وحید حامد فیلمنامه نویس پیشکسوت مصری 76 ساله می شود

[ad_1]

وحید حامد فیلمنامه نویس پیشکسوت مصری روز شنبه پس از مدتها مبارزه با بیماری درگذشت. او 76 ساله بود.

گفته می شود حامد روز پنجشنبه به دلیل ادامه مشکلات قلبی و ریوی دچار حمله قلبی شده و برای مداوا به بیمارستان منتقل شده است.

او مدتی است که از ضعف عضلات قلب رنج می برد ، به دلیل آخرین تلاش هایش در جشنواره بین المللی فیلم قاهره (CIFF) در ماه دسامبر ، وضعیت سلامتی خود را بسیار بدتر کرده است.

حامد به عنوان یکی از مشهورترین فیلمنامه نویسان در مصر شناخته می شود. وی در اواخر دهه 1960 مدرک لیسانس جامعه شناسی را دریافت کرد ، قبل از این که در فیلمنامه نویسی فعالیت کند.

چهل و دومین دوره CIFF که ماه گذشته برگزار شد ، به نویسنده فقید فیلمنامه جایزه هرم طلایی را برای دستاوردهای برجسته اعطا کرد. این جایزه در پشت حرفه ای بیش از پنج دهه اهدا شد ، که در طی آن بیش از 40 فیلم و 30 سریال تلویزیونی و رادیویی نوشت که بیشتر آنها از نظر تجاری و انتقادی موفق بودند.

آثار وحید حامد جوایز زیادی را در جشنواره های محلی و بین المللی کسب کرده است. دو فیلم او برای لیست تحسین شده 100 فیلم برتر مصری قرن بیستم انتخاب شده اند. کتاب اللعب ما الکبر کلانتر اعرفا (بازی غول ها ، 1991) و الباری عاطف الطیب (معصوم ، 1985). این لیست براساس نظرسنجی منتقدان مصری زیر نظر مرحوم سعدالدین وهبا ، رئیس بیستمین دوره CIFF تهیه شده است.

محمد هفزی ، مدیر فعلی CIFF گفت ، حامد وزن زیادی به عنوان “فیلمنامه نویس” در مصر افزود. هفزی با اشاره به این واقعیت که حامد همچنین یک تهیه کننده باتجربه است که فضای خلاقیت کاملی را برای کارگردانانی که با آنها کار می کند ، اضافه می کند.

جایزه هرم طلایی ، که قبلاً جایزه Faten Hamama بود ، از دستاوردهای مادام العمر این فیلمساز قدردانی می کند. نام جدید نشان دهنده اهمیت جایزه است ، زیرا هرم طلایی از بدو تأسیس در سال 1976 نمادی از جشنواره بوده است.

هیئت مشورتی جشنواره به اتفاق آرا حامد را انتخاب کرد تا اولین کسی باشد که جایزه را در شکل جدید خود دریافت می کند تا از سهم بی نظیر او در صنعت فیلم ، کارگردانان و مخاطبان مصر قدردانی کند.

“بهترین ستایش ، ستایشی است که از قلب برمی آید. ارزیابی دوستان ، همکاران و همه کسانی که در کار من شادی پیدا کرده اند همیشه برای من کافی بوده است. “

“من به خیابان مصر وفادار بودم و هستم. در طول سفر نوشتن من ، مردم به من الهام بخشیده اند. ایده های آنها در کار من بازآفرینی می شود. به همین دلیل همیشه وقتی مردم به من می گویند با فیلمهای من بزرگ شده اند همیشه خوشحالم. سپس احساس می کنم آرام نشده ام و واقعاً چیز ارزشمندی به مردم داده ام. “

“من همیشه به کارم وفادار بوده ام. من هرگز کلمه ای ننوشتم مگر اینکه کاملاً قانع شوم. اوایل فهمیدم که راز برقراری ارتباط با مردم صادق بودن با آنهاست. من هرگز آنها را فریب نداده ام. من عدالت را به عنوان موضوع اصلی کار خود انتخاب کردم. “

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *