در آلمان به قدرت رسید و جهان را به جنگ جهانی که در آن نزدیک به 50 میلیون نفر کشته شدند ، همراه با ویرانی اقتصادی و شهری که کل جهان را تحت تأثیر قرار داد ، هدایت کرد.

همین دموکراسی ، تاجر دونالد ترامپ را رئیس جمهور ایالات متحده کرد. این ترامپ بود که به مردم آمریکا قول داد که کشور را دوباره بزرگ جلوه دهد ، اما درعوض شعله های نژادپرستی را در این کشور برافروخت و تقریباً یک جنگ داخلی دوم را آغاز کرد. این مردی است که طرفداران خود را به حمله به کنگره ، نماد دموکراسی تحریک کرد و ایالات متحده را به مسخره تبدیل کرد.

جمله “اینجا نمی تواند اتفاق بیفتد” یکی از مهمترین عناصری است که هرج و مرجی را که ممکن است در نتیجه سیاستهای دنبال شده برای اجرای دموکراسی در ایالات متحده اتفاق بیفتد ، پیش بینی می کند و اتفاق تاریک و وحشتناکی را در سیاست آمریکا.

اغراق نیست اگر بگوییم این عبارت دوران ترامپ را پیشگویی می کرد ، بلکه بیانگر وقایعی است که در دوره ترامپ رخ داده است ، گویی که وی بار دیگر وقایع عبارت را بازتولید می کند ، اما این بار از کاخ سفید.

این عبارت براساس رمان سینکلر لوئیس در سال 1935 “اینجا نمی تواند اتفاق بیفتد” است که ظهور دیکتاتور آمریکایی را به روشی مشابه آدولف هیتلربه دست آوردن قدرت این رمان پیرامون سناتور برزلیوس “Buzz” Windrip ، سیاستمداری کاریزماتیک و قدرت طلب است که در انتخابات ریاست جمهوری سال 1936 بر روی یک پلتفرم پوپولیست پیروز شد ، وعده داد که می تواند رونق و عظمت کشور را بازگرداند ، و به هر شهروند سالانه 5000 دلار وعده می دهد.

اگرچه او خود را به عنوان مدافع ارزشهای سنتی آمریکا معرفی می کند ، اما یکی از اولین اقدامات ویندریپ به عنوان رئیس جمهور حذف نفوذ کنگره آمریکا بود. این اقدام باعث خشم بسیاری از شهروندان و همچنین خود قانونگذاران شده است.

و علی رغم اقدامات ویندروپ ، که اصول دموکراسی را به شدت نقض می کند ، با این حال معتقد بود که این اقدامات دیکتاتوری اقدامات دردناک اما ضروری برای بازگرداندن قدرت ایالات متحده است ، اما او طرفداران اقدامات خود را پیدا می کند.

رمان لوئیس به نمایشی تبدیل شده است که بارها در ایالات متحده روی صحنه رفته است. فکر می کنم او بعد از بازگشایی سالن های نمایش در دوره بعدی در لیست اجراها قرار بگیرد ، زیرا با مسئله سیاسی بحث برانگیز بهترین روش برای اجرای دموکراسی سر و کار دارد. این داستان خیره کننده ، اولین بار در سال 1935 گفته شد ، در این مرحله مانند هرگز طنین انداز می شود و به عنوان یک درام صوتی از طریق YouTube در دسترس است.

توسط دکتر مروه الشیناوی ، دکترای تئاتر آمریکایی و عضو کمیته عالی جشنواره بین المللی تئاتر معاصر و تجربی در قاهره (CIFCET)

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *