AfCFTA بازارهای آفریقا را برای محصولات مصری باز می کند

[ad_1]

در سپیده دم سال 2021 ، منطقه تجارت آزاد قاره آفریقا (AfCFTA) ، پس از چند ماه تأخیر به دلیل شیوع ویروس کرونا (COVID-19) ، راه اندازی شد.

جمعه گذشته ، تسهیل مبادلات قاره ای ، ماه ها پس از تاریخ شروع اولیه در ژوئیه 2020 ، به عنوان بخشی از یک منطقه تجارت آزاد جدید که در سراسر آفریقا امتداد دارد ، رسما آغاز شد. توافقنامه AfCFTA به جز اریتره توسط همه کشورهای آفریقایی امضا شده است.

کلانتر ال صیاد ، رئیس شورای مهندسی صادرات مصر ، به دیلی نیوز مصر گفت که سرمایه گذاران و بازرگانان مصری مدت زیادی در انتظار معامله بوده اند. وی گفت: این توافق نامه ورود کالاهای مصری به بیشتر کشورهای جنوب صحرا را مجاز و تسهیل می کند.
پیش از این ، مصر با کشورهای غرب و مرکز قاره موافقت نامه تجاری نداشت.

ال صیاد افزود که با توافق AfCFTA بازارهای آفریقا به روی محصولات مصری گشوده خواهد شد و این اطمینان حاصل می شود که از آنها هیچ عوارض گمرکی گرفته نمی شود. اقلام ساخت مصر نیز ورود راحت و سریع تری به این بازارها دارند

این توافق نامه همچنین مشخصات محصول را استاندارد می کند که برای همه کشورهای تحت پوشش این توافق نامه که قبلاً یکی از بزرگترین موانع صادرات مصر بود ، یکسان خواهد بود. این به دلیل هزینه بالای گواهینامه های انطباق برای هر کشور است.
وی گفت: این توافق نامه دو مزیت دارد ، اولین مزیت عدم روابط گمرکی بین کشورهای آفریقایی است. این امر اطمینان حاصل خواهد کرد که صادرات مصر به آفریقا می تواند به طور بالقوه افزایش یابد و به آنها یک مزیت رقابتی نسبت به صادرات ترکیه و چین به آفریقا می دهد.

مشخصات استاندارد توافقنامه همچنین از دوش صادرکنندگان مصری می کاهد ، که به نوبه خود تأثیر بسیار زیادی در افزایش تجارت با آفریقا خواهد داشت.

محمد عبدالرحمن ، رئیس کمیته تجارت انجمن تجارت خردسال مصر (EJB) ، به دیلی نیوز مصر گفت که علاقه از سراسر آفریقا خوب است. وی گفت: “ما امیدواریم که این موفقیت حاصل شود زیرا این ستون اقتصاد است و در حال تکمیل موفقیت تجارت است.”

عبدالرحمن خاطرنشان كرد كه كشورهاي آفريقايي به دنبال ايجاد يك بلوك اقتصادي به ارزش 3.4 تريليون دلار از طريق اين منطقه تجارت آزاد هستند.
علاوه بر این ، این توافق نامه باید 1.3 میلیارد نفر را در بزرگترین منطقه تجارت آزاد از زمان تأسیس سازمان تجارت جهانی (WTO) جمع کند.

وی افزود: وابستگی قاره به واردات کالاهای مصرفی و همچنین صادرات کلیه مواد اولیه بر زنجیره ارزش در آفریقا تأثیر می گذارد. یک مشکل اضافی که با بحران بهداشت جهانی برجسته شده است ، عدم تأمین و وابستگی به کشورهای غیر آفریقایی مانند کشورهای اروپایی و همچنین چین و ایالات متحده است. این امر به دلیل ممنوعیت تجارت تأثیر قابل توجهی در سهولت حمل و نقل داشته است.

بر این اساس ، AfCFTA به قاره در واردات و صادرات آسان کمک خواهد کرد ، اگرچه آغاز کار با چالش هایی روبرو است. مهمترین آنها ارتباط بازارهای آفریقا با تولیدکنندگان آفریقایی و ارتباط تولیدکنندگان و مصرف کنندگان از دیگر موانع است.

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *