کمیته قانون اساسی لیبی با برگزاری همه پرسی قانون اساسی موافقت می کند

[ad_1]

سازمان ملل روز چهارشنبه اعلام کرد کمیته قانون اساسی لیبی موافقت کرده است که همه پرسی قانون اساسی را پیش از انتخابات سراسری 24 دسامبر برگزار کند.

این کمیته که توسط نمایندگان مجلس نمایندگان لیبی و شورای عالی دولتی تشکیل شده است ، طی جلسه چهارشنبه در شهر حورغادا در دریای سرخ در مصر به توافق رسید.

“اعضای هر دو اتاق توافق کردند که همه پرسی در مورد پیشنهاد قانون اساسی تهیه شده توسط مجمع قانون اساسی (CDA) بر اساس قانون 6 № 2018 ، اصلاح شده با قانون 1 № 2019” ، مأموریت پشتیبانی سازمان ملل در لیبی ( UNSMIL) در بیانیه ای گفت.

اعضا همچنین موافقت کردند که “ماده 6 قانون № 6 برای تنظیم آستانه تصویب قانون اساسی باید اصلاح شود” ، UNSMIL افزود.

علاوه بر این ، شرکت کنندگان توافق کردند که بحث ها را از 9 تا 11 فوریه در هورگادا از سر بگیرند. UNSMIL گفت که آنها از کمیسیون عالی انتخابات ملی دعوت می کنند تا در بحث در مورد اجرای همه پرسی شرکت کرده و در آنها شرکت کنند.

UNSMIL از این دو هیئت “بخاطر بحث و گفتگوی مثمر ثمر در چارچوب نقشه راه مورد توافق مجمع گفتگوی سیاسی لیبی (LPDF)” تقدیر کرد. وی متعهد شد با “همه ذینفعان در حمایت از روند انتخابات منجر به لیبی دموکراتیک و با ثبات” درگیر شود. نهاد سازمان ملل همچنین از مقامات مصری برای میزبانی سخاوتمندانه این نشست تشکر کرد.

در اوایل روز سه شنبه ، کمیته لیبی جلسه دوم خود را برای بحث در مورد تنظیمات قانون اساسی لازم برای برگزاری انتخابات در 24 دسامبر 2021 آغاز کرد. این جلسه با حمایت مالی سازمان ملل متحد برگزار شد.

در این بحث ها دو هیئت نمایندگان مجلس نمایندگان لیبی و شورای عالی دولت شرکت کردند که هر یک از اعضا 10 عضو خود را اعزام کردند.

رئیس کمیته ملی امور لیبی مصر در سخنرانی افتتاحیه خود از رقبای لیبی خواست تا اختلافات خود را برای پایان دادن به بحران طولانی مدت از بین ببرند.

برای اینکه انتخابات برگزار شود ، باید یک شورای ریاست جمهوری جدید و اصلاح شده ، همراه با یک دولت موثر و واحد اتحاد ملی (GNA) تشکیل شود.

در ماه های اخیر ، مصر به عنوان بخشی از تلاش های خود برای کمک به حل منازعات در کشور همسایه ، میزبان جلسات متعددی در رابطه با بحران لیبی در قاهره و هورگادا بود.

در اکتبر سال 2020 ، به دنبال مذاکرات ژنو با حمایت سازمان ملل ، توافق نامه آتش بس دائمی و کامل توسط احزاب رقیب لیبی امضا شد. آتش بس راه را برای LPDF هموار کرد که توسط تونس در ماه نوامبر آغاز شد.

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *