کارگران آهن و فولاد به تعطیلی “یک جانبه” کارخانه ها در مصر اعتراض دارند

[ad_1]

ده ها کارگر در شرکت آهن و فولاد مصر (هادیسولب) روز یکشنبه در هلووان دست به تظاهرات اعتراضی زدند تا علیه تصمیم دولت برای تعطیلی شرکت تظاهرات کنند.

خواسته های کارگران شامل تعلیق فوری تصمیمات دولت است. در حال حاضر ، حدود 2000 کارگر در این نشست شرکت می کنند.

یکی از معترضین به دیلی نیوز مصر گفت: “ما در اینجا در صلح هستیم تا بیان کنیم که می خواهیم یک تحقیق پارلمانی مستقل داشته باشیم تا بفهمیم چرا چنین تصمیمی گرفته شده است.”

کارگران قول دادند که تولید را ادامه دهند و شیفت های چرخشی را در شرکت 67 ساله مختل نکنند. آنها همچنین خواستار رسیدگی به اتهامات فساد در این شرکت با توجه به توانایی های آن و تخصص کارکنان آن شدند.

در پاسخ به بحران ، هشام توفیک ، وزیر تصدی عمومی ، روز شنبه در مصاحبه ای تلویزیونی گفت كه زیان های شرکت آهن و فولاد طی 23 سال گذشته افزایش یافته است.

توفیک با بیان اینکه “چاره ای جز بستن شرکت نیست” ، افزود: اگرچه کارخانه های مرتبط با این شرکت تعطیل خواهند شد ، اما معادن به روال معمول خود ادامه خواهند داد.

وزارت بنگاههای عمومی چند بیانیه مفصل را در توجیه تعطیلی صادر و خاطرنشان كرد كه خسارات سال مالی 2018 (FY) 2018/19 و FY 2019/20 به 1.5 میلیارد EGP و 1 میلیارد EGP رسیده است.

این وزارتخانه همچنین افزود که تولید آهن و فولاد این شرکت 112،000 تن در سال است که کمتر از 1٪ اندازه بازار است ، زیرا مصرف بین 7 تا 8 میلیون تن در سال متغیر است. وی افزود ظرفیت تولید مصر در حدود 11.8 میلیون تن در سال است که حدود 2 میلیون تن با قیمت پایین وارد می شود.

این شرکت در سال 1954 تاسیس شد و حدود 14000 نفر شاغل دارد ، اما طبق چندین بیانیه دولت از سال 2013 در حال حاضر با ضرر کار می کند. بیانیه ای از بخش وزارت بنگاه های عمومی می گوید که این شرکت 9 نفر را از دست داده است. میلیارد EEA

روز یکشنبه ، کابینه مصر نیز در دفاع از تعطیلی بیانیه ای صادر کرد. این قانون بیان می کند که حقوق اجتماعی و اقتصادی کارگران آهن و فولاد توسط قانون محافظت می شود و دولت بارها اعلام کرده است که تصمیمات ابتدا حقوق آنها را در نظر می گیرد.

کابینه همچنین اتهامات بازی بی ادبانه را هنگام تصمیم به انحلال شرکت رد کرد.

کابینه گفت: “مراحل فروش و تصفیه توسط قانون تنظیم می شود و توسط نهادهای نظارتی به ریاست سازمان حسابرسی مرکزی (CAO) کنترل می شود”.

در بیانیه روز یکشنبه ، سازمان کار مستقل ، مرکز صنفی و خدمات کار (CTUWS) ، گفت که ابتکاری را برای کمک به نجات شرکت آغاز خواهد کرد.

CTUWS افزود: “حفظ و توسعه شرکت غیرممکن نیست ، اما روندی است که نیاز به عزم و مدیریت صحیح دارد.”

تصمیم برای تعطیلی این شرکت ، که همچنان به عنوان ستون پشتیبانی از چندین پروژه بخش دولتی تاسیس شده در دهه 1950 شناخته می شود ، در جامعه مدنی ، کارگران و محافل چریکی و همچنین در شبکه های اجتماعی سر و صدا ایجاد کرد. چندین حزب چپ و لیبرال نیز این تصمیم را محکوم کردند.

عصبانیت تعطیلی کارخانه های این شرکت در محافل احزاب و فعالان مستقل متوقف نشد ، بلکه به سازمان های کارگری وابسته به دولت و اتحادیه های صنفی معروف به روابط نزدیک با دولت نیز رسید.

فدراسیون اتحادیه های صنفی مصر وابسته به دولت (ETUF) تصمیم دولت را رد کرده و انتظار می رود با نمایندگان کارگران و سایر اتحادیه ها دیدار کند تا راه های بازگشت به میز مذاکره را بررسی کند.

به همین ترتیب ، شعبان خلیفه ، رئیس اتحادیه کارگران بخش خصوصی ، در بیانیه ای گفت که دولت توضیح “تصمیم منفی” را مدیون است. وی همچنین گفت که این منجر به وخامت اقتصادی بیشتر طبقه متوسط ​​مصر خواهد شد.

خلیفه افزود که حدود 7500 خانواده تحت تأثیر قرار خواهند گرفت ، و توضیح داد که دولت تعطیلی کارخانه ها را به عنوان گزینه های آسان تر انتخاب کرده است.

وی افزود: “گزینه های دیگر می تواند مورد بحث قرار گیرد ، مانند همکاری با بخش خصوصی یا سایر موارد”.

رهبر کارگر گفت که “سرنوشت و حقوق مالی 7500 کارگر باید در برنامه اصلی کابینه حرف اول را بزند.”

به نظر می رسد جامعه کارگری در پارلمان تازه تاسیس به تصمیم دولت متمایل است. وی گفت كه تعطیلی شركت آهن و فولاد را نباید از “دیدگاه رمانتیك شده” دید ، بلكه باید از “واقعاً در نظر گرفتن خسارات این شركت” دید.

مصطفی باکری ، نماینده مجلس نیز تصمیم دولت را “ناعادلانه” توصیف کرد و افزود که پارلمان دولت را به دلیل عدم توسعه شرکت زیر سال خواهد برد.

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *