وزیر سودان ارتش اتیوپی را به نبرد در مناطق مرزی متهم کرده است

[ad_1]

یاسین عبدالهادی وزیر دفاع سودان ارتش اتیوپی را به جنگ در منطقه مرزی بین دو کشور متهم کرد.

عبدالهادی همچنین حملات اتیوپی را دلیل اصلی نقل مکان ساکنان 30 روستای جنوب سودان ، الفشاکا دانست.

وی از اتیوپی خواست تا حمله به غیرنظامیان در الفشاکا را متوقف کند و افزود: تا زمان مذاکرات هیچ مشاجره مرزی با اتیوپی وجود نخواهد داشت. وی گفت مرزهای سودان با اتیوپی “مشخص و در توافقات بین المللی پیش بینی شده است”.

وی در مورد موضوع سد بزرگ رنسانس اتیوپی (GERB) گفت: اتیوپی در حال به تعویق انداختن مسائل سد رنسانس و مرز است.

یک گشت سودانی روز یکشنبه در حوالی مرز اتیوپی توسط نیروهای اتیوپی مورد گلوله باران شد. توپخانه ارتش سودان با قدرت پاسخ داد و توپخانه مهاجم را ساکت کرد. هیچ گونه زخمی یا کشته گزارش نشده است ، اما سودان حق پاسخگویی در زمان و مکان مناسب را برای خود محفوظ می دارد.

از نوامبر سال گذشته ، ارتش سودان پس از بازسازی زمین از کشاورزان اتیوپیایی که از سال 1995 تحت حفاظت از شبه نظامیان اتیوپی آن را کشت کرده اند ، دوباره به مناطق الفاشاکا ال سوگرا و الکوبرا اعزام شده است.

ارتش سودان کنترل مناطق هور شاد و کالا البن را که کوه اب ابوطور را که در 7 کیلومتری کوه ابوطیور در سرزمین سودان واقع شده است ، احیا کرده است.

پیش از این ، یکی از اعضای شورای حاکمیت سودان ، محمد سلیمان الفقی ، گفته بود که منطقه الفشاکا یک منطقه مورد مناقشه با اتیوپی نیست زیرا در سطح بین المللی به عنوان سودان شناخته شده است.

الفکی افزود که طی چند سال گذشته اتیوپیایی ها در 17 مکان در سودان حضور داشته اند.

الفکی همچنین گفت که ارتش در مرزهای شرقی گسترش یافته است و اجازه حضور شبه نظامیان یا نیروهای منظم از کشور دیگر را نخواهد داد. وی نتیجه گرفت که ارتش سودان در حال حاضر 90٪ از سرزمین های سودان را که توسط شبه نظامیان و نیروهای اتیوپی اشغال شده کنترل می کند.

یکی از اعضای شورای حاکمیت تأیید کرد که تصمیم بازگرداندن سرزمین های سودان یک تصمیم سیاسی است ، نه نظامی.

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *